Özgür Bilgi Kanalı

Yüz Dolgusu Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Cilt dolgusu, ciltte bulunan ince ve derin kırışıklıkları ortadan kaldırmak, sarkmalara engel olmak, yara izlerini yok etmek, ciltte bulunan çukurları temizlemek, ince olan dudakları kalınlaştırmak, dudakları şekillendirmek ve elmacık kemiğini şekillendirmek için cilt altına yapılır. Yüz dolgusu yapıldıktan sonra kişi daha genç bir görünüm elde eder. Yüzdeki yorgun ifade yüz dolgusu sayesinde ortadan kalkar. Yıllar geçtikçe ciltte elastik lif, kolajen lif, yağ tabakası ve hyaluronik asitte azalma olur. Buna bağlı olarak ciltte kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Özellikle bu kırışıklıkların ve sarkmaların görüldüğü yerler göz, dudak etrafı, çene, boyun, burun ve alın bölgeleridir.
Yüzün alt tarafında meydana gelen sarkma ve kırışıklıkların giderilmesinde yüz dolgusu başarılı bir şekilde uygulanır. Ağız bölgesinde bulunan dudağa dolgu daha çok dudağın dolgun ve genç görünmesi için dolgu enjeksiyonu uygulanır. Bu yöntem ciltte meydana gelmiş olan derin yara ve sivilce izlerini yok etmekte de kullanılabilir. Yüz dolgusu sırasında kırışıklık, iz ve sarkmaların olduğu bölgelerin altında bulunan derideki çöküklük giderilir. Uygulanan alana dolgunluk sağlayarak etki eder. Uygulanan bölgede ki kırışıklıklar ve çukurlar dolgu maddesinin sayesinde azalır ya da kaybolur. Bazı durumlarda uygulanan dolgu maddesi cildin kolajen maddesini arttırıcı etki yapmaktadır. Dolgu maddeleri ince bir iğne yardımıyla küçük miktarlarda sorunlu olan bölgeye yani kırışıklık bölgesine veya dudaklara yapılır. Dolgu işlemi 20 – 30 dakika arasında sürmektedir. Uygulamadan sonra kişi normal hayatına dönüş yapabilir. Dolgunun kalma süresi kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel olarak süresi 8 – 18 ay kadardır. Uygulama bittikten sonra bölgede geçici olarak şişlik, kızarıklık, morluk ve hassasiyet oluşabilir. Görülen bu yan etkiler kısa sürede ortadan kalkar. Morluklara kapatıcı kullanılabilir. Özellikle morluklar ileri yaşlarda daha fazla olur çünkü damarlar zayıflar. Bu durumu arnika ya da K vitamini kremler sürerek giderebilirsiniz. Uygulamadan önce parasetamol dışında kalan ağrı kesicilerden aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Yüz dolgusu yaptırdıktan sonra iki gün boyunca ağır sporlar yapılmaz. Sırt üstü yatmak iyi gelecektir. Aşırı sıcak banyo yapmaktan kaçınmalıdır. Yüze hafif şekilde masajlar yapılabilir. Uygulamadan sonra buz uygulamak iyi olacaktır.
Yüz dolgusu ile şu bölgeler üstünde iyileşmeler sağlanır. Yüzdeki sarkmalar, burun kanatlarından dudak köşelerine kadar inen kırışıklıkların giderilmesinde. Ağız kenarından çeneye kadar uzanan sarkma çizgilerini düzeltmede, elmacı kemiklerini daha belirgin hale getirmek için, asimetrik dudakların düzeltilmesinde, dudaklara şekil vermede ve onların hacminin arttırılmasında. Dudak çevresinde bulunan kırışıklıkların giderilmesinde, sivilceleri ve yara izlerini yok etmede, alın çizgilerini, kaş arasında bulunan çizgileri yok etmede, kaşa şekil vermede ve burun kaldırma yapılır. Dolgu işlemi; hamile ve emziren anneler, bağışıklık sistemi hastalığı olan kişiler, cilt enfeksiyonu ya da iltihabı bulunan kişiler, hyaluronik aside karşı alerjisi olanlar, kan sulandırıcı ilaç alanlar ve gerçek üstü beklentileri olan kişilere uygulanmaz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.