Özgür Bilgi Kanalı

Bazı alışkanlıklar biz hiç farkında olmadan bizlere yağ yaktırıyor. Üstelik doğru bir şekilde uygulanması halinde bu alışkanlıkların yaşam boyunca daha sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı sağlaması ise kaçınılmaz oluyor. Tabii bu alışkanlıkları doğru bir beslenme ve spor, egzersiz süreci ile desteklemek büyük önem taşıyor. Bu nedenle sizlere hem alışkanlıklardan, hem de alışkanlıklara ek olarak yapmanız gereken diğer unsurlardan oluşan özel bir liste hazırladık. Bu listeyi dikkate alarak sizlerde rutin adımlarla yağ yakmanın keyfini hemen her gün yaşayabilirsiniz.

1) Kahveyi Günün İlk Öğünü Yapın

Günün ilk öğünü her zaman için kahvaltı olmalıdır şeklinde bir bilgi vardır. Bu bilgi doğrudur… Fakat biz bu durumu biraz değiştiriyoruz ve güne bir fincan kahve ile başladıktan sonra kahvaltı aşamasına geçiyoruz. Dilerseniz bazı günler kahve yerine yeşil çayda içebilirsiniz. Mühim olan güne kahve ya da yeşil çay ile başlamak ve gün içerisinde en az 3 fincan kadar tüketmek. Zira 3 fincan kahve veya yeşil çay, vücutta ciddi bir yağ yakımı sağlayacaktır. Buda kahve içtikten sonra alacağınız besinlerin vücut içerisinde daha az oranla yağa dönüşmesini sağlayacaktır. Tabii şunu da belirtmekte fayda var, kahveyi 3 fincandan fazla tüketmek zararlıdır. Ek olarak sürekli sade kahve tüketmeniz de önerilmez. Sade, sütlü şeklinde karışık olarak kahveyi tüketmeniz ve vücudu bu açıdan yormadan hareket etmeniz çok daha doğru bir hareket olacaktır.

2) Tahılı Vazgeçilmez Besinler Arasına Alın

Kahvaltı yapmak genelde bir çok kişiye sabahları zor gelir ve çoğu kişi bu öğünü atlar. Özellikle de işe, okula yetişmek için erken uyanan biriyseniz, kahvaltı sizin için çok daha sorunlu bir öğün olur. Biz, hem bu öğünü atlamamanız, hem de hızlı ve sağlıklı bir şekilde kahvaltı yapmanız adına sizlere TAHIL öneriyoruz. Tahıl, yağ yakmaya yardımcı olan nadir ve önemli besinlerden birisidir. Eğer doğru bir şekilde tüketilirse, hem kısa süre içerisinde yağ yakmanızı sağlar, hem metabolizmanın daha sağlıklı ve bir o kadar hızlı çalışmasını sağlayarak formunuzu her açıdan korumanıza destek olur. Böylelikle sabahları uyandıktan ortalama 45 dakika sonra tüketeceğiniz bir kâse tahıl, hem formunuz, em de sağlığınız için sizlere büyük ölçüde yardımcı olur.

3) Su İçmeyi Asla İhmal Etmeyin

Su, hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olmalıdır. Zira hem yağ yakmak, hemde sindirim sistemini hızlı bir şekilde çalıştırarak kilonuzu korumak için suya muhtaç olduğunuzu açıkça belirtmekte fayda var. Üstelik vücudumuzun suya ne denli ihtiyaç duyduğunu, genel sağlık açısından da suya olan bağlılığımızı belirtmeye gerek dahi yok. Bu nedenle, gün içerisinde abartıya kaçmadan en az 1,5 – 2 litre kadar suyu güne yayarak tüketmeye gayret etmeliyiz. Bazen bu durumu yanlış uygulayanlar, bu su oranını hızlı bir şekilde bir anda tüketmeye çalışanlar olabiliyor ki bu çok yanlıştır. Burada mühim olan tüm gün farklı saatlerde su tüketerek toplamda 1,5 – 2 litreye ulaşmaktır. Ayrıca tüketilecek olan su, herhangi bir katkı maddesi içermemelidir. Yani gazoz, kola, soda tüketimi su tüketimi yaptığınız anlamına gelmez.

4) Öğlenleri Protein Ağırlıklı Beslenmelisiniz

Protein, düzenli bir şekilde belli bir dozda alınırsa yağ yakımını hızlandırma aşamasında büyük katkı sağlar. Tabii proteinin hangi saatlerde alındığında büyük önem taşır. Bir çok diyetisyen, öğle yemeklerin de protein almayı önerir. Vücudun tam olarak çalışmaya başladığı ve tüm gün bu rutinde çalışmaya devam edeceği bir öğün olması nedeniyle öğlenleri alacağınız belli bir dozda ki protein desteği, tüm gün vücudunuz da sağlıklı bir yağ yakımına yardımcı olur. Tabii proteini her gün farklı besinlerden almanız ve abartıya kaçmamanız burada büyük önem taşıyor. Unutmayın, öğlenleri alacağınız doğru protein oranı; vücudun daha hızlı bir şekilde yağ yakmasına ve metabolizmanın çok daha hızlı bir şekilde çalışmasına büyük katkı sağlar.

