Özgür Bilgi Kanalı

DÜĞÜN ÇORBASI NASIL YAPILIR

Düğün çorbası pek çok ilde genelde düğünlerde pişirilen eşsiz lezzetlerden bir tanesidir. Yapımı oldukça kolay olan bu çorba damağınızı şenlendirecek ve bol vitaminli malzemelere sahiptir. Özellikle kış aylarında içimizi ısıtacak olan bu çorbayı daha önce hiç yapmadıysanız hemen yapmaya başlamalısınız. Bu çorbayı pişirirken daha iyi bir lezzet yakalamak istiyorsanız düdüklü tencereyi tercih edebilirsiniz.
Düğün çorbası yapım aşaması diğer çorbaların yapımı kadar kolaydır. Genelde bu çorbayı içen bir daha içmek ister. Damaklarda bağımlılık yaratan bu lezzetli çorbanın tarifi de oldukça kolaydır. Düğün çorbanın ana malzemesi ettir. Kasaptan dana eti, kuzu eti ya da koyun eti alabilirsiniz. Fakat kuzu etinin bu çorbaya daha çok yakışacağının altını çizmek isterim. Kemikli ya da kemiksiz bir şekilde aldığınız etinizi tencerenize koyarak kaynamasını bekleyin. Düdüklü tencerede pişen etler daha kısa zamanda pişmekte ve yumuşacık olmaktadır. Pişen etlerinizi kemikliyse kemiklerinden ayırarak ufak ufak doğrayın. Etlerin doğranma büyüklüğü yine de sizin zevkinize kalmış bir durumdur. Tencerenin içine haşladığınız etin suyunu boşaltırken diğer taraftan da çorbanın terbiyesi için geniş bir kâseye göz kararı unu, bir tane yumurtayı, limon suyunu ve yoğurdu koyarak iyice çırpın. Çırptığınız harcın üzerine yarım bardak soğuk su ilave etmelisiniz. Doğradığınız etleri ve hazırladığınız karışımı et suyunun içerisine dökerek özleşmesini bekleyin. Tam bir çorba kıvamına geldiği zaman altını kapatıp tabaklara servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.