Yüz Lekeleri Nasıl Kapanır?


Yüz Lekeleri Nasıl Kapanır?

Cilt lekeleri ya hava sorunlarından kaynaklanır ya da ciltteki bazı sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bayanlar için hoş bir durum değildir. Bu lekelerin gizlenmesi için yapılan bakımlar kişiye uzun bir süre yanıt vermeyebilir. Cilt üzerinde meydana gelen pigment bozuklukları moral bozmaya birebirdir. Yaz aylarında özellikle güneş ışınları cildi oldukça fazla yormaktadır. Güneş ışınlarının direkt olarak cilde temasından dolayı cilt lekeleri oluşabilir. Bu durumun azda önüne geçebilmek için güneşe çıkmadan önce güneş kremi kullanmayı alışkanlık haline getirmelidir. Bu kremlerin koruyucu faktörleri 50 faktör olabilir. Bunun dışında ciltte oluşan lekeler sivilcelerden sonra kalmış olan akne lekeleri de olabilir. Lekelerin ortaya çıkması genel olarak kırmızı renkte olmaktadır. Esmer bir tene sahip olan kişilerin sivilce lekeleri kahverengindedir.
Lekelerin renklerinin görünmemesi ve cildin tek bir renk olması için makyaj yapımına başlamadan önce kapatıcı olarak kullanılan özel makyaj malzemeleri vardır. Yeşil kapatıcılar kırmızı renkte olan akne lekelerini kapatmak için kullanılır. Sivilce lekelerinin üzerine sürülen bu renk kapatıcılar kırmızı renginin zıttı olduğundan sivilce lekelerinin saklanmasını sağlar. Kapatıcıyı ufak darbeler ile yüze uyguladıktan sonraki işlem fondöten sürme işlemidir. Lekelerin gizlenmesi için kullanılan kalın dokulu fondötenler lekelerin daha da fazla ortaya çıkmasına neden olur. Cilt üzerinde fondöten aynı yapıda kalmaz. Belli bir süre sonra cilt, fondöteni kusabilir. Bu durumda yüzdeki lekelerin olduğu gibi ortaya çıkmasına sebep olabilir. Alta sürülecek olan bir kapatıcı sayesinde lekelerin uzun bir süre görünmemesini sağlayabilirsiniz.
Güneş lekelerini kapatmak için sarı rengin alt tonlu kapatıcıları kullanılmalıdır. Sarı tonlu kapatıcılar ile açık kahverengili olan bu lekeler kapatılabilir. Yalnız bu işlem dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Cilt ile bütünleşmesi sağlanmalıdır. Kapatıcının dikkatli bir şekilde uygulanması yüze sürülecek olan fondötenin daha iyi oturması açısından son derece önemlidir. Fondöteni sürdükten sonra bir pudranın yardımıyla cilde yapılan makyaj sonlandırılmalıdır. Makyajın yapılamayacağı durumlarda cilt üzerine herhangi bir makyaj malzemesinin sürülmemesi gerekiyorsa o zaman cilt lekeleri ortaya çıkar. Yalnız bu lekeleri ufak hareketler ile süreceğiniz hafif bir pudra yardımıyla saklayabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında ağır yapılı makyaj malzemeleri tercih edilmez. Lekelerin saklanması için pudra kullanımı en avantajlı olanıdır. Fondötenler pudralara göre daha iyi kapatıcılardır.