Özgür Bilgi Kanalı

Doğum sonrası süreci bir çok kadın için sıkıntılı bir dönemdir. Zira doğum öncesinde alınmış kilolar o dönemde göze şirin görünse de, artık bu kilolar büyük bir sorundur ve kısa süre içerisinde kurtulmak gerekir. Tabii bu bakış açısı beraberinde bir çok yanlış hareketi de doğurmaktadır ve bu yanlış hareketler, vücutta istenmeyen olumsuz etkilerin oluşmasına neden olmaktadır.

Doğum Sonrası Kiloları ve Plânlama

Öncelikle; “doğum öncesinde aldığınız kilolardan nasıl kurtulabilirsiniz?” Sorusuna detaylı bir araştırma ile cevap vermeniz gerekir. Bu soruya vereceğiniz cevap, sizin bir yöntem seçmenizi sağlayacak ve seçeceğiniz yöntem ile yapacağınız doğru plânlama süreci neticesinde doğum nedeniyle alınan fazla kilolardan kurtulmanız mümkün hale gelebilecek. Bizim bu konuda ki cevap önerimiz “sağlıklı ve zaman içerisinde kurtulmalısınız.” Şeklinde olacaktır. Zira burada mühim olan sadece kilo vermek değil, aynı zamanda vücudu eski ritmine geri döndermektir. Aksi halde atılacak yanlış adımlar, hızlı kilo vermek için tercih edilebilecek yanlış yollar, vücutta daha fazla zararın oluşmasına sebebiyet verecektir.

Her şeyden önce doğum sonrasında kilo sorununuz fazla ise ya da gebelik öncesinde de zaten bir kilo sorununuz vardı ise ve gebelik ile birlikte bu sorun daha ciddi bir hal aldıysa mutlaka bir uzman desteğine başvurmanız gerektiğini belirtmeliyiz. Sadece gebeliğe bağlı bir kilo sorunu yaşıyorsanız bu durumu aşağıda ki temel noktalara dikkat ederek atlatmanız söz konusu olacaktır.

1) Hafif ve Kontrollü Spor Başlangıcı

Vücudunuzun uzun bir süredir ham halde olduğunu unutmayınız. Bu nedenle hafif bir spor plânı yaparak vücudunuzun hareketli bir düzene tekrar uyum sağlamasına yardımcı olmalısınız. Tabii bu sadece ilk süreç için geçerli olmalı. Zira ilk süreçte doğru bir şekilde hareket ederseniz, vücudunuz gerekli hareket sürecine geri dönecektir. Bu süreçten sonra ise, gene vücuda fazla yüklenmemek kaydı ile daha profesyonel bir spor plânı yapabilirsiniz. Yapacağınız bu yeni plân, artık spora tekrar alışmış vücudunuzun kilo vermesine olanak tanıyacaktır. Tabii bu süreç ancak istikrarlı bir şekilde devam ettirilir ise etkili bir sonuç verecektir. Aksi halde bir çok farklı problem ile karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz olacaktır. Unutmayınız ki bir çok kadın, doğum sonrası kilolarını vermek adına hızlı adımlar atmakta, bir anda geri plâna çekilmektedir. Buda vücutta ister istemez uyumsuz bir düzenin oluşmasını sağlamaktadır. Biz, bu düzeni rayına oturtmanız ve uzun süreli bir şekilde spora devam ederek hızlı kilo vermek yerine, sağlıklı, zamana bağlı bir şekilde kilo verme konusunda sizlere önerilerimizi sunuyoruz.

2) Artık “Canım Çekti!” Dönemleri Yok

Hamilelik sürecinde canınızın çektiği hemen her şeyi yediniz. Haliyle vücudunuz bu duruma alıştı ve siz istemeseniz de bir çok besin karşısın da yeterli sükuneti gösteremiyorsunuz. Bu durumda ise yapmanız gereken en önemli uygulama psikolojik olarak kendinizi hazırlamak olmalıdır. İlk aşamada eviniz de kilo almanıza yardımcı olan unsurlar varsa bunlardan kurtulun. Zira ister istemez bu tür besinlere yöneleceksiniz. Özellikle de geceleri bu tür besinler sizler için bir sığınak gibi gelecek, oysa ki sizin en büyük düşmanınız olacaklar.

