Özgür Bilgi Kanalı

Fiji Adaları
Evet sevgili okuyucular. Bugün çok farklı bir konuyla karşınızdayım. Sizlere yurt dışında tatil yapmanın çok kolay olduğundan ve görebileceğiniz en güzel tatil cennetlerinden bahsedeceğim.
Ülkemizde Ege ve Akdeniz sahillerinin yoğunluğundan sıkılanlar için, yurt dışındaki tatil yerleri çok farklı alternatifler sunuyor. Farklı kültürleri ve yerleri görmek isteyenler, bu yerleri tercih ediyor. Fakat gidenlerden ziyade yurt dışına gitmekten korkanlar da var. Yok vizesiydi, yok belgesiydi, kim uğraşacak bunlarla diyen insanlar var. O zaman müjdeyi ben vereyim. Vizesiz gidebileceğiniz bir sürü ülke ve tatil yeri var. Evet, yanlış duymadınız. Sadece biriktirdiğiniz tatil parasıyla, dünyayı gezebilirsiniz. Hem de vizesiz.
O zaman sizler için araştırdığım vizesiz tatil cennetlerini inşallah beğenirsiniz. Umarım tatiliniz çok güzel geçer.

1- Fiji Adaları

Turkuvaz rengi denizi, mercan kayalıkları ve ipeksi kumsallarıyla Bağımsız Fiji Cumhuriyeti, 300 adadan oluşuyor. Su o kadar parlak ve güzel ki, mavinin bütün tonlarına şahit olabilirsiniz. Çıplak ayakla kumsalda yürüyebileceğiniz, ay ışığının aydınlattığı kıyılarda gece denize girebileceğiniz bu adalar, dünya üzerinde güneşin ilk doğduğu yerdir.

2- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Yaz turizmi, deniz, kum, güneş üçgeni, casino kültürü ile de ciddi bir turizm potansiyeline sahiptir. Kuzey Kıbrıs genel olarak 3 kentten oluşmaktadır. Bunları Girne, Lefkoşa ve Gazi Magosa olarak sıralayabiliriz. Kuzey Kıbrıs’ta ülkemizden daha uygun fiyatlara tatil yapabilirsiniz.

3- Karadağ

Konumu ve tarihi itibariyle yüksek dağlarda milli parklar, deniz kıyısında tarihi kentler, kültürle dolu şehir ve sakin kasabalar gibi birbirinden farklı bölge bulunmaktadır. Başkent Cetinje ve Budva şehirleri mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Karadağ’a gitmişken müthiş bir güzellik olan Durmitor Milli Parkı’nı görmeden dönmemelisiniz.

4- Maldivler

1190 mercan adasından oluşan minik yeryüzü cennetidir. Dünyadaki turizm cennetlerinin en güzellerindendir. Gitmek için 30 güne kadar vize gerekmiyor. Ayrıca dünyanın en güvenli yerlerinden biridir. Ülkemizden özellikle çiftler son yıllarda balayı için bu adaları seçmektedir.

5- Brezilya

Rio De Jenairo ve Brezilya’nın İstanbul’u diyebileceğimiz Sao Paulo en büyük şehirlerdir. Olur da giderseniz Dünya’nın 7 Doğa Harikası’ndan İguazu Şelaleleri’ni ve Corcovado Tepesi’nin zirvesinde kollarını açmış İsa heykelini görmeden gelmeyin.

6- Japonya

Doğa güzellikleri ve zengin Uzak Doğu kültürünü barındırması dolayısıyla pek çok etken bu ülkeyi turizm açısından zengin kılıyor. Dünyanın en pahalı olan ülkelerden birisidir. Özellikle Nikko tepelerinde gözleri kamaştıran doğa güzellikleri vardır. Kyoto, diğer bir deyişle tapınaklar kentinde, Altın Tapınak mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

7- Hong Kong

Dünyanın en kozmopolit ülkelerinden biridir. Şehrin altına metrolar ve alışveriş merkezlerinden oluşan bir şehir daha kurmuşlardır. Ben dışarıda yürümeyeyim diyenler için “metro şehri” de farklı bir alternatif sunuyor. Big Budha, Ocean Park muhakkak görülmesi gereken yerler. Yiyecek konusu biraz sıkıntılı olabilir ama bir çok Türk restoranı bu sorunu çözebiliyor.

8- Tayland

Tayland, Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir. Buraya gelenlerin büyük bir kısmı Bangkok, Chang Mai, Phuket ve Pattaya’yı tercih etmektedir. Tayland el değmemiş ormanları, tropik iklim, canlı sahiller, ucuz konaklama gibi sınırsız imkanlara sahiptir. Özellikle Bangkok’ta tapınaklar, saraylar ve gece hayatını görüp, yaşamalısınız.

9- Panama

Orta ve Güney Amerika arasında kalan, bir yakası pasifik diğer bir yakası Atlantik Okyanusu’na bakan, güzel sahilleri olan, devasa yapay bir kanala sahip, gidilip görülmesi gereken ilginç bir ülkedir. Ülkenin başkenti de aynı isimdedir ve son yıllarda önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir.

10- Rusya

Dünya’nın en zengin ve en pahalı kentlerinden biri olan Moskova ve St Petersburg, Rusya’nın en güzel yerleri. Paha olarak diğer ülkelere göre biraz yüksek de olsa gezilecek tarihi güzellikleri görünce çok memnun kalacaksınız.

11- Seyşeller

92 ada ve adacık, mercan ve granit ada ve kayalıklardan oluşur. Bu adaların en büyüğü Mahé Adasıdır. Takımadalar ekvatora çok yakın olmasına rağmen, iklim, güneydoğu alizeler sebebiyle ılımandır. Hazirandan kasım ayına kadar bu ılık iklim devam eder. Ülkemizden özellikle çiftler son yıllarda balayı için Maldivlerden sonra burayı da tercih etmektedir.

12- Tunus

Pırıl pırıl denizi, enfes sahil şeridi ve palmiyeleriyle bir turizm cenneti olan Tunus keşfedilmeyi bekleyen bir ülke. Denizi ve kumsalları temiz olduğundan yaz tatili için mükemmel bir seçenek.

13- Sırbistan

Sırbistan’da tarihi ve coğrafi olarak gezilecek çok yer var. Şehirler küçük sayılacağından günlük olarak gezilebiliyor. Sırbistan’da gezilebilecek yerler:
Belgrad – (Olmazsa olmaz)
Novi Sad – (Belgrad’a 100 km)
Subotica – (Abant Tarzında kafa dinlenecek, kaliteli ve ucuz)
Niş – (Tepe manzaralı)
Prijepolje – (Uludağ havası)

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.