DENGELİ  VE  SAĞLIK  BESLENME  İLE  KİLO VERME


Hemen hemen herkes ,hayatının  belli bir dönemin de  mutlaka kilo problemi yaşadı ve yaşıyor. ”Keşke zevk alabildiğimiz, her şeyi yiyebilsek ve  hiç kilo almasak” sözü çoğumuzun dilinde bir slogan gibi. Ama ne yazık ki o söz sadece bir hayal  🙂 Kilo kişiyi ; hem fiziksel ,hem ruhsal olarak olumsuz  yönde etkileyen bir sağlık problemidir.Peki, bunu nasıl alt edebiliriz ? Öncelikle, kişinin kilonun bir sağlık problemi olduğunu kabul edip ,gelecek yaşamın da; hem fiziksel, hem ruhsal daha sağlıklı bir yaşamı gerçekten arzulaması gerekiyor.Aksi takdir de, bunu göremeyen herkes; sabah başladığı diyeti, akşam bozarak sürekli bir kısır döngü içerisine girecektir.

dengeli-beslenme

 

Her şey beyinde başlar. Kişi zayıflamayı gerçekten isteyecek… Sonrasın da bir diyet uzmanı eşliğin de, dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı ile fazla kilolarından kurtulacaktır.Tabi ki kişi ,bu dönem de; ben diyetteyim psikolojisinden kendini arındırması gerekiyor.Diyetini uyguladıkça zaman içerisin de geçmiş de yapmış olduğu,beslenme yanlışlıklarını görerek; sağlıklı ,dengeli ve doğru beslenme şeklini öğrenmiş olduğunu keşfedecektir…Altının çizilerek, her daima belirtilmesi gereken, diğer önemli bir konu ise, size; kalıcı ve sağlıklı kilo verdiren diyeti tercih etmeniz gerketiğidir. Dengeli ve sağlıklı bir şekil de kilo verdiren bir beslenme programı,doğru bir diyet programıdır.Diğer türlüsü, hiç bir zaman tavsiye edilemeyecek şok diyetlerdir.Kesinlikle  çok tehlikelidir.Ataların bir deyimi  vardır. Kaş yapayım derken ,göz çıkarmak .Evet  aynen öyle ! ordan, burdan duyduğunuz veya birlerinden gördüğünüz şok diyetler sizi; Allah korusun ölüme bile götürebilir.”O ,yaptı ne güzel kilo da verdi.Bir şey de olmadı.” demeyin olabilirdi de. Ve inanın, o şekil de kilo verenler, enin de sonun da verdiklerini fazlasıyla geri alıyorlar.Hayatınız oyuncak değildir. Onunla oyun oynar gibi oynamayın. Şok diyetler, gerçekten sağlığınız için tehlikeli bir yöntemdir….peki bu kadar sağlıklı beselenmeden bahsetmişken,  dengeli ve sağlıklı beslenme programı içerisinde, bizim kilo vermemize katkı da bulunacak, özel besinler varmıdır ? tabi ki  vardır.

dengeli-beslenme-listesi

 

İşte size, onlardan birkaç örnek. Sabahları aç karnına ; 1 bardak ılık su içerisine sıkılmış, 1 limon suyu hem  metabolizmanızın  hızlanmasına, hem de yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.( Limon suyunu kullanmak isteyen ama düşük tansiyon ve mide problemi olanlar dikkatli olmalıdırlar. Sağlık durumlarını göz önün de bulundurarak hareket etmeleri daha doğru olur. )  Diğer önerimiz zencefil çayı.Hem kolestrol düşürücü, hem de zayıflamanıza yardımcı çok faydalı bir besindir.Ama ne olursa olsun her şeyin fazlası zarar ,azı kârdır sözünü unutmayıp her türlü gıda tüketiminde  buna dikkat etmenizi öneririm.Bunun yanı sıra, yeşil yapraklı ve lif oranı yüksek besinleri tüketmeniz; hem sağlıklı beslenmenize ,hem de zayıflamanıza yardımcı olacaktır.Eğer özel nedenlerden dolayı diyetsiyene gidemiyorum diyorsanız,ev de kendi başınıza  beslenmeniz de yapacağınız birkaç düzenleme ile sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi başarabilirsiniz. Nasıl mı ? en basit  ve sağlıklı çözüm; yediklerinizin yarısını yiyerek işe başlamak olacaktır.Tabi ki aşırı yağlı yiyeceklerden,kızartmalardan ve tatlılardan uzak durmanız şartı ile her şeyi tüketebilirsiniz.kilo vermeye başladıktan sonra hafta da bir gün kendinize  1 öğününüz de sevdiğiniz herhangi bir besini ödül olarak tüketebilirsiniz. Bu size bir doping olacaktır ve diyetinize daha da motive olmanızı sağlayacaktır. Bu 1 pizza da olabilir, herhangi 1 porsiyon tatlı da olabilir ama dediğim gibi kilo vermeye başladıktan sonra hafta da bir defa sadece 1 öğününüz de 😉  Beslenmenin yanı sıra; spor hem zayıflamanıza katkı sağlayacak hem de ruhsal ve fiziksel zindelik sağlayacaktır. Her gün yarım saat de olsa yapacağınız yürüyüşün zayıflamanıza büyük bir faydası olacaktır.Tabi ki kronik rahatsızlığı olan kişilerin, spora ve diyete başlamadan önce doktoruna danışarak hareket etmesi daha doğru olacaktır.Herkese sağlıklı,mutlu, enerji dolu günler diliyorum.