3) Doğru Diyet Listesi, Diyetisyen Desteği

Kafanıza göre diyet programları uygulamanız ya da daha önce bu şekilde doğum sonrası kilolarından kurtulmuş olan birinin diyetini aynen takip etmeniz gibi durumlar sizin için çok büyük bir yanlış olacaktır. Nitekim her insan farklı bir vücut yapısına sahiptir ve her diyet, her vücut için yeterli olmayabilir. Hatta bir çok yanlış diyet uygulaması sizlere çok daha ciddi sorunlar yaratabilir. Bu bağlamda mutlak suret ile bir diyetisyen desteği almanız, hem vücudunuzun ihtiyaçlarını bilerek hem de doktor kontrolü eşliğinde bir diyet sürecine tabii olmanız hem sağlıklı, hem de daha etkili olacaktır. Ayrıca diyetisyeniniz sizi genel anlamda düzenli olarak kontrol edeceği için, kilo verme süreci hem rahat hem de takip edilme ihtimali olan bir konuma ulaşacaktır. Unutmayın, mühim olan sadece diyet yapmak ya da az yemek değil. Mühim olan, tamamen sağlıklı bir çerçeve de; vücudunuzun genel yapısına uygun bir şekilde hareket ederek doğru bir çizgi içerisin de kilo vermek. Ayrıca diyetin aç kalmamak olduğunu ve ancak sağlıklı diyetler ile uzun vadeli, sağlıklı kilolar verilebileceğini de asla unutmayınız.

4) Hayatınızda Değişimlere Yer Verin

Hayatınız da vereceğiniz bazı değişik kararlar, sizlere yeni bir süreç yaratacaktır. Bu süreç sayesin de ise kilo vermek daha rahat bir seviyeye ulaşacaktır. Öyle ki; eviniz de yapacağınız ufak bir dekorasyon değişikliği dahi doğum sonrası kilolarından kurtulmak için çabaladığınız süreç içerisinde sizlere büyük bir destek sunacaktır. Zira üçüncü madde de dediğimiz gibi, bu süreçte psikolojik olarak hazır olmak büyük önem taşır. Dekoratif açıdan ve diğer açılardan hayatınız da yapacağınız değişiklikler ise oldukça faydalıdır. Yoksa eski düzende kalmanız, hamilelik süresince alışmış olduğunuz psikolojik yapıdan kurtulmanızı gerçek manada önleyecek, bir çok yeni soruna da kısa süre içerisinde neden olabilecektir.

5) Eşinizi Bu Sürece Dahil Edin

Bir çok kadın, doğum sonrasında aldığı kilolardan tek başına kurtulmak ister. Ya da bu kiloları ciddi bir sorun olarak algılayıp, eşlerinin artık kendilerini beğenmeyeceğini düşünürler ki buda çok büyük bir yanılgıdır. Eğer ilişkiniz de farklı bir problem yok ise, var olan fazla kiloların ilişkiniz de bir sorun teşkil etmeyecektir. Bu bağlamda sizin yapmanız gereken en doğru adım, eşiniz ile uyum içerisin de hareket etmek, tüm adımları onunla paylaşmak, onun da desteğini, fikirlerini alarak hareket etmektir. Bu şekilde daha rahat ve daha hızlı bir şekilde tüm süreçlere adapte olmanız, haliyle daha rahat bir şekilde kilo vermeniz söz konusu olur. Aksi halde tek başınıza bir yola çıkar ve bu yolda eşinizden utanarak ilerlemek durumunda kalırsınız. Üstelik buda tamamen sizin iç dünyanız da düşündüğünüz yanlış bir yanılgıdan kaynaklanmaktadır.

Unutmayın her şeyin temelinde sizin istekleriniz yer alır. Eğer siz kilo verme konusunda istekli olursanız, kendinizi psikolojik açıdan hazır hale getirirseniz ve bu durumu istikrarlı bir şekilde atacağınız adımlar ile desteklerseniz, uzun vadede hem sağlıklı hem de gerçekten kalıcı bir şekilde var olan fazla kilolardan kurtulmuş olursunuz. Böylelikle eskiye göre daha fit bir anne olarak da hayatınıza devam etme şansı bulursunuz. Eğer istikrarlı olmaz ya da bu duruma tam olarak inanıp, psikolojik açıdan kendinizi hazır hissetmez iseniz bir çok yeni kilo sorunu ve buna bağlı sağlık sorunu ile karşı karşıya kalırsınız.

Ayrıca tüm bu süreçleri yaşarken çocuğunuzu da asla ihmal etmemelisiniz. Zira sizin kilolarınızdan kurtulup eski fit ve sağlıklı yaşamınıza geri dönmenize oranla çocuğunuzun büyümesi, ona büyüme aşamasında yeterli ilgiyi göstermeniz gibi konular çok daha mühimdir. Sizin içinde bu durum oldukça önemlidir. Çocuğunuz doğru bir şekilde büyürse ve tamamen bilinçli bir şekilde hem kilo vermek, hem de çocuğunuzu yetiştirmek adına hareket ederseniz, hayatınızın her noktasın da sadece kilo vermek için çalışan bir anne değil, çocuğunu da mutlu bir şekilde büyüten bir anne konumunda olursunuz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.