Özgür Bilgi Kanalı

Diyetin ismi Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’ın soy isminden alınmaktadır. Beslenme vb. konularda uzmanlaşmış olan Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, kendi kitabında da bahsettiği Karatay Diyetini bizde sizlere bahsedeceğiz.

Karatay Diyeti: kan şeker değerlerini dengede tutmasıyla daha ileriki yaş seviyelerinde yaşanabilecek olası hastalıklardan da sizleri uzak tutmayı hedeflemektedir. Bu nedenle kırmızı etten tutun, baklagillere, meyvelere ve kuruyemişlere kadar kalori konusunda sizleri sıkmayarak diyetin olumlu gelişmesi için etken rol oynamaktadır. Haftalık program baz alınarak yapılan diyetin bir günlük tüm öğün yeme ve içme listeleri aşağıda yer almaktadır.

Sabah öğünü: Rafadan veyahut kayısı kıvamında olacak şekilde iki adet yumurta, yaklaşık 10 taneye kadar tuzsuz yeşil veya siyah zeytin, avuç içi kadar beyaz peynir, en fazla 5 taneye kadar kuru kayısı, su, şekersiz çay, bitki çayı ve meyve çayı, bir çay bardağını doldurabilecek kadar kabuklu ceviz içleri (taze olması için kabuklu ceviz tercih edilmiştir.)

Öğle öğünü: zeytinyağlı fasülye, avuç içi büyüklüğünde dana söğüş, bolca salata, bir bardak tuzsuz ayran, şekersiz bitki çayları ile su tüketebilirsiniz. Ayrıca salatayı kendinize göre istediğiniz sebzeleri ve yeşil yapraklı besinleri ve bunlara ilaveten limon gibi sosları da tüketebilirsiniz. Öğle öğününden sonra ara öğün olarak tercihinize bağlı bir şekilde bir su bardağı içini kapsayacak kadar ceviz ve yine kabuklu olmasına dikkat ediniz ki kırdığınız cevizler yediğinizde taze gelebilsin. Ayrıyeten limonlu su (şekersiz limonata) ile şekersiz bitki ve meyve çaylarını da içebilirsiniz.

Akşam öğünü: ızgara tavuk veya balık tercih edebilirsiniz. Tavuk veyahut balık et yemeği olduğu için fark etmeyerek salata ikisinin de yanında tüketilebilir. Bu yüzden salatanızı da istediğiniz sebzelerden ve yeşil yapraklı gıdalardan olmak üzerine limon sosu ve diğer soslardan yararlanabilirsiniz. Salataya zeytinyağı koymaya özen gösteriniz fakat aynı zamanda da az yağlı ve tuzsuz olmasına da mutlaka dikkat ediniz. Ayrıca salatanızın içerisine keten tohumunu da katabilirsiniz ki keten tohumu kilo vermek için başvurulacak gıdaların en başında yer almaktadır.

Akşam yemeğinden birkaç saat sonra greyfurt ve elma gibi meyveleri tüketebilirsiniz. Ve gece yatmadan önce bir bardak süt içmeniz, vücudunuzun gerekli gördüğü kalsiyum değerlerini sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Yemek öğünlerinde kırmızı eti az miktarda ve beyaz etlerden tavuk eti ve balığı ızgara veya fırın usulü pişirme ile yemeli ve ton balığını da salatanın içerisine karıştırarak tüketmeniz diyetin verimliliğini arttıracaktır. Ayrıca süt ve yoğurdu da yağsız veya az yağlı şeklinde tüketmenizde yararınıza olacaktır. Son olarak salatalarda sebze ve yeşil yapraklı salatalar yapabileceğiniz gibi meyve salatalarını da uyarlayabilirsiniz.

Sayın Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, ismini vermiş olduğu Karatay Diyetinde beslenmenizi düzene sokarak ve öğün miktarlarını arttırarak az yemenizi ve sıkça tekrar etmenizi sağlayarak kilo problemlerinizin çözümünü gerçekleştireceğine örnek yol teşkil etmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.