Özgür Bilgi Kanalı

Ubuntu yazı tipi ailesi hakkında

Ubuntu yazı tipi ailesi, eşleşen yeni libre / açık yazı tipleri kümesidir. Geliştirme, daha geniş Özgür Yazılım topluluğu ve Ubuntu projesi adınaCanonicaltarafından finanse ediliyor . Teknik yazı tipi tasarım çalışması ve uygulamasıDalton Maagtarafından üstleniliyor .

Hem son yazı tipi Truetype / OpenType dosyaları hem de yazı tipi ailesini oluşturmak için kullanılan tasarım dosyalarıaçık bir lisansaltında dağıtılır ve kesinlikle denemeniz, değiştirmeniz, paylaşmanız ve iyileştirmeniz için teşvik edilirsiniz. Yazı tipi sans-serif’tir, OpenType özelliklerini kullanır ve masaüstü ve mobil bilgi işlem ekranlarında netlik için manuel olarak ipucu verilmiştir.

Ubuntu Yazı Tipi Ailesinin kapsamı, dünyanın her yerindeki çeşitli Ubuntu kullanıcıları tarafından kullanılan tüm dilleri, her kullanıcının kendi yazılımlarını tercih ettiği dilde kullanabilmesi gerektiğini belirten Ubuntu’nun felsefesine uygun olarak içerir. Dolayısıyla, Ubuntu Yazı Tipi Ailesi projesi daha birçok yazılı dili kapsayacak şekilde genişletilecek.

Kaynaklar

OpenOffice.org’un son sürümü olan 3.2 ile artık çok daha hızlı, hatasız ve fonksiyonel bir ofis paketine kavuştuk. Yeni sürümün yayınlandığı günlerde sizlere yeni eklenen özellikleri bir liste halindeduyurmuştuk. Bu makalemizle birlikte OpenOffice.org 3.2’yi daha yakından keşfetmenin zamanı geldi.

Biz OpenOffice.org Türkiye ekibi olarak yeni sürümde kullanıcı arayüz çevirilerini %83 oranında tamamladığımızda sürüm yayınlanmıştı. An itibarı ile arayüz çevirilerimiz %100 oranına geldi. Yeni sürümlerde Türkçe çevirilerin geç kalmasını istemiyorsanız lütfen daha önce yaptığımızçağrımesajına bir göz atın ve sizlerde aramıza katılın.

Şimdi bu muhteşem özellikleri daha detaylı olarak inceleyelim.

GENEL ÖZELLİKLER
 • Yeni özelliklerden, belki de bizi en çok mutlu edeceklerin başında “Yeni Açılış Süreleri” geliyor. OpenOffice.org 2.4 sürümü ile gayet makul ve hızlı açılış sürelerine sahip olan ofis paketimiz, yeni özellikler eklendikçe giderek hantallaşmaya başlamıştı. Doğal olarak kullanıcılardan gelen talepleri dikkate alan geliştirme ekibi 3.0 sürümünden bugüne, son sürümde ortalama %46’lık bir açılış süresi hızlandırmasını başarmış durumda. Elbetteki bu değer sizin bilgisayarınızın performansına göre farklılıklar gösterecektir. Ancak genel olarak gayet hızlı olan 2.4 sürümünden sonra 3.2 sürümü bu süreleri daha da kısaltmayı başardı. Aşağıdaki tabloda OpenOffice.org’un 2.4 sürümünden bu güne açılış sürelerini görebilirsiniz. Umarız bu gelişim devam eder ve bir sonraki sürümde daha hızlı açılış süreleri elde edebiliriz.

Resim:OOoSureler.png
Not :Değerler saniye cinsinden verilmiştir. Küçük olan rakamlar daha hızlı açılış sürelerini temsil eder. Wr → Writer, Ca → Calc ve Dr → Draw için kısaltma olarak kullanılmıştır.

 • Yeni özelliklerin ikincisi ise geliştirilenODFdesteği. Bilindiği üzereOASIStarafından uluslararası elektronik/dijital belgelerin depolanma biçimi olarak Açık Belge Biçimi (ODF) standardı kabul edilmiştir. Bu standartla birlikte çalışabilirlik, akıllı bilgi değişimi ve aramalarının önemi artıyor. Örneğin, bugün herhangi bir bilgisayar sisteminde oluşturulan ofis belgelerinin, geleceğin teknolojisi de dâhil olmak üzere herhangi bir yerdeki diğer bilgisayar sistemleri tarafından da okunabilmesini garantiliyor. OpenOffice.org 3.2,OASIS ODFF/Açık Formül de dâhil olmak üzereODF 1.2ile uyumlu hale gelmek için büyük gelişme göstermiştir. Zaten ofis yazılımı da artık kullanıcıları, genişletilmişODF 1.2özelliklerinin kullanılmaya başlaması konusunda uyaracak. Belge bütünlüğünü kontrol sistemi artık birODFbelgesinin, özellikleODF 1.2belgelerinin,ODFözelliklerinin uygun olup olmadığını kontrol edecek. Eğer belgelerde bir tutarsızlık bulunursa, belge bozuk belge olarak etiketlenecek ve OpenOffice.org belgeyi onarım teklifinde bulunacak.
 • Yeni sürümde OpenOffice.org, diğer ofis belge türlerine olan desteğini de geliştirdi.
  • MS Word 2007 (*.docx,*.docm)
  • MS Word 2007 temaları (*.dotx,*.dotm)
  • MS Excel 2007 belgeleri (*.xlsx, *.xlsm)
  • MS Excel 2007 ikili belgeleri (*.xlsb)
  • MS Excel 2007 temaları (*.xltx, *.xltm)
  • MS Powerpoint 2007 sunumları (*.pptx, *.pptm)
  • MS Powerpoint 2007 temaları (*.potx, *.potm), OLE nesneleri, form kontrolleri ve tablo özetleri
  • Ayrıca yeni sürümde parola korumalı Microsoft Word 97/2000/XP dosyalarının şifre desteğiyle kaydedilmesini sağlamakta (Microsoft Office standardı olan RC4 algoritmasını kullanarak).
  • Doctype temelli AportisDoc ve PocketWord filtreleri artık destekleniyor. Böylece bu türdeki dosyalar, dosya türünü seçmeden görüntülenebiliyor.
 • Dipnot için OpenType Yazıtipi desteği:Dipnotlarda kullanmak için yüksek kaliteli ve özgür birçokOpenTypeyazıtipi mevcut. Pardus topluluk portalıÖzgürlükİçin‘den yükleyebileceğiniz bu çok sayıdaki ücretsiz ve özgür yazıtipi biçimlendirme, çıktı alma,PDFolarak kaydetme ve görüntüleme için desteklenmektedir.

WRITER / KELİME İŞLEMCİ

 • Otomatik kelime tamamlama:Writer bir belge üzerinde çalışırken otomatik düzeltme listesinde yapılan her değişikliği daimi olarak hatırlayabilir. Belgeyi kapatırken çıkan yeni onay kutusu, eklenen kelimelerin listeden kaldırılmasına olanak sağlayarak bu işlevselliği daha da kullanışlı hale getirmiştir.
 • MediaWiki desteği artık bir eklenti:Karışıklıkları önlemek için,MediaWikifiltresi artık OpenOffice.org ile beraber otomatik olarak yüklenen bir parçası olmaktan çıktı. Bunun yerineWiki Publisher’in bir eklentisi olarak sunuluyor, böylece filtre güncellemelerinin bir sonraki OpenOffice.org dağıtımını beklemeye gerek duymadan yapılmasına olanak tanınıyor.

