bitcoin nedir, yasal mı

Son ayların en çok konuşulan konularından biri şüphesiz ki Bitcoin oldu. Dijital para birimi olarak tanımlayabileceğimiz Bitcoin, nedir? Kullanımı yasal mıdır?

Dünya ekonomisi için neler ifade ettiği, sürekli yükseliş ve düşüş yaşamalarıyla gündeme gelen bu dijital para birimi , birçok insan için bilinmezlerle dolu karmaşık bir konu. Sonuçta kimse merkez bankası veya ona benzer bir kuruma bağlı olmayan dijital para birimine nasıl güveneceğini bilmiyor…Gelin, çoğu kulaktan dolma olan Bitcoin gerçeklerine yakından bakalım…

Nereden çıktı?

2008 yılında Amerika’da çıkan mortgage krizi sonucunda, Amerikan Merkez Bankası parasal genişleme alternatifine gitti. Bu aşamadan sonra da tüm dünya ekonomik alanda genel bir durgunluğa gitti. Devamında da Avrupa’da devletlerarasında borç krizleri ortaya çıktı. Böylelikle devletilerin bastırdığı paralara olan güven azaldı, yeni bir umut ışığı doğuran dijital para birimi için uygun ortam meydana geldi.

Geçmişten günümüze her zaman ilgi çeken sanal para konusu, ilk engeline Double Spending sorunu ile karşı karşıya geldi. İkili harcama anlamına gelen bu sorunu kısaca, sanal paranın sadece veriden meydana gelmesi nedeniyle aynı jetonun çoğaltılıp birden fazla kullanılması olarak açıklayabiliriz. Sorunu atlatmanın yolu ise, satın alınan jetonun daha önce harcanıp harcanmadığını güvenilir bir kaynaktan kontrol edip sonra kullanmaktan geçiyor.

İlk olarak 2008 senesinde adını duyuran Bitcoin, tüm işlemlerin kontrol edilip onaylandığı, hesap defteri işlevi gören bir bilgisayar ağı olan Block Chain`i kullanarak Double Spending sorununu ekarte ediyor.

Kurucusu kimdir?

Satoshi Nakamoto ismiyle bilinen Bitcoin protokolünün kurucusunun asıl kimliği bilinmiyor. Hakkında pek çok rivayetin bulunduğu bu kişinin kimileri Japon, kimileri ise matematikçi olduğuna inanıyor. Gerçekleşen ilk Bitcoin transferinin de Satoshi Nakamoto`dan Hal Finney`e gönderilmesi ile gerçekleştiği biliniyor.

BİTCOİN KURUCUSU SATOSHİ NAKAMOTO

 

 

 

 

 

 

 

9 KASIM 2018 FİYATLAR

9 kasım bitcoin fiyatları

Güncel Rakamlar İçin Tıklayın

Önceki İçerikUyku hastalığı
Sonraki İçerikDigiturk Play ile neler izleyebilirsiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz