hydrosense-legionella-tr.com

Lejyonella, 1976 yılında Amerikan Lejyonerleri toplantısında katılımcılarda görülen salgında ortaya çıkmasıyla dikkat çekmiş ve o zaman araştırılmaya başlanmıştır. Araştırmalar sonucunda klimalardan çıkan bir bakteri türü olduğu ortaya çıkmıştır. Yeni bir bakteri türü bulmuş olan bilim adamları bunu lejyonella hastalığı olarak adlandırmıştır.

Bu hastalık ciddi bir akciğer enfeksiyonu olarak bilinmektedir. İlk ortaya çıktığında bilindiği gibi klimalar, jakuzili havuzlar gibi yerlerde görülmektedir. Buralardan gösterdiği yayılım sonrasında solunum ile bulaşmaktadır. Bu sebepten dolayı ev ortamında bu hastalığın görülmesi oldukça düşüktür fakat otellerde, ofislerde ve bunlar gibi toplumun ortak kullandığı alanlarda görülmesi olasıdır.

Havada bulunan su moleküllerine tutunan bu bakteriler insanların solumasıyla bedenlerine girer. Bunun sonucunda akciğere ulaşarak hastalığı başlatır. Tabi bu durumun en önemli nedeni klimaların ve bu gibi cihazların iyi temizlenmemesidir. Toplumların bir arada bulunduğu bu ortamlar bu gibi temizlikler iyi yapılmazsa bir salgın oluşabilir. Lejyonella nasıl bulaşır sorusuna buradan cevap bulmak mümkündür.

Lejyonella Hastalığı Önleme Yolları

Lejyonella hastalığını önleyebilmek için; su soğutma sistemleri, klima sistemleri, sıcak su sistemleri, yüzme havuzları ve kaplıcaların numune toplama ve laboratuvar analizleri ile düzenli olarak izlenmesi gerekmektedir. Bunlar Lejyonella su testi ile kolaylıkla ulaşılabilir. Bu testler sayesinde gerekli önlemleri önceden alarak hastalığın bulaşması önlenebilir.

Lejyonella hastalığının belirtilerinde baş ağrıları, kas ağrıları, halsizlik, yorgunluk, titreme ve yüksek ateş görülmektedir. Bu belirtiler görüldüğünde ve ortamda bu gibi cihazlar mevcut ise bu hastalıktan şüphelenmek olasıdır. Tabii ki bu hastalıktan kaçınmanın en temel yolu su dağıtım sistemleri, havuz ve kaplıcalar gibi hastalığın yayılmasında etkili olan ortamların titiz biz şekilde temizlenmesi ve dezenfekte edilmesidir. Bu gibi sorunlardan kaçınmak için bu önlemleri almak yeterlidir.

Lejyonella ilk çıktığı yıllarda çözümü zor olsa da günümüzde bu hastalığın teşhisi ve önlemleri oldukça kolaydır. İnsanların bilinçlenmesi ve bu gibi durumlarda dikkatlerini arttırması ile bu hastalığın önüne kolay bir şekilde geçilebilir. Su testleri sayesinde de bu bakteriler rahatlıkla fark edilebilir ve önüne geçilebilir.

Önceki İçerikMasaj Sedyesi ve Cilt Bakım Koltuğu İçin Cansu Kozmetik
Sonraki İçerikInfoTron 3D Tarama Servisi ve Artec 3D

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz