Bitcoin Dolar kuru ne kadar?


Bitcoin üreterek ya da alım satım işlemleri üzerinden para transferi yapan kişilerin en sık soruların başında Bitcoin dolar kuru ne kadar geliyor.

Hem Türk Lirasındaki değeri hem de dolar bazındaki değeri merak edilen Bitcoin için bu konu ile ilgilenen bireyler sıkı takipte. Çünkü bu kripto para biriminin hangi döviz kurunda ne kadar olduğunu bilebilmek için Bitcoin fiyat grafiğini sürekli olarak incelemek, ortaya çıkarılan verileri analiz etmek ve adımlarını doğru atmak gerekiyor.

Günümüzde – 21 Temmuz 2020 – 1 Bitcoin 9384,25 Dolar’a karşılık gelmektedir. Türk Lirası olarak düşünmek isterseniz de 1 Bitcoin’in 64284,37 Türk Lirası olduğunu söyleyebiliriz. Peki, bu fiyat değerleri neye göre belirleniyor?

BİTCOİN FİYATI NASIL BELİRLENİYOR?

Bilindiği gibi Bitcoin hiçbir devlete, ulusal ya da uluslarası resmi kurum ve kuruluşlara, merkez bankalarına, borsalara bağlı değil. Saydıklarımızın hiçbiri ile ilişiği bulunmuyor. Hal böyle iken insanlar da Bitcoin fiyatının nasıl belirleniyor olduğunu merak ediyor.

Hiçbir yasal dayanağı, hukuksal mevzuatı olmayan Bitcoin, temelin matematiksel bir teknolojik sisteme oturtulmuş. Kurulan ağları ve Blockchain ortamında işlemler yürütülürken bir yandan da Bitcoin’in kendi içerisinde birtakım protokoller belirlenmiştir. Bitcoin madenciliği, üretim aşamaları, alım ve satım işlemleri, para transferleri bu protokollerle belli başlı kaidelere bağlanmıştır.

Bitcoin fiyatı da yukarıda saymış olduğumuz yerlerle hiçbir bağlantı bulunmaması sebebiyle çok basit bir denklem sonucu belirleniyor. Enflasyon tehlikesi bulunmayan Bitcoin fiyatı, talep arttığında yükselirken talep azaldığında inişe geçiyor.

BİTCOİN’İN ÖZELLİKLERİ

  • Saymakla bitiremeyeceğimiz Bitcoin’in özelliklerine bir de bu açıdan bakın:
  • Kullanıcılar arasında matematiksel bir teknoloji aracılığıyla kullanılır.
  • İşlemler sırasında hiçbir şekilde merkez ya da banka olmadan çalışır.
  • Tüm para transferleri ve Bitcoinlerin varlığı, dağılımı, üretimi ağda yer alan herkes tarafından idare edilir.
  • Bitcoin’i yapısal olarak zincire benzetebiliriz. Yürütülen tüm üretim ve transfer adımları bu zincire eklenir. Sisteme kaydedilir.
  • Tasarımı ve kullanımı Bitcoin tarafından herkese açıktır.
  • Sisteminde bulundurduğu pek çok özellik sayesinde Bitcoin ile aklınıza bile ilk etapta gelmeyecek yollar ile ödemeler yapabilirsiniz.

Bu yazıda size herkes tarafından merak edilen ve değeri oldukça sıkı takip edilen Bitcoin’i, Bitcin dolar kuru ve Türk Lirasında ne kadara denk geldiğini anlattık.