Özgür Bilgi Kanalı

BOĞMACA NEDİR

Çocuklarınızın büyümesi ile beraber, çocuklarınızda farklı hastalıklarda görülmeye başlar. Bu hastalıklardan bir tanesi de boğmacadır. Bu boğmaca hastalığına karşı anne ve babaların çok dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü bu hastalığın ismi kadar kendisi de çok tehlikedir. Üstelik bu hastalık sadece çocukluk döneminde değil, ilerleyen dönemlerde de karşınıza çıkabilecek bir hastalıktır.

Bordetela cinsi mikropların solunum yoluyla kişilere bulaşması sonucu aşırı öksürükle kendini gösteren bir hastalıktır. Genellikle çocukluk döneminde kendini göstermesine rağmen her yaştan insanın yakalanabileceği bir hastalıktır. Hava yoluyla bulaşan bir hastalık olmasından dolayı sonbahar aylarında daha çok bulaşır. Kuluçka süresi 5-21 gün arası olabileceği gibi bu sürede değişiklikler görülebilmektedir. Bu hastalık 6 hafta kadar sürebilir.

BOĞMACA HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Boğmaca hastalığı başlarda grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara benzeyen bir hastalık olmasından dolayı önlem alınmayan bir hastalıktır. Ancak belirtileri şöyle sıralanabilir:

Yüksek ateş,
Öksürük nöbetleri,
Burun akıntısı,
Boğulma hissi,
Yapışkan balgam,
Baş ağrısı,
Nefes alamama,

Boğmaca hastalığı teşhis edilmeyip önlem alınmadığında solunum yetmezliği ve zatürre gibi hastalıklara bağlı olarak ölümlere sebebiyet vermektedir.

BOĞMACA HASTALIĞININ TEDAVİSİ VE AŞI

Boğmaca hastalığı içerisinde bulunan toksinlerden dolayı solunum yolunu olumsuz etkilediği için antibiyotik kullanımı ile tedavi edilecek bir hastalık değildir. Küçük çocuklarda görüldüğünde solunum cihazlarına bağlı olarak tedavisi yapılabilmektedir. Boğmaca hastalığından korunmak için bu hastalığı taşıyan kişilerden uzak durulması gerekir. Kısa zamanda doktora gidilerek ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Boğmaca hastalığının önüne geçmede en etkili yöntem aşı olmaktır. Küçük yaşlarda çocuklara boğmaca hastalığına karşı bağışıklık kazanmaları için yapılmaktadır. Aşının koruma süresi 5-7 yıl arası geçerlidir. 7 yaşından sonra uygulanmayan bu aşı okullarda ve sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yapılabilmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.