Özgür Bilgi Kanalı

EKŞİLİ KÖFTE ÇORBASI NASIL YAPILIR

Ekşi severlerin damak tadına uygun mükemmel bir lezzet olan ekşili köfte çorbası özellikle kış aylarının vazgeçilmez yemeğidir. Oldukça basit malzemeler ile yapılan bu çorba sofralarınıza renk katacak ve devamlı yapmak isteyeceksiniz. Kıyma ve ekşinin büyülü uyumunu ekşili köfte çorbasında yakalayabileceksiniz.

Ekşili köfte çorbası çok kısa sürede hazırlayabileceğiniz lezzetli bir sunumdur.

Bunun için ihtiyacınız olan malzemelerin başında dana ya da koyun kıyması gelmektedir. Kıymanın yoğunluğunu sizin belirlemeniz gerekmektedir. Yaklaşık olarak 500 gr kıymayı ayrı bir kap içinde hazır bulundurmanız gerekmektedir. Soyup doğradığınız bir adet havucu ve bir adet patatesi kararmaması için bir süre suda bekletmelisiniz. Bir çay bardağı pirinci ayıklayarak iyice yıkayıp ve süzgeçten geçirince bir adet yumurtayı da kâsenin içinde hazır bulundurmalısınız. Eğer karabiber seviyorsanız ekşili köfte çorbasına istediğiniz kadar kullanabilirisiniz. Çorbanın terbiyesinde kullanmak için ise limon, göz kararı un ve alabildiğince suyu karıştırarak 5 dakika kadar dinlendirmelisiniz. Çorba hazırlığı için ilk yapılması gereken kıymanın genişçe bir kaba konarak üzerine soğanı rendelemektedir. Bu iki lezzetin üzerine bir yumurta ve bir bardak pirinci ekleyerek iyice yoğurmaya başlayın. Karışımı tuz ve karabiber ile renklendirdikten sonra ortaya çıkan köfteyi ufak toplar halinde yuvarlıyoruz. Köfteleri 1 dakika kadar sıcak suda bırakarak tekrar çıkarıyoruz. Genişçe bir tencere içerisine temiz suyunuzu koyarak hazırladığınız köfteleri ekleyin ve üzerine doğradığınız patates ve soğanları ekleyin. Azıcık kaynadıktan sonra altını kıstığınız çorbanın terbiyesi için unu, yoğurdu ve limonu karıştırın. Bu karışımı kaynayan tencerenize ekledikten sonra birkaç dakika kadar pişirdiğiniz çorbayı ocaktan alabilirsiniz. Eğer yağ ve baharat size dokunuyorsa kullanmayabilirsiniz fakat lezzet arttırmak istiyorsanız tereyağı, kırmızı toz biberinizi, eğer kırmızı toz biberinizi (yoksa çok az biber salçası da olur)ve nanenizi yağın içerisinde hafif bir şekilde yakmaya başlayabilirsiniz. Yağı unutursanız ve çok kızarırsa çorbanın lezzetini kaçırabileceğini unutmamanız gerekmektedir. Orta derecede pişen yağı çorbanızın üzerine katarak tekrar karıştırın ve dinlenmeye bırakın. Daha sonrada göze hitap eden kâselerin içerisinde servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.