Özgür Bilgi Kanalı

Yoksa Sizin Faturalarınız Çok mu Geliyor?

Kira parası, enflasyon oranı, borçlar, kredi kartı ekstreleri derken tüm maaşınız bir hafta içerisinde tükeniyor mu? Günümüzde bir çoğumuzun yaşadığı ve artık sıradanlaşan ay sonunu getirememe sorununu bir nebze de olsa çözebilmek için, işte size faturalarınıza gelen ödeme tutarlarını aza indirgeyebilmenizi sağlayacak birkaç tasarruf önerisi :

 1. Buzdolabı seçiminize dikkat edin. Büyük buzdolapları daha fazla enerji harcar. İhtiyacınız olan büyüklüğü belirleyip seçerken A, A+ ya da A++ sınıfı tercih etmeye çalışın. Unutmayın ki evde tüketilen enerjinin %15ini buzdolabı oluşturur.
 2. Buzdolabını yerleştirdiğiniz yerin ısıtıcılardan ya da fırın ocak gibi sıcak yerlerden uzak durmasına dikkat edin. Bu kaynaklardan gelen sıcaklık dolabınızın ayarlanan ısıda kalması için daha fazla enerji tüketmesine sebep olacaktır. Bu düzey %25’e kadar artabilir.
 3. Buzdolabına koyduğunuz yiyecekleri kapatarak ya da streç film ile sararak koymaya özen gösterin. Aksi halde dolabınızdaki nem artar ve dolabın bu yiyecekleri serin tutmak için daha çok enerji harcamasına sebep olur.
 4. Dondurucudan kullanacağınız yiyeceklerinizi bir gün öncesinden çıkarıp buzdolabına koyarak çözülmesini sağlayın. Bu şekilde dolabınızın ısısı düşeceğinden enerji tüketimi de mümkün olduğunca azalacaktır.
 5. Buzdolabı kapağının açık kalması, herkesin bildiği gibi dolabın güç tüketiminin en çok artmasına sebep olan olaydır. Mümkün olduğunca az açık tutmaya çalışın. En çok kullandığınız ürünleri daha kolay erişebileceğiniz yerlere yerleştirin.
 6. Dolabınızın altını ve arkasını yılda 2 kez elektrikli süpürge ile süpürün. Bu enerji tüketimini %25 azaltacaktır.
 7. Tencere ya da tavalarda yaptığınız pişirmelerde eğer üstünde kapak koyarak pişirirsek hem işlemi hızlandırmış oluruz hem de sağlanacak buhar enerjisiyle %60’a kadar tasarruf sağlamış oluruz.
 8. Pişirme yaparken düdüklü tencere kullanmak hem enerji tasarrufu sağlar hem de yiyeceklerinizin besin değerlerini korur.
 9. Fırın kullanırken gerekli olmadığı müddetçe ön ısıtma yapılmamalı yapılsa bile bu süre 10 dakikayı geçmemelidir. Bunun yanı sıra fırın kapağının her açılışında ısı oranında %20 kayıp yaşanır. Pişirme süresinin sonuna kadar mümkün olduğunca kapağın açılmaması gerekir.
 10. Mikrodalga fırınlar, elektrikli fırınlara oranla daha az enerji tüketirler. Yemek ısıtma işlemleri 30-60 sn arasında gerçekleştiği için %60-65 oranında enerji tasarrufu sağlar.
 11. Fırın satın alırken hava ve ısı yalıtımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ve elbette daha verimli çalışması için her zaman temiz tutulmalıdır.
 12. Banyo yaparken ve ya tıraş olurken kullanılmayan suyu kapatmaya özen gösterin böylece su harcamalarınızdan % 40 oranında kazanç sağlayacaksınız.
 13. Kalorifer peteklerinin arkasına, ucuza satılan camyünü levhalarından koyarak önemli oranda ısı tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 14. Çamaşır makinesi seçerken her zaman enerji tüketimi en düşük olan A, A+ ya da A++ sınıf seçilmelidir. Bunun yanı sıra su ve deterjan kullanım oranları da göz önünde bulundurulmalıdır elbette.Çamaşır makinenizi gerekmedikçe düşük sıcaklıkla ya da soğuk suyla kullanmaya dikkat edin. Unutmayın ki makineniz kullandığı enerjinin %90’nını suyu ısıtmak için kullanmakta. Makinenizin kullanım talimatlarında bahsedilenden daha fazla deterjan kullanılmamalıdır. Olabildiğince düşük ısıda temizleme yapan deterjanlar tercih edilmeli ve aşırı köpüren deterjanlardan kaçınılmalıdır.
 15. Çamaşırlarınızı mümkün olduğunca kurutma makinesinde değil güneş ve rüzgârda kurutursanız hem enerji tasarrufu yapmış olursunuz hem de çamaşırlarınızın erken yıpranmasını önlersiniz.
 16. Ütü yaparken işlem bitmeden 5 dakika önceden fişten çekerseniz enerji tüketimini düşürmüş olursunuz.
 17. Ütü seçerken kurutucu gücü düşük buhar kapasitesi yüksek bir ütü seçmek enerji tasarrufu sağladığı gibi işinizin de daha hızlı bitmesine yardımcı olur.
 18. Kullanılmayan bilgisayar ve televizyonlarınızı fişten çekmek %10 oranında enerji tasarrufu sağlar.
 19. Televizyon izlerken ses ayarını duyabileceğiniz yükseklikte dinlemek, yüksek sesle dinlemeye oranla daha az enerji tüketimini sağlar.
 20. Bilgisayar tercihlerinizde dizüstü bilgisayar tercih etmeniz enerji tasarrufu açısında daha iyidir. Masaüstü bilgisayarlar dizüstü bilgisayarlara oranla 5 kat daha fazla enerji tüketir.

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.