Özgür Bilgi Kanalı

3 Katlı Patates Salatası Tarifi ve Malzemeleri ;

Patates
Havuç
Pırasa
Tuz – karabiber – sıvı yağ
Limon suyu
Çeri domates
Salatalık turşusu
Bir kase veya biraz daha fazla yoğurt.
İsteğe bağlı sarımsak

Patatesleri kabukları ile birlikte haşladıktan sonra soğumaya bırakın. Havuçları soyup rendenin iri yeri ile rendeleyin. Tavanın içine az miktarda sıvı yağ koyarak rendelediğiniz havuçları ilave edin.

Orta hararetli ateşte 5 dakika kavurun ve altını kapatıp soğumaya bırakın. Pırasaları ortadan ikiye uzunlamasına kesip tahta üzerinde ince ince doğrayın. Bir miktar sıvı yağda pırasaları da 5 dakika kadar kavurun. Sebzeler kavrulur iken tuz ve karabiber eklemeyi unutmayın. Daha sonra haşlanan patatesleri rendenin iri yeri ile bir karıştırma kabının içine rendeleyin.

Tuz, karabiber, zeytinyağı ve limon suyunu koyup iyice harmanlayın. Salatanızı servis edeceğiniz tabağın içine, altı ve üstü açık olan pasta çemberini koyun.

İlk olarak patatesli harcı çemberin içine boşaltın ve kaşık yardımı ile düzleyin. Üzerine havuçlu harcı döküp yayın. Son kat olarak da pişen pırasaları yayın. Üzerine ince kıyılmış kornişon salatalık turşusunu serpin. Bir kâse içinde yoğurt çırpın.

Eğer seviyorsanız sarımsak da ekleyebilirsiniz. Susuz yerinden aldığınız yoğurdu çırptıktan sonra salatanızın üzerine dökün. Şimdi sıra üzerini süslemekte.

Çeri domatesleri bütün yada ikiye kesilmiş olarak, turşu dilimlerini ve yeşil otlardan oluşan karışımı salatanın üzerini süslemek için kullanabilirsiniz. Salatanın çemberini servis edeceğiniz zaman sofrada çıkartın. Böylece sos kenarlardan aşağı süzülürken misafirlerinizin iştahları kabaracaktır. Böyle bir çembere sahip değilseniz sorun değil.

Kek kalıbının içine aynı işlemi sıra ile yapabilirsiniz. Yağlamayı unutmayın. Ters çevirip süsleyerek aynı şekilde servis edebilirsiniz. 7 -8 kişilik bu salata yaklaşık olarak yarım saatte hazırlanır.

Bu nefis salata için aşağıdaki malzemeleri damak zevkinize göre dilediğiniz kadar ayarlayabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.