Özgür Bilgi Kanalı

Yaza yaklaşırken kilo vermek ve forma girmek büyük bir önem taşımaktadır. Bu konuda özellikle spor yapmaya çalışmak büyük bir önem taşımakla beraber yediklerinize de dikkat etmeniz faydanıza olacaktır. Önemli olan burada ne kadar az yediğinizden çok sizi ne kadar tok tutan yiyecekler tükettiğiniz de olabilmektedir. Bu bakımdan farklı açılardanen hızlı kilo verdiren 10 besinhakkında daha fazla bilgiye sahip olmanız yararınıza olacaktır.

1- Meyve:Ağzı tatlandırma ve tatlı ihtiyacınızın bastırılması gibi konularda size yardımcı olan meyveler tok tutma özelliğine de sahip olduğundan dolayı diyetlerinizde mutlaka yer vermeniz gereken ürünler arasındadır.

2- Yoğurt:100 gramı sadece 50 kalori olup çok uzun süre tok tutması bakımından diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan yoğurdu, kahvaltıda, ana yemeğinizin yanında ya da ara öğün yemeği olarak tüketebilirsiniz.

yogurt - Kopya

3- Sebze:Her ne kadar diyetlerde en az sevilen yiyecekler olsalar da lif bakımından zengin olmaları ve vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri taşıması bakımından sebze tüketmeye özen göstermelisiniz.

sebze-salatalik-biber

4- Yağsız tavuk ve hindi eti:Et yemeden yemek yediğini anlamayanlar arasındaysanız yağsız beyaz eti ızgarada pişirmek en doğru seçim olacaktır. Bu sayede protein ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz.

tavuk

5- Yağsız balık:Somon, uskumru ve ton balığı hariç ızgarada pişirdiğiniz tüm balıkları her gün tüketmeniz diyetinize zarar vermeyecektir. Bunlar çok yağlı olduğundan ızgara bile olsa diyetinizi bozmanıza neden olacaktır.

balik

6- Kepekli makarna:Makarnanın şişmanlattığı inancını yıkan kepekli makarna haşlanmış yeşil mercimek ve taze yeşilliklerle karıştırılarak salata yapıldığında tıka basa doymanızı sağlayacaktır.

7- Patates:100 gramında sadece 70 kalori bulunan patates uzun süre tok tutması sebebiyle tercih edilmelidir. Ancak yağda kızartmak yerine kumpir gibi fırında pişirip tüketmeniz gerekmektedir.

8- Bulgur:Şekeri hızla yükselterek acıkmaya sebep olan beyaz pirinç yerine bulguru tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Özellikle yanında yoğurt ya da cacıkla tüketmeniz uzun süre tok kalmanıza olanak sağlayacaktır.

bulgur

9- Salata:Diyet yapanlar her ne kadar hoşlanmıyor olsa da salata tok tutması sebebiyle mutlaka diyet listelerinde yer alması gereken besinlerdendir. yemeklerden önce tüketmeniz sayesinde daha az yemek yemeye başladığınızı görebilirsiniz.

10- Su:Açlık hissini bastırmak için su tüketmek bilinen en eski yöntemler arasındadır. Bu sebeple yemeklerden bir süre evvel bir bardak su içmeniz faydanıza olacaktır.

su


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.