Özgür Bilgi Kanalı

İstanbul’un gözde ilçelerinden Üsküdar’da Velidebağ korusuna yapılacağı iddia edilen cami inşaatının üzerine bölgedeki halk tepkiler göstermişti. İnşaat yapımının durdurulmasına yönelik İstanbul 7.İdari Mahkemesi’nin kararı ile bir sürelik duraksayan inşaat itiraz üzerine tekrar yürürlüğe girdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş gün içerisinde yaptığı açıklamalarda konuya değinerek söz konusu caminin Velidebağ korusunun dışında olduğunu ifade etti. Mahkemenin verdiği yürütme kararının iptali üzerine cami yapımına devam edilmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Üsküdar Belediyesi ile tepki gösteren halk arasında istişareler yapıldı. Koru alanında gece nöbetleri tutan tepkili halk polisin geri çekileceği bilgisi üzerine daha sonradan bölgeden ayrıldı. Koru alanının yakınında bulunan site yönetiminin şikayeti üzerine açılan davada durdurma kararı alınan cami inşaatı kararında son verilen kararla birlikte yasalar çerçevesinde bir inşaat alanın devam etmesi planlanıyor.

İnşaatın durdurulmasına yönelik ilk tepkiler bundan birkaç gün önce gelmiş ve tepki gösterenler içerisinde bir vatandaşın söylediği sözlerde dikkat çekmişti. Ayrıca bölgeye habercilik yapmak için gelen sarıklı ve cübbeli bir haberciyle bölgedeki vatandaşlar arasında gelişen diyalog ilginç sahnelere neden olmuştu.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.