Özgür Bilgi Kanalı

Çocuğunuzun sağlığını PAÜ'de izleyebilirsiniz

Daha önce sadece büyük şehirlerdeki üniversitelerin Çocuk Polikliniklerinde mevcut olan “Çocuk Sağlığı İzlem Polikliniği” Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Ergin’in yönetimindeki bir ekiple Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde hizmete açıldı.

Çocuk Sağlığı İzlem Polikliniğinin kapısı her yaştaki çocuklara ve onların ailelerine açık olmakla birlikte özellikle 5 yaş altı bebek ve çocukları belli aralıklarla görerek ailelerine onların sağlıklı büyümesi, akıllı ve mutlu olması için önerilerde bulunmayı, fark edilemeyen bir hastalığı varsa erken tanı koyarak tedavisine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Doç.Dr.Ahmet Ergin yaptığı açıklamada uygulanan tedavileri madde madde şöyle açıkladı :
-Birinci aydan başlayarak emzirme ile ilgili sorularınızı yanıtlıyoruz. (doğru emzirme pozisyonu, emzirme sorunları, meme sorunları, vb)
-Yaşa uygun beslenme önerileri sunabiliyoruz (ek besinler ne zaman ve nasıl?, iştahsızlık ya da yeme ile ilgili sorunlar nasıl çözülür, vb.)
-Sizlerin sıkça sorduğunuz soruların yanıtlarını veriyoruz (Bebekleri nasıl giydirelim?, bebeğin yaşadığı odanın ısısı ne olsun?, banyo sıklığı ve banyo suyunun ısısı kaç derece olabilir?, bebekler nasıl ve ne süre uyurlar?, vb)

-Yaşa özel tarama testleri yapıyoruz (Hipotiroidi, fenilketonüri, kan sayımı, idrar incelemesi, kan basıncı ölçümü, görme keskinliği, işitme testi, vb )
-Büyümede yavaşlama ya da gerilik erken fark edilirse nedeni belirlenebilir ve çocuğun boy ya da ağırlıkça geri kalması önlenebilir. Bu amaçla bebeğinizin vücut ağırlığı, boy ve baş çevresi büyümelerini izliyoruz.

-İlk 5 yaş beyin gelişiminin en hızlı olduğu dönemdir. Bu nedenle bebek ve çocukların gelişimlerini (duymaları, görmeleri, söylenileni anlamaları, isteklerini anlatmaları, hareketleri, çevrelerindeki kişilerle ilişkileri, zeka gelişimi, oyunları) izliyor ve destek önerilerinde bulunuyoruz (hangi yaşta neler yapabilir, hangi ayda hangi oyunları oynar, oyuncak seçimi, kitapla tanışma zamanı vb.). Çocuğunuzun gelişimi her izlemede hekimlerimiz ve gerektiğinde de psikoloğumuz tarafından değerlendiriliyor.

-Farkedilmeyen bir hastalıkları varsa erken tanı koyabiliyoruz. (Doğuştan kalça çıkığı, doğuştan kalp hastalıkları, görme ve işitme sorunları, zeka geriliği yapan hastalıklar vb).


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.