Özgür Bilgi Kanalı

Derin ve çukur bir karıştırma kabı alarak içine 250 gram margarini alarak eliniz ile karıştırın.

Üzerine bir adet yumurtayı kırın. 1 çay bardağı sütü, 1 yemek kaşığı salçayı, bir miktar unu ve bir paket kabartma tozunu ilave ederek karıştırmaya devam edin.

Karışım kulak memesi kıvamına gelene kadar un ilave ederek güzel bir hamur elde ediyoruz. Daha sonra bir miktar daha un ilave edip bu hamuru kulak memesinden daha sert hale getirin. Hamuru tezgâhın üzerine alarak bir merdane yardımı ile açın.

Açtığınız hamurun üzerine 2 çorba kaşığı zeytin ezmesi sürün. Daha sonra hamuru uçlarından toparlayarak tekrar güzelce yoğurun. Dikkat etmeniz gereken püf noktası ise 2 rengin birleşip tek renk olmaması.

Yani renkler birbirine üstün gelmeden, dalga veya mozaik görüntüsü oluşturacak. İstediğinizi görüntüyü yakaladıktan sonra yoğurmayı bırakarak hamuru 2 eşit parçaya bölün. Dilediğiniz kalınlıkta rulo haline getirerek derin dondurucuya atın.

Derin dondurucuda 1 saat kadar beklettikten sonra çıkarın ve görmeyi istediğiniz şekillerde kesin. İster yuvarlak ister vere fark etmez. Kestiğiniz parçaları fırın tepsisine dizin. 170 derece önceden ısıttığınız fırına sürün ve kızarınca fırından alın.

Yaklaşık 7 – 8 kişilik olan kurabiyeleriniz çok kısa zamanda servise hazır olur. ( yaklaşık 45 dakika )

Mozaik Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri ;

Malzemeler ;

250 gram margarin
1 adet yumurta
1 çay bardağı süt
1 çorba kaşığı salça
1 paket kabartma tozu
2 çorba kaşığı zeytin ezmesi
Tuz
Alabildiği kadar un

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.