Özgür Bilgi Kanalı

Malzemeler ;

2 yufka

1 su bardağı ceviz

Üzerine serpmek için isteğe göre tarçın

Tutturmak için kürdan

Kızartmak için sıvı yağ

Şerbeti için;

2,5 su bardağı toz şeker

1,5 su bardağı su

1 dilim limon

Hazırlanışı ;

Şerbet için 2,5 su bardağı şeker, 1,5 su bardağı su ve 1 dilim limonu tencereye ilave ederek orta ateşte kaynattıktan sonra 5 dakika boyunca kaynatarak soğumaya bırakın.

Bu işlemi bir gün veya bir kaç saat önceden yapabilirsiniz. Taze alınmış yufkayı tezgâhın üzerine serip bir ucundan başlayıp rulo şeklinde sarın.

Bir parmak kalınlığında dilimlere bölün. Bitiş yerlerinden kürdanı karşılıklı batırarak sabitleyin. Yufkaların tamamına bu işlemi yaptıktan sonra, kızgın bol yağda kızartın. Ardından soğumuş şerbetin içine atıp, şerbetini çektikten sonra servis tabağına alarak üzerine bol bol kırılmış ceviz serpiştirin.

Soğutmadan hemen servis edin. Arzuya göre üzerine tarçın da serpilebilir. Sofraya oturmadan 15 dakika önce bu tatlıyı yapmaya başlamanız yeterlidir. Çıtır çıtır, bol şerbetli tatlınız son derece pratik ve bir o kadar da lezzetli olacaktır.

6 kişilik bir tatlı olup yiyenlerin damaklarında çok hoş bir lezzet bırakacaktır.

Pratik olunur ise yarım saatte sofrada hazır hale gelebilir.

Günler için yapılabilecek pratik ama göz dolduran aynı zamanda da zahmetli bir tatlı izlenimi veren hoş bir alternatif olacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.