Özgür Bilgi Kanalı

Doğuş Tüp Bebek Kıbrıs Hastanesi 1992 yılında jinekolog Op. Dr. Şevket ALPTÜRK tarafından ilk olarak bir klinik olarak kurulmuştur. Bu klinik hamilelik ve doğum hizmetleri vermiştir. 2005 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (K.K.T.C) Sağlık Bakanlığının onayı ile Doğuş Hastanesi olmuştur. 2006 yılında ise Tüp bebek merkezi olmuştur. Bu hastane 27 yıllık tecrübesi ile hizmet sağlamaktadır. Tıp alanındaki gelişmelere uyum sağlayarak deneyimli ekibi ile kaliteli bir hizmet vermektedir. Hastane yaptığı başarılı çalışmalar ile günümüzde yurtiçi ve yurt dışından birçok çift tarafından tercih edilmektedir. Hastane günümüz tıp alanındaki uygulamaların sağlanabileceği teknolojik altyapıya sahiptir. Ayrıca gerçekleştirdiği yılık tüp bebek sayısı bakımından dünyada en önemli tüp bebek merkezlerinden bir tanesidir.

Doğuş Tüp Bebek Kıbrıs Hastanesi deneyimli kadrosu ile hastalarına önemli hizmetler sunmaktadır. Bu hastane sadece Tüp bebek tedavisi sağlamamaktadır. Bunun yanında hamilelik öncesi genetik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini de sağlamaktadır. Ayrıca doğum öncesi tanı ve risklerin belirlenmesi, düşüklerin tanı ve tedavisi ve tüp bebek uygulamalarında embriyonun genetik inceleme sağlanarak tedavisi de gerçekleştirilir.

Sperm Nakli Nedir?

Sperm nakli kısırlık tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu tedavi yöntemi yaklaşık 100 yıldır kullanılmakta. Bu tedavinin uygulanmadan önce ailenin bilgilendirmesi gerekmektedir. Çünkü bu tedavi psikolojik olarak çiftler için zor bir süreçtir. Tüm bilgilendirmeler yapıldıktan sonra tedavinin uygulaması yapılır. Bu tedavi sonucu doğan çocuklar tedavinin uygulandığı çiftin çocuğu kabul edilir.

Bu tedavi erkekte testise sperm üretimi olmadığı tanısı konduktan sonra çiftlere sperm nakli uygulaması yapılmaktadır. Erkekte sperm üretiminin olmaması kanser tedavisinde uygulanan kemoterapiden dolayı testisin hasa görmesi veya doğuştan kaynaklanan nedenlerden olabilir.

Tüm testler yapılıp uygun koşular sağlandıktan sonra laboratuvarda hazır hale getirilen spermlerin rahme aktarılması ile gerçekleşir.

Yumurta Nakli Nedir?

Yumurta nakli doğurganlık özelliğine sahip olan sağlıklı kişilerin yaptığı yumurta hücrelerinin bağışlanması ile gerçekleşir. Bu işlem belli nedenlerden kadınların yumurta üretememesi sonucunda çiftlere uygulanır. Öncesinde bağışlanmış yumurta hücresi ile alıcı kadının kocasından alınan spermler ile laboratuvar ortamında döllenme sağlanarak, alıcı kadının rahmine döllenmiş yumurta aktarılır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.