Özgür Bilgi Kanalı

gürkan teoman

TÜRK DEVLETLERİNİN KATILACAĞI SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ORGANİZASYON YARATMAK

Turnuvada Sadece Türk devletlerinin katılacağı sürdürülebilir bir kupa yaratmak, bu kupanın dünyada getireceği ses ışığında Türk devletlerindeki takımların varlığını ve bilinirliğini arttırmak hedefi belirlendi. Türk devletleri arasındaki bağları kuvvetlendirmek organizasyonun başlıca amacı olacak. Türkiye’nin öncülüğünde yaratılacak kupa ile Türkiye Cumhuriyeti’nin Türk devletlerine olan bağını ve yakınlığını sportif alanda ve işlevde de göstermek en önemli hedeflerden biri olarak belirlendi.

UZUN VADELİ HEDEF: TÜRK DEVLETLERLİNİN FUTBOLCULARININ TÜRK ÜLKELERİNDE YABANCI OYUNCU SAYILMAMASI

Turnuvanın bir diğer sportif hedefi ise Türk devletlerinin mevcut liglerine etki edecek bir hedef olarak göze çarpıyor. Birçok ligde bulunan ‘Yabancı oyuncu sınırlaması’ bu organizasyon hayata geçirildiğinde, UEFA kuralları çerçevesinde ‘Türk devletlerinin pasaportlu oyuncuları Türk ülke liglerinde yabancı oyuncu sayılmayacaktır’ kuralının hayata geçirilmesi hedefleniyor. Bu sayede Türk devletleri arasında hem oyuncu hem de antrenör transferinin önü açılacak ve yeni bir ekonomik kaynak oluşacak.

Ziya Gökalp’in, “Vatan ne Türkiyedir Türklere, ne Türkistan Vatan, büyük ve müebbet bir ülkedir: Turan.” sözleri Türki Cumhuriyetler arasında düzenlenecek turnuvaya ilham kaynağı oldu.

Kırım Türklerinden İsmail Gaspıralı’nın dediği gibi dilde birlik, fikirde birlik, işte birlik sözünden yola çıkarak Turan ülküsü ışığında Türk devletleriyle birlikte ‘Sporda Birlik’ olmayı hedefliyor. Turnuva için çalışmalar bütün hızıyla sürüyor.

DİLDE, İNANÇTA VE TARİHTE BİRLİK SÖZÜNE BİR EK: TURAN KUPASI İLE ‘SPORDA BİRLİK’

Turnuva için 12 akademisyen ve spor dünyasının tanınan isimlerinden Gürkan Teoman çalışmalarını sürdürüyor. Görüşlerini aldığımız Teoman, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün birliği anlatan değerli sözlerinden birinde, “Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. İşte o zaman Türkiye ne yapacağını bilmelidir… Bizim bu dostumuzun idaresinde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak, yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lâzımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevî köprüleri sağlam tutarak. Dil bir köprüdür… İnanç bir köprüdür… Tarih bir köprüdür… Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz.” demiştir. Dilin, inancın ve tarihin bir köprü olduğunu söyleyen Atatürk’ün bu sözlerinin ışığında Türk devletleri arasında sporun da bir köprü olduğunu göstermek Turan Kupası’nın hedeflerinden biridir.” ifadeleri ile turnuvanın hedeflerini anlattı.

ROL MODEL ALINAN KUPA: THY EUROLEAGUE

Türk Cumhuriyetleri arasında gerçekleştirilmesi hedeflenen bu turnuvada Dünyada birçok örneği bulunan ve başta Basketbol branşındaki ‘THY EuroLeague’ benzeri bir organizasyon yapılmak hedefleniyor. Organizasyon tamamıyla özel ve özerk olarak planlandı. Bu organizasyon ile Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi UEFA organizasyonları dışında kalan başta Türkiye Cumhuriyeti profesyonel futbol takımları ile birlikte Türk devletlerinde bulunan diğer takımlar da dünya coğrafyasında ulusal bir kupaya katılım gösterebilecek. Bu sayede turnuvaya katılacak takımları birçok maddi ve manevi kazanım elde edilebilecek.