5) Egzersizleri Rutin Hareketler Olarak Benimseyin

Gün boyu yapacağınız en ufak bir egzersiz dahi sizlere büyük katkı sağlar. Siz, bazı temel egzersizleri öğleden sonraları yapmayı rutin bir alışkanlık haline getirirseniz; sadece yağ yakmak ile kalmaz, gerçekten oldukça sağlıklı bir birey olma yolunda hızlı bir şekilde ilerlerseniz. Özellikle de saat 2 ve 3 arasında yani öğleden sonra saatlerinde yapılacak hafif egzersizler, sizlere büyük bir katkı sağlayacaktır. Burada eğer zamanınız varsa bir spor salonuna giderek kendinize bir saat kadar vakit ayırmanız önerilir. Eğer vaktiniz yoksa, internet yardımıyla bazı temel egzersiz unsurlarını kendiniz de uygulayabilirsiniz. Bazı günler herhangi bir egzersiz imkânınız yok ise, sadece 30 dakika süre ile yapacağınız yürüyüşler de bu konuda sizlere büyük katkı sağlayacaktır. Ama asla bu saat aralığını boş geçmeyin ve egzersiz ya da hafif yürüyüşler ile mutlaka destekleyin.

6) Akşamları Biraz Baharat İyi Gelecektir

Baharat, gün içerisinde vücudu biraz yorabilir. Fazla kaçırdığınız da ise vücutta kalorilere neden olabilir. Ama akşam yemeklerinde dozunu aşmadan hafif bir şekilde kullanılırsa, tüm bu olumsuz etkiler yerine hem ciddi bir lezzet unsuru olur, hem de geceleri de yağ yakmanız hususun da sizlere büyük katkı sağlar. Bu nedenle akşamları yiyeceğiniz hafif yemek öğünlerin de bir miktar baharat ile destek almanız uzmanlar tarafından önerilmektedir. Tabii her gün akşam öğünlerinde baharat tüketmeniz önerilmez. Bir kaç günde bir baharatı kullanmanız ve bunu da farklı baharatları tercih ederek yapmanız daha doğru olacaktır. Özellikle hafif acı kırmızı biber ve diğer yandan zerdeçal bu alanda büyük bir üne sahiptir yağ yaktırmak için. Ayrıca bu tür baharat içerikli akşam öğünlerinden sonra asla tatlı ve benzeri unsurların tüketilmemesi gerektiğini de belirtmekte fayda var. Zira vücutta ağır bir yağ birikimine ve yorgunluğa neden olabilir bu durum.

7) Stres Atmak İçin Ne Yapıyorsunuz?

Vücutta ki fazla yağlardan arınmak ve daha sağlıklı bir yaşama sahip olmak için sadece beslenmeye, egzersize dikkat etmek yeterli değildir. Vücudunuzun sakin ve stresten uzak olması da büyük önem taşır. Bu bağlamda sizin özellikle akşamları stresten arınmak, daha sağlıklı bir yaşama sahip olmak için yapması gereken bazı hobi ya da hobiler olmalı. Bizim önerimiz, eğer vaktiniz varsa yoga gibi bazı etkinliklere katılmanız yönündedir. Hem sosyalleşmek, hem de tüm günün stres ve yorgunluğundan arınmak için büyük bir adım olacaktır. Eğer böyle bir imkânınız yok ise sadece akşamları kendinize 1 saat vakit ayırmanız, kitap okumanız ya da farklı bir hobi, uğraş içine girmeniz de bu açıdan büyük bir katkı sağlayacaktır.

8) Gece Uykusu ve Uyku Süresi

Vücutta ki yağların sağlıklı bir şekilde atılması ve ertesi güne daha dinç bir şekilde girilmesi için gece alınacak olan uykunun önemi oldukça fazladır. Üstelik bu uykunun süresi de çok önemlidir. Ne fazla, ne de az olmalıdır. Uzmanlar, bu konuda yetişkin bir bireyin her gece ortalama 7 ilâ 8 saat aralığında bir uyku uyumasının yeterli olacağını belirtmektedirler. Bu uyku süreci, sizlere daha sağlıklı bir metabolizmaya sahip olma şansı sunar. Haliyle ertesi güne vücudunuz daha dinç uyanır ve yediklerinizi sindirmeniz, yağ yakmanız ya da formunuzu korumanız çok daha rahat bir şekilde mümkün hale gelir. Çünkü vücudunuz geceden hazırlanmış ve dinlenmiş bir haldedir. Ayrıca gece uykusunun doğru bir yatak ve yastık üzerinde, vücudu yormadan alınmış olması da büyük önem taşımaktadır.

Yukarıda ki temel 8 madde, her gün uygulayabileceğiniz ve alternatifleri olduğu için rahatlıkla hayatınızın merkezine yerleştirebileceğiniz maddelerdir. Eğer sizler de bu temel maddeleri dikkate alarak hayatınızın bundan sonrasını şekillendirmeye gayret ederseniz, emin olun yağlardan arınmış ve bundan sonra ki yaşamında tekrar kilo, yağ sorunu yaşamadan vücudu daha iyi bir düzende çalışmakta olan bir birey olursunuz. Böylelikle hm fit, hem de sağlıklı bir kadın olmanız kaçınılmaz olur.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.