Parfüm Kullanımı Nasıl Olmalı?


Parfümünüzün güzel kokmasını istiyorsanız doğru yerlere sıkmanız gerekmektedir. Parfümün etkisini ve kalıcılığını arttırmak için ten yapısına uygun bir parfüm seçilmelidir. Uygun kokulu parfümlerin uygun miktarlarda sıkılması gerekmektedir. Parfümün sıkılacağı yerin ilk olarak temiz ve kuru olmasına dikkat edilmelidir. Parfümün güzel bir şekilde kokması için bu şarttır. Doğru bir kokunun seçilmesi kokunun etkili olmasını da sağlayacaktır.

Parfümün banyodan sonra sıkılması kokusunu daha kalıcı kılacaktır. Çünkü cilt gözenekleri banyo sırasında açıldığından parfümün kokusunu daha iyi emecektir. Banyodan sonra parfümün kokusunu ortadan kaldıracak olan kokular kullanmamaya dikkat ediniz. Vücudunuza kullandığınız krem ve jellerin kokusu çok keskin ise ya az miktarda kullanmalısınız ya da kremlerinizi değiştirmelisiniz. Kokunuzun güzelliğini ve etkisini artırmak için onu doğru yere sıkmanız son derece önemlidir. Parfüm kokusunun vücudunuzda uzun süreli kalmasını istiyorsanız vücudunuzu iyi bir şekilde tanımalısınız. Kokunuzun sabit kalmasını isterseniz eklem yerlerinin arka kısımlarında bulunan kıvrık yerleri tercih ediniz. Parfüm sürmek için en ideal yerler nabız bölgesidir. Kulakların arkası, diz kapaklarının araları ve göğüs arası parfümün en çok kullanıldığı yerlerdir. Bu bölgelere sıkılan parfümler vücuda daha iyi yayılacaktır ve kalıcılığı daha fazla olacaktır. Doğru parfümü seçerken cildin yağ oranı dikkate alınmalıdır. Çünkü cildin tipi parfümün kalıcılığını etkileyen en önemli nedendir.

Cilt tipine uygun bir parfüm seçilmesi kalıcı olmasında daha etkili olacaktır. Beğendiğiniz her kokuyu kullanmak doğru bir karar değildir. Önemli olan kokunun sizde nasıl duracağıdır. Parfüm almaya karar verdiğiniz zaman mutlaka üçten fazla parfüm denemesi yapınız. Kendinize has kokuyu bulabilmeniz için bileğinizin iç kısmına kokuyu sıkıp bir süre bekleyiniz. Ondan sonra burnunuza gelen koku sizin için en ideal koku olacaktır. Diğer kokuların uçması vücudunuz tarafından ret edilen kokulardır. Parfümü sıkarken 30 santim kadar bir uzaklık olsun. Parfümü kesinlikle giysilerinizin üstüne sıkmayınız. Çünkü parfümün içinde bulunan yağlar ipek gibi hassas kumaşlarda lekeye sebep olmaktadır.
Parfümlerin ömürlerinin uzun olmasını istiyorsanız onları buzdolabında saklayınız. Saklanılan yerler karanlık, serin ve kapalı yerler olmalıdır. Parfümün vücudunuzda daha kalıcı olmasını istiyorsanız parfümü sürmeden önce hangi markayı kullanıyorsanız o markaya ait vücut losyonu, nemlendirici ve pudra gibi yan ürünleri kullanınız. Ondan sonrada parfümü bunların üzerine sıkınız. Bu ürünler içinde bulunan yağlar parfümü tutarak daha uzun bir süre ciltte kalmasını sağlayacaktır.