Özgür Bilgi Kanalı

DUT YAPRAĞI İLE YAPRAK SARMASI NASIL YAPILIR

Dut yaprağı ile yaprak sarması her bölgede yaygın olmayan bir yemektir. Yaprak sarmasını eminim herkes çok sever ancak dut yaprağı ile yaprak sarmasının tadı bambaşka diyebiliriz. Piştiğinde dahi yeşilliğini koruyan dut yaprağı sağlık açısından da paha biçilemez değere sahiptir. Ateş düşürücü etkiye sahip olan dut yaprağı çay şeklinde tüketildiği zaman idrarı arttıran etkiye de sahiptir. Özellikle kalbiyle ilgili problem yaşayan insanlar dut yaprağını alıç çiçeğiyle birlikte kaynatarak içebilirler. Boğaz ağrısına da birebir iyi gelen dut yaprağının öksürüğü giderici etkisi de mevcuttur.
Dut yaprağı ile yaprak sarması sofraları şenlendiren çok farklı bir lezzettir. Öncelikle mevsiminde çıkan taze ve yeşil dut yapraklarını dalından koparıyoruz ve saplarını kesiyoruz. Dut yaprağının taze olması oldukça önemli bir ayrıntıdır. Tadını ve yumuşaklığını hissetmeniz için gereklidir. Toplanan dut yapraklarını kaynamış suyun içerisinde 1 dakika kadar çok az yumuşatıp çıkarıyoruz ve soğuması için ayrı bir tabağa koyuyoruz. Ne kadar dut yaprağı topladıysanız pirinci de göz kararı ayarlayabilirsiniz. İki bardak kadar pirinci bol suda yıkıyoruz. Et seviyorsanız içerisine özellikle kuyruk yağı koyabilirsiniz. Eğer et sevmiyorsanız zeytinyağı ile pişirebilirsiniz. Pirinci yıkadıktan sonra sulu ve yumuşak 4 adet domates doğruyoruz. Ayrı bir kaba aldığımız domatesleri kenara koyarak iki adet soğan doğramaya başlıyoruz. Soğanların çok acı olmamasına ve çürük olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Soğanların doğranmasının ardından bir diş kadar sarımsağı soyarak ufak ufak doğruyoruz. Doğrama işlemi ile uğraşmak istemiyorsanız direk ezebilirsiniz. Eğer elinizin altında taze nane varsa sarmanıza son derece lezzet katacağından emin olabilirsiniz. Şimdi sıra bu mükemmel malzemeleri birbirine karıştırmaya geldi. Geniş bir kaba ya da tepsiye pirincimizi döküyoruz. Pirincin üzerine bir kaşık domates salçası ve bir kaşık biber salçası ekliyoruz. Daha sonra eti, soğanı, sarımsağı, naneyi ve domatesi ekliyoruz. Baharat olarak da yenibahar, kuru nane, karabiber kullanabilirsiniz. İçerisine bir tane limonu sıkın. Limon yoksa limon tuzu kullanabilirsiniz. Üzerine de ayçiçeği yağı ekleyerek tüm karışımı karıştırdıktan sonra sarmaya başlayabilirsiniz. Afiyet olsun.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.