Kredi Notu Yükseltme


kredi notu yükseltme

Bankacılık sektörü bilindiği üzere paradan para kazanma mantığı ile işler. Haliyle bankaların vermiş olduğu kredi ve kredi kartı gibi hizmetlerde bankaların kazanım elde ettikleri ürünlerdir. Bu nedenle kredi ürünlerinin müşteriler tarafından kullanımında bankaların dikkat ettikleri en önemli kriter kredi notudur. Eğer kredi ürününe başvuran kişinin kredi notu düşük seviyede ise bankalar muhtemelen başvuruyu olumsuz olarak sonuçlandırır. Bu nedenle kredi notu yükseltme konusu birçok kişinin aklına takılan bir husustur.

Kredi notunun düşük olduğunu öğrenen birey ilk olarak bunun nedenini araştırmalıdır. Eğer daha önce bankalarla kredi konusunda herhangi bir teması olmadığı için düşük bir nota sahipse bunu kısa sürede yükseltmeye başlayabilir.

Lakin bankalar daha önceden sorun yaşadığı için kredi notu düşükse bu kredi notunu yükseltme süreci biraz uzun sürebilir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunu öğrenmenin birçok yolu bulunuyor. Bunlardan ilki findeks aracılığıyla öğrenmekdir. Bu hizmetin alımı telefonla SMS bilgilendirmesi şeklinde yada internet aracılığıyla olsa da ücretli bir bilgilendirmedir.

İkinci ve ücretsiz olan bir yol ise banka hesabının bulunduğu şubeye giderek müşteri temsilcisi aracılığı ile öğrenmektir. Bankaların kullanmış olduğu ekranda çıkan kredi notu bu sayede ücretsiz olarak öğrenilebilir.

Banka şubesine gitmenin bir diğer avantajı da kredi notunu öğrenmenin yanı sıra kredi süreci ile alakalı da doğrudan bilgi alabilme imkanıdır. Yine kredi notu düşük olan kişiler burada banka müşteri temsilcisinden kredi notunu yükseltme için gerekli tavsiyeleri alabilir.

kredi notu öğrenme

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Banka ile daha önceden sorun yaşayan ya da hiç ilişkiye girmemiş olan müşterilerin genellikle kredi notları düşük olduğu için tekrar bir kredi başvurusunda banka tarafından ret cevabı alıyorlar. Bu durumda da kredi notunu yükseltme konusu büyük önem taşıyor.

Kredi notunu yükseltme için en önemli ayrıntı mutlaka tekrar düzenli ödemeler yapılan bir kredi kartı sahibi olmaktır. Eğer daha önceden bulunan ve halen aktif olan bir kredi kartı varsa sorun yok. Lakin bulunmuyorsa düşük limitli bir kredi kartı çıkarmak gerekiyor. Bunun içinde aktif hesabın olduğu bankanın tercih edilmesi kartın kısa sürede çıkması için önemlidir.

Kredi kartı basıldıktan sonra mümkün olduğunca alışverişlerde kredi kartı kullanılmalı ve hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi baz alınarak düzgün bir şekilde ödemeler yapılmalıdır. Ödemeler düzgün bir şekilde yapılırsa kredi notu yükselmeye başlar.

Kişi eğer kara listedeyse de aynı süreç geçerlidir. Unutulmamalı ki geçmişte bankalarla sorun yaşanmışsa tekrar ilişkilerin düzgün bir şekilde kurulması yani kredi notunun yükselmesi uzun zaman alır. Bu da bankaya yapılan kredi başvurusunun olumsuz olarak sonuçlanmasına neden olabilir.

Kredi Başvuru Süreci Nasıl Yürütülür? – Kredi Notu Yükseltme

Kredi başvuru süreci şubelerden doğrudan yada internet, mobil veya telefon bankacılığı ile yapılabilir. İnternetten Enuygun.com gibi kredi alanında uzman sitelerden kredi hesaplaması yaparak hangi bankanın ne kadar faizi olduğunu ve hangi vadede aylık ne kadar taksit ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz. Eğer ilk defa bir kredi kullanımı olacaksa bankanın şubesine başvurmak daha sağlıklıdır. Zira burada yapılan görüşmelerde müşterinin aklına takılan tüm sorular karşı karşıya cevaplandırılabilir.

Yine ek olarak bankanın müşterisini doğrudan görmesi de kredi başvuru sürecini olumlu olarak etkileyecek konulardan birisidir.

Her halükarda hangi kredi türüne başvurulacağı belirlenmeli ve ilgili kredi için istenen evraklar mutlaka hazırlanmalıdır. Kesin bir şekilde T.C kimlik kartı ve maaş bordrosu yada gelir belgesi kredi başvurularında olmazsa olmaz evraktır.

Bu iki evrağa ek olarak kredi türüne göre de harici evraklar istenebilir. Bu durumda bankanın istediği evraklarla başvurunun yapılması doğrudan ret yeme ihtimalini ortadan kaldırır ve başvuru sürecinin sağlıklı bir şekilde başlamasını sağlar.

Daha sonra kredi notu, gelir seviyesi ve teminat gibi bankanın isteyeceği bazı şartların yerine getirilmesi durumunda onaylanan bir kredi mesai saatleri içinde kullanılabilir.

Kesinlikle unutulmamalıdır ki hiç kimse taksitlerini ödeyemeyeceği bir kredi borcunun altına girmemelidir. Bu nedenle taksit sayısı ve kredi tutarını belirlerken bu durumları da göz önünde bulundurmak daha yararlı olur.