Özgür Bilgi Kanalı

Stuart Seldowitz tutuklandı

Polis, Obama döneminden kalma eski bir Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisinin, sosyal medyada geniş çapta paylaşılan bir dizi videonun, New York City’deki bir yemek arabasında çalışan bir çalışana karşı nefret yüklü, İslamofobik bir dil kullandığını göstermesinin ardından tutuklandığını söyledi.

NYPD’ye göre, 64 yaşındaki Stuart Seldowitz Çarşamba günü nefret suçu/takipçilik, ikinci derece ağır taciz, korkuya neden olacak şekilde ısrarlı takip ve iş yerinde ısrarlı takip suçlamalarıyla tutuklandı .

Manhattan bölge savcılığı davayı aldığında Seldowitz’in hangi suçlamalarla karşı karşıya kalacağı belli değil. Tutuklandığı duyurulmadan önce Seldowitz, CNN’e gönderdiği bir e-postada, bir satıcı tarafından Manhattan’ın Yukarı Doğu Yakası’ndaki bir yemek arabasından kaydedilen ve farklı günlere ait olduğu anlaşılan videolarda kendisinin olduğunu doğruladı.

İnternette yayınlanan videolarda Seldowitz, İslam’la alay ediyor, adama vatandaşlık statüsü konusunda alay ediyor, onu Hamas’ı desteklemekle suçluyor ve devam eden İsrail-Hamas savaşına gönderme yapıyor .

Seldowitz bir videoda satıcıya “Küçük çocukların öldürülmesini destekliyorsunuz” diyor. Satıcı ise “Beni değil, çocukları öldürüyorsunuz” diye karşılık veriyor.

Seldowitz şöyle yanıtlıyor: “Eğer 4.000 Filistinli çocuğu öldürseydik, biliyor musunuz? Yeterli değildi!

New York Şehri Polis Departmanı Salı günü CNN’e, bir komutanın videolardan haberdar olduğunu ve yerel bölge personelinin “durumu izlediğini” söyledi.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi’ne göre videolar, ABD’nin 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e düzenlediği saldırıdan bu yana Arap karşıtı ve Müslüman karşıtı önyargı olaylarında “benzeri görülmemiş” bir artış yaşadığı dönemde geliyor.

Aynı zamanda, FBI Direktörü Christopher Wray’in geçen ay tehdidin “tarihi seviyelere” ulaştığını söylemesi ve İftirayla Mücadele Birliği’nin haftalar içinde rapor edilen olaylarda %388’lik bir artış bildirmesiyle, 7 Ekim’den sonra geçen yılın aynı dönemine göre ülke çapındaki Yahudi karşıtı olaylara ilişkin raporlar da artış gösterdi.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.