Turnuvayı düzenlemek isteyen komite çeşitli amaçlar belirledi. Bu amaçların önemlileri şöyle:

Katılan takımların uluslararası maç ve turnuva tecrübesi artacak

Ekonomik gelir kalemleri büyüyecek.

Takımların ve ülkelerin tanıtımı dünya basınında yer alacak bu organizasyonda daha kolay duyurulacak.

Turnuvanın gelişmesi ile birlikte katılımcı olan tüm Türk devleti profesyonel takımları da eş zamanlı güçlenecek

Türk devletleri arasında kültürel etkileşim artacak.

Sporcular, teknik ve idari personel arasında bilgi alışverişi olacak

Doktorlar ve sağlık heyetleri arasında tedavi ve genel anlamda sağlık eğitimi etkileşimi ve bilgi paylaşımı gerçekleşecek.

Turnuvaya katılacak takımlara ek yayın geliri ile birlikte yeni sponsorluklar ve maç günü hasılatı kalacak.

Yasal bahis gelirleri takımlar için önemli bir gelir kalemi olacak.

Kulüpler arasında hem yönetim hem de taraftar bazında yeni topluluklar kurulacak.

Türk devletlerinin basın mensupları dünyada bir olacak ve etkileşimler ile birlikte yeni dostluklar kurulacak.

UEFA ve FIFA oylamalarında Türk devletleri birlikte hareket edebilecek. Aynı karar desteklenecek.

Türk devletleri arasında spor turizmi olacak.

EUROLEAGUE NASIL PROFESYONEL TAKIMLARLA BİRLİKTE GEÇERLİ BİR ORGANİZASYON YARATTI?

2000 yılından bu yana Avrupa basketbolunun en büyük turnuvası olarak sayılan EuroLeague, NBA’den sonra en fazla seyirci ortalamasına sahip organizasyonu. 1958’de başlayan FIBA dönemi 2001’e kadar sürmüş, ardından EuroLeague her ne kadar özel bir organizasyon olsa da FIBA’nın EuroLeague ve SuproLeague gibi ad verdiği organizasyonların devamı olarak anılmakta.

Anadolu Efes, Baskonia, CSKA, Barcelona, Fenerbahçe, Maccabi, Olimpia Milano, Olympiakos, Panathinaikos, Real Madrid ve Zalgiris, Euroleague organizasyonuna sürekli katılma hakkı olan ve turnuvanın sahibi takımlar. Geride kalan 5 kontenjan için de takımlar özel bir lisansla davet alıyorlar.

TÜRK DEVLETLERİ ARASINDA FUTBOL EKONOMİSİ

Türk devletlerinin arasında yakın geçmişte ciddi bir işbirliği yaşanmadı. İşbirliğini güçlendirip ortak ekonomi içinde Türk devletleri arasında gidip gelen ekonomik girdi ve çıktıyla birlikte ülkelerin birbirlerine dolaylı yoldan ekonomik katkıları da hedefleniyor.

ÜYE ÜLKELERİ ARASINDA BİLGİ DEĞİŞİMİ YAPILACAK

Federasyonlar hali hazırda vermiş olduğu sertifikasyon programlarıyla birlikte Türk devletlerinin liglerinde, futbolcularında, antrenörlerinde, menajerlerinde ve futbol öznelerinde gelişme de bu turnuvanın hedefleri arasında. Ülke federasyonlarının sertifikasyon programlarına tüm Türk devletleri katılma imkanı bulacak. Kurulan birlik ve topluluklar ile sadece sertifikasyon değil idari menajerlik, Futbolcu menajerliği, Sportif direktörlük gibi birçok mesleki alanda Türk devletlerine destek verilecek. Turnuva için çalışmalar akademik ekip tarafından sürdürülürken çalışmalar tamamlandığında spor bakanlığı nezdinde girişimler de başlayacak.

PROFESYONEL LİGİ OLAN TÜRK DEVLETLERİ VE EN ÜST SEVİYE LİGLERİ

– TÜRKİYE

– KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ | Süper Lig

TAKIM SAYISI: 16

TAKIMLAR: Alsancak Yeşilova, Baf Ülkü Yurdu, Binatlı, Cihangir, Çetinkaya, Doğan Türk Birliği, Düzkaya, Gençlik Gücü, Göçmenköy, Gönyeli, Hamitköy, Küçük Kaymaklı, Lefke, Mağusa Türk Gücü, Türk Ocağı, Yenicami

– AZERBAYCAN | Premyer Liga

TAKIM SAYISI: 8

TAKIMLAR: Qarabağ, Neftçi, Keşla, Zira, Sumqayıt, Sabah, Sebail, Qabala

– KAZAKİSTAN | Premyer-Liga

TAKIM SAYISI: 12

TAKIMLAR: Astana, Kairat, Ordabasy, Tobol, Zhetysu, Kaisar, Okzhetpes, Irtysh, Karagandy, Taraz, Atyrau, Aktobe

– KIRGIZİSTAN | Top-Liga

TAKIM SAYISI: 8

TAKIMLAR: Dordoi, Alay, Alga, Neftchi, Abdish, Ilbirs, Kara-Balta, Akademiy

– ÖZBEKİSTAN | Süper-Liga

TAKIM SAYISI: 14

TAKIMLAR: Pakhtakor, Lokomotiv, Bunyodkor, Sogdiana, Metalourg, Surkhon, Nasaf, Navbahor, AGMK, Andijan, Kokand, Buxoro, Samarqand, Qizilqum

– TÜRKMENİSTAN | Yokary Liga

TAKIM SAYISI: 8

TAKIMLAR: Altyn, Ahal, Şagadam, Köpetdag, Energetik, Aşgabat, Nebitçi, Merw

PROFESYONEL LİGİ OLMAYAN TÜRK DEVLETLERİ

– BAŞKURDİSTAN

TAKIM SAYISI: 13

TAKIMLAR: Salavat Yulayev UFA, FC Ufa, Toros Neftekamsk, Tolpar Ufa, Ural Ufa, Gornyak Uchaly, FC Ufa-2, FC Sodovik Sterlitamak, FC Devon, Yurmaty Salavat, FC Bashinform, FC Gornyak, FC Neftyanik Ufa

– ÇUVAŞİSTAN

– TATARİSTAN

TAKIM SAYISI: 1

TAKIMLAR: Rubin Kazan

– TUVA

TAKIM SAYISI: 1

TAKIMLAR: Tuva Kyzyl

– YAKUTİSTAN

Gürkan Teoman Kimdir?

Gürkan Teoman 1978 senesinde, İstanbul’da dünyaya geldi.

İlkokulu, Levent İlkokulunda bitirdikten sonra Ortaokul ve Liseyi Saint Michel Fransız Lisesi’nde tamamladı.

Yeditepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümünü tamamlayan Gürkan Teoman Türk Birliği ve Turan üzerine araştırmalar yaparak Fransızca Dilinde çalışmalar hazırladı.

Fransa’da,Université Lille 2 DEA de Sciences Politiques bölümünde eğitim aldıktan sonra, Askerlik vazifesini Adana Jandarma Bölge Komutanlığı emrinde yaptı.

Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK), Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve UEL gibi kurumlarda görev yapan Gürkan Teoman halen Türkiye Futbol Federasyonu Dış İlişkiler Kurulu Üyesidir.

Gürkan Teoman evli ve bir çocuk babasıdır. Fransızca ve İngilizce dillerini ileri seviyede bilmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.