CALC / HESAP TABLOSU

 • Hücre Kenarlıkları Artık Birden Çok Seçimi Destekliyor:Daha önce hücre kenarlıkları sadece tek bir hücre aralığına uygulanabilmekteydi. Şimdiyse kenarlıklar seçilen bütün hücrelere uygulanabiliyor. Seçim içinde yer alan dikdörtgen aralıklar listeden seçilebilmekte ve böylece iç/dış kenarlıklar, listedeki seçilmiş bütün aralıklara uygulanabilmekte.

Resim:OOoCalc1.png

 • Otomatik tamamlamada ek özellikler:Eğer otomatik tamamlama özelliğinin başladığı hücre bir numara ile başlıyor ve bir numara ile bitiyorsa, ve ilk hücreden sonra hiç boşluk yoksa, son hücreye kadar numaralar artarak devam ediyor. Ay isimleri, Gün isimleri, Sayılar veIPAdresleri bu özellik sayesinde çok daha akıllı bir hal almış. Bu özellikleIPadresleri gibi özel numaraların yazılmasında kolaylık sağlıyor (192.168.1.1 sayısını böylece 192.168.1.2 takip ediyor). Yalnız özellikle IP numaralarında 255’den sonra 256, 257 şeklinde devam ettiğini hatırlatalım. Beklendiği gibi son bölüm 255 olduktan sonra, bir önceki bölüm 1 artmıyor.

Resim:OOoCalc2.png

 • Geliştirilmiş Sıralama Özelliği:Eğer “Sırala” seçeneği kullanıcının istemediğini düşündüğü bir aralıkla karşılaşırsa, seçimin genişletilip genişletilmemesini soran bir pencere çıkıyor. Hücre aralıkları “Artan” ya da “Azalan” yönde sıralandıkları zaman artık hücre biçimleri de hücrelerle birlikte sıralanıyor.

Resim:OOoCalc3.pngSoldaki liste sıralandığında –>Resim:OOoCalc4.png

 • Geliştirilmiş Filtreler:Yeni sürümde Calc çok daha yetenekli ve esnek filtreler sunuyor. Standart Filtre diyalog kutusunda 4 ayrı filtre sunulmaktayken, yeni sürümde bu sayı 8 ayrı filtreye çıkartıldı. Ayrıca büyük eksikliği hissedilen “… ile başlayan”, “… ile başlamayan”, “… ile biten”, “… ile bitmeyen”, “içeren”, “içermeyen” seçenekleride dahil edildi.

Resim:OOoFilter.png

 • Daha Kullanışlı Birleştirilmiş Hücreler:Birleştirilmiş hücreler artık panodan diğer birleştirilmiş hücrelere yapıştırılabiliyor. Hata mesajı yerine, eski hücreler ayrılıyor. Ayrıca artık birleştirilmiş hücrelerin içerisine yeni sütun veya satır eklenip, çıkartılabiliyor. Hatırlayacağınız gibi bir önceki sürümde birleştirilmiş hücrelerin içinden herhangi bir sütunu silmeye çalıştığınızda hata mesajı ile karşılaşıyordunuz. Artık çok daha kullanışlı bir birleştirilmiş hücre fonksiyonu mevcut.

Resim:OOoCalc5.pngSoldaki tabloda C ve D sütununu kopyalayıp,

Resim:OOoCalc6.pngtablonun üzerine yapıştırdığımızda

Resim:OOoCalc7.pngsonucunu görebilirsiniz.

 • Karmaşık Kopyala/Yapıştır:Calc’ın geliştirilen “Kopyala/Yapıştır” özelliği artık ardışık olmayan birden çok hücrenin kopyalanıp yapıştırılmasına olanak sağlıyor. Kopyalanan veri yatay veya dikey olarak gruplanıp düzenlenerek yeni yerine yapıştırılıyor. Kopyalarken oluşturulacak kısıtlamalarda, yapıştırırken istenilen şeklin oluşturulmasını sağlıyor.

Resim:OOoCalc8.pngBu tabloda işaretli alanları kopyalayıp

Resim:OOoCalc9.pngyeni yerine yapıştırdığınızda farkı görebilirsiniz.

 • Artırılmış İstatistik Fonksiyonları:NORMDAĞ’ın 4. parametresi artık seçime bağlı. “0” ya da “Yanlış” ibaresi olasılık yoğunluk fonksiyonunun hesaplamasını yapıyor. Bir değer belirtilmemiş, “Doğru” ya da herhangi başka bir değer girilmişse toplamsal dağılım fonksiyonunu hesaplıyor. Eğer belirtilmezse, dosyalarda geriye uyumluluk olması için “1” yazılıyor.
 • Formüllerdeki Satırbaşı Karakter Koruması:Control+Entertuş ikilisiyle oluşturulan çok satırlı metin hücreleri Calc “spreadsheet” formüllerine kaydediliyor. Daha önce satırbaşı karakterleri boşluk karakteriyle değiştirilmekteydi. Satırbaşı karakteri “Arama” yapmak ya da “YATAY/DÜŞEY ARA” ya da “EŞLEŞTİR” fonksiyonlarının\ndüzenli açıklaması ile kullanabilmenizi sağlamaktadır.

Resim:OOoCalc14.png

 • Dizilerde Numerik Dönüşüm:Formül açıklaması yapılırken, dönüşüm belirsizse veya herhangi bir değişim yapılamamaktan dolayı hata alıyorsa diziler numaralara dönüştürülüyor.
 • Geliştirilmiş Referans Geçişleri:Formüllerdeki bağlantılı ve ayrık referanslar arasında geçiş yapanShift+F4kısayol tuşu artık hücre seçimi içinde kullanılabilecek, aynı zamanda seçilen hücredeki formüle müdahale edilmesini sağlıyor.

Resim:OOoCalc10.png
Shift+F4’e her bastığınızda adres satırındaki formül değişecektir.
Resim:OOoCalc11.pngResim:OOoCalc12.pngResim:OOoCalc13.png

 • CONVERT_ADD’e birçok yeni değişken:Hesap tablosundakiÇEVİR_ADDfonksiyonuna (diğer uygulamalardaÇEVİRolarak bilinmekte)OASIS ODFF/ OpenFormula’da belirtilen birçok dönüştürme değişkeni eklendi.
 • YeniUNICODEveUNICHARFonksiyonları: Hesap tablosunaOASIS ODFF/ OpenFormula özelliklerinde de belirtilen yeniUNICODEveUNICHARfonksiyonları eklendi.

DRAW / ÇİZİM

 • Yeni tip yorum:Draw, diğer programlarla işbirliğini desteklemek amacıyla genelde yapışkan notlar olarak bilinen yorumları artık destekliyor. Çizimleriniz üzerine açıklayıcı notlar ekleyebilirsiniz.

Resim:OOoDraw1.png

 • Draw’a sayfa sayma özelliği:Draw artık metin alanında “Sayfa Sayımı”nı destekliyor.

IMPRESS / SUNUM

 • Yeni tip yorum:Impress diğer programlarla işbirliğini desteklemek amacıyla genelde yapışkan notlar olarak bilinen yorumları destekliyor.

Resim:OOoImpress1.png

 • Impress’e sayfa sayma özelliği:Impress artık metin alanında “Sayfa Sayımı”nı destekliyor.

MATH / FORMÜL

 • Math Menülerinde Değişiklik:Math’teki “Görünüm/Seçim menüsü”, “Görünüm/Formüller” olarak değiştirildi.

