Özgür Bilgi Kanalı

Nedir ; Genellikle 17 yaş ile 23 arasında bulunan kişiler risk grubundadır. Bu yeni çıkan diş üçüncü azı dişi olarak bilinir, ayrıca 17 yaşından itibaren çıkmaya başlarlar ve normal diş ağrısından iki kat daha fazla ağrı yapan bu dişlere 20 lik dişler denir. 20 lik dişler ağzımızdaki dişlerin en sonunda azı dişi şeklinde çıkmaya başlar.20’lik dişlerimiz çıktığı günden itibaren çürümeye en yakın dişlerdir.Halk arasında 20 lik dişlere gömülü diş ismi de verilmiştir. 20 lik dişler çıkarken olsun, çıktıktan sonra olsun aşırı sorun oluşturduğu için diş doktorları tarafından hemen çekilmesi tavsiye edilir.

Şimdi Gelelim 20 lik Diş Ağrısı İçin Neler Yapılmalı?

1-)Dişlerimizi kesinlikle çok temiz tutmalıyız. 20 lik dişimiz tamamen çıkana kadar her zaman itina ile temizlenmelidir.
2-)Eğer diş çıkarken şişlik oluştuysa soğuk uygulama yapılmalıdır. 20lik dişler ağzımızda bulunan en korumasız uzuv olan diş etini yararak ve parçalayarak yüzeye çıkar , bu sebepten dolayı bir şişlik oluşabilir, şişlik yanında dayanılmaz bir ağrı getirebilir bu ağrı ile baş etmek için ya soğuk uygulama yapacaksınız yada dişi acilen çektireceksiniz.

3-)Eğer ki çürük oluşumu başlamış ise karanfil yağını az oranda pamuk veya yumuşak peçeteye damlatılarak dişe sürülür.

4-)20’lik dişler çıkarken %90 iltihap oluşmasına neden olur, bu konuda yapılabilecek en iyi uygulama 2 diş sarımsağı iyice ezerek dişimize uygulamaktan geçer. Çünkü sarımsakta antibiyotik özelliği bulunduğu herkesçe bilinir.
Yani özetle 20lik diş çıkartmak aşırı sancılı bir durumdur ve ihmale asla gelmez hemen doktora başvurulması gerekir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.