Özgür Bilgi Kanalı

aşırı sıcak hava

FAO, gıda fiyatlarındaki artışın düşüş eğiliminde olduğunu ve aşırı hava olaylarının bu düşüşü olumsuz etkilediğini belirtiyor. Aşırı hava olaylarının sıklığının ve şiddetinin artması, gıda üretimi kadar fiyatları da etkileyeceğini ifade eden FAO, bu durumun üretim yerlerinde değişikliklere ve ticaret yollarının ve ulaşım yöntemlerinin etkilenmesine neden olduğunu söylüyor.

Dünya genelinde gıda fiyatları düşme eğiliminde olmasına rağmen, Türkiye dahil birçok ülkede gıda fiyatlarındaki artış gündemde. FAO’ya göre, mayısta gıda fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,6 düşerek 124,3 puan oldu ve Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Dünya Bankası ise küresel gıda fiyatlarının bu yıl, 2022’deki rekor seviyesine göre yüzde 7,9 düşeceğini öngörüyor. Ancak bu düşüşe rağmen fiyatların bu yıl yüzde 9, salgın öncesi 2019 seviyesinin ise yüzde 39,2 üzerinde kalması bekleniyor.

FAO Ekonomisti Monika Tothova, gıda fiyatlarının Mart 2022’de rekor seviyeye ulaşmasında küresel gıda piyasalarına ve Rusya ile Ukrayna’nın ihracatına ilişkin belirsizliklerin etkili olduğunu belirtiyor. Fiyat endeksinin Mart 2022’den bu yana düşme eğiliminde olduğunu söyleyen Tothova, aşırı hava olaylarının yanı sıra şeker fiyatlarındaki artışın da fiyatlarda etkili olduğunu ifade ediyor.

Tothova, iklim değişikliğinin gıda arzı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ve üretim yerlerinin değişmeye başladığını belirtiyor. İklim değişikliğiyle birlikte bazı bölgelerde yeni üretim alanlarının ortaya çıktığını ve bu durumun coğrafyanın değiştiğini ifade ediyor. Ayrıca, Avrupa’daki kuraklık ve Karadeniz Tahıl Girişimi gibi faktörlerin de küresel gıda fiyatlarını etkilediğini söylüyor.

OECD Kıdemli Ekonomisti Mauro Pisu ise gıda fiyatlarının kısa vadede arz ve talep dengesindeki değişikliklere bağlı olduğunu belirtiyor. Ancak uzun vadede iklim değişikliğinin ana faktör haline geleceğini ve iklim değişikliğiyle mücadele edilmezse gıda üretimi ve fiyatlarında sürekli bir artış olabileceği uyarısında bulunuyor.

Aşırı sıcak hava dalgalarının sıklığının artmasıyla birlikte gıda fiyatlarının daha da artabileceğini ve bu durumun özellikle gelişmekte olan ülkeler için yıkıcı sonuçlar doğurabileceğini belirten Pisu, iklim değişikliğine uyum politikalarının uygulanmasının önemli olduğunu vurguluyor.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.