Resim:OOoMath1.pngResim:OOoMath2.png

BASE / VERİTABANI

 • Kişiselleştirilmiş “Veritabanı Oluşturma Sihirbazı”:OpenOffice.org 3.2 “Veritabanı oluştur” sihirbazında “Yeni veritabanı oluştur” seçeneğinin uygunluğunu kontrol eden yeni seçeneklerle geliyor.
 • Veritabanı belgeleri arasında daha kolay sorgu kopyalama:Base artık veritabanı belgeleri arasında sorgu kopyalarken, kopyalanan veri önceden olan bir tablo üzerine yazılmak istenmediği sürece size bir hedef isim sormayacak.
 • Veritabanı formları yakınlaştırılabilecek:Veritabanı formları artık diğer dokümanlar gibi yakınlaştırılabilecek. Genel olarak kullanılanCtrl+Scrool Wheelfonksiyonu (Farenin tekeri) Görünüm/Yakınlaştır menüsünde yerini aldı ve durum çubuğundaki yakınlaştırma sürgüsü ile de yapılabiliyor.
 • Base için daha akıllı aktarım:Kopyalama Panosu sihirbazı artıkRTFya daHTMLformatlı bilgilerinizi veritabanına kopyalamak istediğinizde etkinleşen bir seçim kutusu içeriyor. “İlk satırı sütün adı olarak belirle” olarak etiketlenen seçim kutusu seçildiğinde ilk satır sütun adları olarak aktarılabildiği gibi, seçim yapılmamışken ilk satır normal bilgi satırı olarak aktarılıyor.

Resim:base_headings_big.png

CHART / ÇİZELGE

 • Yeni Chart Tipleri:Çizelge oluşturmanıza yardımcı olan Grafik Sihirbazı artık “Bubble” ve yeni bir değişken olan “Ağ” grafiklerini içeriyor.

Resim:chart_types_big.png

 • Geliştirilen Chart Kullanımı:Chart’ın grafik arayüzü kullanılabilirliği artırmak amacıyla yeniden makyajlandı. “Nesne Özellikleri” etiketi daha özel olan “Format Göstergesi” olarak adlandırıldı. Menüler artık durumlara daha hâkim, ihtiyaç duyulan araçlar sadece bir fare tıklaması uzağınızda.
 • Geliştirilmiş Veri Etiketleri:Veri etiketleri özellikleri geliştirildi. Artık veri etiketlerini döndürebilmek mümkün. Bu kullanışlı özellik sayesinde grafiklerdeki sütun etiketleri birbirine karışmayacak.

Resim:OOoChart2.png

 • Chart Nesneleri için Asya Tipografi Sayfası:Başlık, Gösterge, Eksen ve Bilgi serileri için artık Asya Tipografi sekmesi mevcut. Değişik yazı tipleri için aralık eklemeyi aktif/pasif yapma özelliğine sahip.

ULUSLARARASILAŞTIRMA VE YERELLEŞTİRME

Yeni Yerelleştirme Dilleri:OpenOffice.org 3.2; Etiyopya Oromo dili [om-ET], Uygurca [ug-CN], Antik Grekçe [grc-GR], Somalice [so-SO], Aşağı [dsb-DE] ve Yukarı Sorbça [hsb-DE], Asturya İspanyolcası [ast-ES], Yiddiş İbranicesi [yi-IL], Umman Arapçası [ar-OM], Sardinyaca [sc-IT] ve bir Ekvador dili olan Quechua [qu-EC] dilleri için yerelleştirme bilgilerini içeriyor. Tipik olarak, yerel ayarlar karakter özelliğinden seçilebilmekte ve yazım denetimi yapılabiliyor. (Varsayılan yerel ayarlar, belge dili, rakam formatları ve anahat numaralandırması için geçerli. Ayrıntılar için sürüm notlarına bakabilirsiniz.)

 • Japon İsim Düzeni:Japon Yerel ayarlarında kullanıcı bilgisi sekmesindeki Ad/Soyad sıralaması değiştirildi.
 • Grafit Font Teknolojisi Desteği:OpenOffice.org, dünyadaki çeşitli mikro topluluklar ve azınlıklar tarafından kullanılan yaygın olmayan yazı tiplerini daha iyi desteklemek için Grafit font teknolojisini destekliyor.

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.