Özgür Bilgi Kanalı

Diyet kelimesi nedense zayıflamak için az beslenmek belli bir düzende beslenmek anlamında kullanılıyor. Oysa aslında Diyet sağlıklı beslenme rutinidir. Yani kısa bir süreliğine zayıflama amaçlı değil ömür boyu uygulayabileceğiniz sağlıklı beslenme rutininiz olmalı. İlk başta eğer fazla kilolarınız varsa ve zayıflamak istiyorsanız, yıllardır aldığınız kiloyu 1-2 ay gibi kısa sürede vermeyi aklınızdan çıkarın. Sağlığınızdan olmadan zayıflamak istiyorsanız sabırlı olmanız şart. Sadece kendinize biraz zaman verin. Hedefiniz sadece zayıflamak değil sağlıklı yaşam olmalı. 3-5 günlük hızlı kilo verdiren diyetlere SON verin. İnanın o verdiğiniz kilolar fazlasıyla size geri dönecektir. Verdiğiniz kilo sadece su kaybından ibarettir. Oysa amaç yağ yakımı olmalı.

Sağlıklı ve kalıcı zayıflamak için bazı önerileri dikkate almakta fayda vardır.

1- Yediğiniz Yemeklerin hangi besin öğesini içerdiğini bilin:

Tahıllar

Et Ürünleri

Sebzeler

Meyveler

Yağlar

2- Öğünlerimizde farklı çeşit besin gruplarının bulunmasına dikkat edelim. Protein karbonhidrat ve yağlar.

3- Yediğimiz yemeğin tam olarak miktarını bilmek ortalama alacağımız kaloriyi hesaplamamıza yardımcı olacaktır. Yani mesela fındık yiyorsak dahi sayısını bileceğiz.

4- İlk başta yiyeceklerin kalorisini miktarını aklınızda tutmaya bilirsiniz. Onun için bir günlük tutmakta fayda vardır. Her öğünde yediklerinizi miktarı ile birlikte kaydedin ve aldığınız kaloriyi hesaplayın. Bunun için akıllı telefonlarda özel uygulamalar var. Bunlardan size uygun olan herhangi birisini kullana bilirsiniz. Aynı zamanda ortalama size günlük gerekecek kaloriyi de bu uygulamalarda hesaplaya bilirsiniz.

5- Hayatınıza gerçek anlamda hareket katın.

Zamanınız ve imkânınız varsa spor salonuna yazıla bilirsiniz. Yoksa yürüyüşe ayıracağınız yarım saat bile metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır.

6- Uzun süreli aç kalmayın.

Uzun süreli açlık zamanı metabolizmamız yavaşlar. O yüzden 3 ana öğün ve 2 ara öğün şeklinde beslenin. Ara öğünlerde 1 elma 1 bardak süt ve ya 10 badem yiyebilirsiniz. En fazla kaloriyi sabah kahvaltınızda alın. Akşam yemeğinde ise en az kaloriyi alın. Mümkünse akşam yemeğinizi saat 20.00 dan önce bitirin.

7- Su hem sağlık kaynağımızdır. İn

Bol bol su için. Gün içinde 2-2.5 litre su içmeye özen gösterin.

8- Bir uzman doktordan yardım alın.

Fazla kilolarınız canınızı sıkmaya başladıysa ve bunlarla tek başınıza mücadele edemiyorsanız bir diyetisyene/uzmana gidin ve yardım alın. Bu konuda ki uzman kişiler sizin hatalarınızı düzeltecektir, size moral ve motivasyon verecektir ve disiplininizi korumanıza yardımcı olacaktır.

9- Şekerli, unlu gıdaları mümkün olduğunca azaltın.

Zayıflama da yasaklar insanı daha çabuk mahveder. Yasaklar asla çözüm olamaz. Ama miktarları minimuma indirgemek gerekir. Ölçülü tüketmenizde fayda var

10- Kilo Vermek İçin Sağlığınızdan Olmayın:

Bir hafta da 5 kilo, garanti kilo verme yöntemleri gibi sözlere aldanmayın. Ve asla bu tür slogan kullanan ürünleri KULLANMAYIN. Kilo alıp vermek çok basit bir mekanizmadır. Eğer aldığınız kaloriden daha az kalori harcarsanız kilo alırsınız. Aldığınız kalori ile harcadığınız kalori eşit ise kilonuzu korursunuz. Spor, antrenman ve egzersiz yaparak aldığınız kaloriden fazlasını harcarsanız kilo verirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.