Doğru Nefes Alma Teknikleri


Koşarken Nefes Alma Teknikleri

Spora ilk başladığım zamanlarda daha hızlı koşarak daha fazla kalori yakmak istiyordum. Ama gel gör ki, nefes nefese kaldığım için devam edemiyordum. Sonra nefes almayla ilgili araştırmalar yapmaya başladım. Yaptığım araştırmalar sonucunda elde ettiğim bilgileri sizinle paylaşacağım.

Koşu zamanı nefes alış-verişinize önem verin

Orta tempoda koşarken 4 adımda burundan nefes alıp 4 adımda ağızdan nefes verme yöntemini denemiştim. Ve eskisine göre bu düzenli nefes alış-verişi daha iyi hissettiriyordu. Yüksek tempolu hız koşularında ise bu yöntemi uygulamak mümkün değil. Belli bir süre sonra burundan alınan nefes yetmediği için mecburen ağızdan da nefes alıyoruz. Buna rağmen düzenli nefes alışverişlerine devam etmek gerekir. Bedenin gereken oksijeni düzenli ve aynı miktarda alması şarttır.

Nefesi ne kadar uzun tutarsanız kalp atışını o kadar azaltmış olursunuz. Şöyle açıklayalım: 5 adım burundan nefes alıp 5 adımda ağızdan nefes verdiğimizde kalp atışlarımız belli oranda düşecektir.

Nefes Temposuna Uyacağım diye nefessiz kalmayın!

Nefesinizin yetmediğini düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden derin ve hızlı nefes alın. Aksi takdirde vücudunuz sıkıntıya gire bilir.