2024 Kararlarında İlk Sırada Hangi Karar Var?


2023’ün sonlarına geldiğimiz bugünlerde tüm dünyada gelenekselleşen en popüler yeni yıl kararları listesi yayınladı.

Bu liste, yeni bir dil öğrenmekten daha fazla seyahat etmeye, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmekten finansal özgürlüğe ulaşmaya kadar çeşitli hedefleri kapsıyor.  Gelin, Preply İngilizce özel ders platformu tarafından yayınlanan en popüler 10 yeni yıl hedefleri listesine beraber göz atalım!

1- Yeni Bir Dil Öğreneceğim!

2- Bu Yıl Daha Çok Seyahat Edeceğim!

3- Artık Daha Sağlıklı Besleneceğim!

4- 2024’de Beni Kimse Tutamaz!

5- Güzel Bir Uyku Sağlığımı Arttıracak!

6- 2024’de Cildim Parlayacak!

7- Kariyerimin En İyi Dönemini Yaşayacağım!

8- Finansal Özgürlüğümü Kazanacağım!

9- Yeni Hobiler Edineceğim!

10- Dünyaya Karşı Sorumluluklarımın Bilincindeyim!

Bir yılda bir dil öğrenmek mi? Neden olmasın? Bu tamamen sizin elinizin altında olan heyecan verici bir deneyim olabilir. Siz de “Yeni bir dil öğrenmeye başlamanın tam zamanı!” diyor fakat nereden başlayacağınızı merak ediyorsanız, Preply araştırma ekibinin önerilerini sizler için derledik.

 

Hangi Dili Seçmeliniz?

Yeni bir dil seçerken, ilgi alanlarınızı, kariyer hedeflerinizi ve o dili konuşan ülkelerle olan ilişkinizi göz önünde bulundurun. İspanyolca, Mandarin, İngilizce ve Almanca gibi diller, dünya çapında yaygın olarak konuşuluyor ve öğrenilmesi popüler diller arasında yer alıyor.

Popüler Diller ve Öğrenme Yöntemleri Neler?

Dil öğrenme yöntemleri ise çeşitlilik gösteriyor. Geleneksel sınıf ortamından, online kurslara ve dil değişim programlarına kadar birçok seçeneğiniz mevcut. İlgi alanlarınıza ve öğrenme tarzınıza en uygun yöntemi seçmek, dil öğrenme sürecinizi daha etkili ve keyifli hale getirecektir.

 

Yeni Bir Dil Öğrenirken Bunlara Dikkat Edin!

Dil öğrenme sürecinde Preply’nin önerileri;

 1. Tek Bir Dile Odaklanın: Birden fazla dili aynı anda öğrenmek yerine, tek bir dile yoğunlaşarak daha hızlı ilerleyin.
 2. Basit Diyaloglarla Başlayın: İlk haftalarda basit diyaloglar okuyarak dilin temel yapısını ve en yaygın kelimeleri öğrenin.
 3. Erken Dönemde Telaffuza Odaklanın: Yeni bir dil öğrenirken, yanlış alışkanlıklar edinmemek adına telaffuz konusuna erken dönemde yoğunlaşın.
 4. Tek Bir Dil Adası Üzerine Yoğunlaşın: İlgili konulara odaklanarak tekrar eden kelimeleri öğrenin ve kelime dağarcığınızı hızlıca geliştirin.
 5. Anlaşılır Girdilere Odaklanın: Kendi seviyenizde veya biraz daha üst seviyede materyallerle çalışarak dil öğrenmeye devam edin.
 6. Yapılandırılmış Okuma Tekniğini Kullanın: Kitapları dikkatli bir şekilde okuyarak ve tekrar eden kelimelere odaklanarak öğrenme sürecinizi hızlandırın.
 7. Odaklanarak Okuyun: İlgi alanlarınıza uygun kitapları tercih ederek, geniş bir yelpazede değil, daha odaklı bir şekilde okuyun.
 8. Paralel Metinlere Güvenmeyin: Yabancı dil metinlerini tamamen hedef dilde okuyarak daha derin bir anlayış kazanın.
 9. Erken Dönemde Konuşmaya Başlayın: Dil öğrenmenin ikinci ayından itibaren düzenli olarak konuşma pratiği yaparak dil becerilerinizi geliştirin.
 • Dili Hayatınıza Entegre Edin: Günlük hayatınızda dilinizi kullanarak sürekli maruz kalma yoluyla öğrenin.
 • Filmleri ve TV Şovlarını Alt Yazısız İzleyin: Dili daha iyi anlamak için alt yazı kullanmadan filmleri ve TV şovlarını izleyin.
 • Belirsizliğe Tolerans Gösterin: Dil öğrenirken anlamadığınız şeyler karşısında rahat olun ve sürekli öğrenmeye açık olun.
 • Gerçek ve Yoğun Çalışmaya Odaklanın: Dil öğrenmek için pratik kısa yollar yerine aktif katılım ve bilinçli çaba gösterin.

 

Hedefinize Bir Adım Daha Yakınsınız!

2024 yılında yeni bir dil öğrenmek, sizi yeni dünyalar ve fırsatlarla buluşturacak. Dil öğrenme yolculuğunuzu hızlandırmak istiyorsanız Preply’nin çevrimiçi eğitmenlerinden destek alabilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz 32.000’den fazla eğitmeni ile yeterlilik seviyeniz ve dil öğrenme hedeflerinize göre kişiselleştirilmiş bir öğrenme planı oluşturabilirsiniz.

 

2024, her birimizin kişisel hedefleri, umutları ve hayalleriyle dolu. Ancak en önemlisi, tüm bu yeni yıl kararlarının, sadece bize değil, sevdiklerimize de mutluluk ve sağlık getirmesi. Yeni yıl kararlarınız ne olursa olsun, her adımınızda 2024 yılının, size mutluluk getirmesini diliyoruz.