Özgür Bilgi Kanalı

Kozmetoloji alanındaki çeşitli uygulamaları ile 15 yıldır Denizli’ de hizmet veren Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Bilen, yaşlanmanın etkilerini ortadan kaldıran Endopeel yöntemini Denizli’ye getirerek uygulamaya başladı. Dünyada 13 yıldır İsviçre, Fransa, İngiltere, Japonya, İtalya, Brezilya, Meksika gibi ülkelerde uygulanan, ENDOPEEL , mimikleri dondurmadan cildin toparlanmasını sağlıyor. Türkiye’de çok yeni olan yöntem, Sağlık Bakanlığı ve CE uygunluğuna sahip.
Yöntemle ilgili bilgi veren Dr. Figen Bilen, cerrahi bir işlem gerekmeden, enjeksiyon yöntemiyle kas dokusuna karbolik asit ve yer fıstığı yağından oluşan özel bir sıvı enjekte edilip kasın kasılmasını artırarak, cilt ve bağ dokusunu sıkılaştırdığını söyledi. Yöntemin yüz ifadesini dondurmadan daha genç görünmeyi sağladığını anlatan Dr. Figen Bilen, yöntem bir kez uygulandığında etkisinin 6-10 ay arası sürdüğünü ifade etti.
Endopeel’in hem yüzde hem de vücutta uygulanabildiğini kaydeden Dr. Figen Bilen şunları söyledi:
“Yaş ilerledikçe, özellikle 40’ından sonra cilt sarkmaya başlıyor. Endopeel; ameliyata gerek olmadan, hem kırışıklıklarda, hem sarkmalarda zamanın verdiği olumsuzlukları geri döndüren bir yöntem. Yüz bölgesinde burun ucu, burun yolu, dudak üstü, burun-ağız kenarı çukurları, alt çene kontur düzeltilmesi, dekolte, boyun, kol, bacak, göbek ve kalça gibi yerlere uygulanabiliyor. Botoks, dolgu gibi yöntemler yüzün alt kısmına rahat uygulanamazken, Endopeel yüzün alt kısmında da rahatlıkla uygulanıyor ve etkili sonuç veriyor. Torbalanmış gerdan, çene konturu düzeltilebiliyor. Diğer yöntemlerle kombine de edilebiliyor. Vücutta ise; selülit tedavilerinde, portakal görünümünün giderilmesinde etkili. Cildi pürüzsüzleştiriyor. Tüm hastalarda etkili sonuç veriyor.”
Endopeel’in ortalama yarım saatlik bir uygulama olduğunu belirten Dr. Figen Bilen, işlem öncesinde uygulama yapılacak bölgeye özel bir lokal anestezi yapıldığını dile getirdi. Kas dokusuna enjeksiyon yapıldığı için uygulamanın mutlaka bir uzman tarafından yapılması gerektiğini kaydeden Bilen, “Kas hareketlerini bilerek uygulamayı vertikal yönde yani kasların yönüne göre yapıyoruz. İşlemden sonra özel bazı kremler kullanıyoruz. Uygulamanın etkisi dakikalar içinde başlar ve 3. Gün en üst etki sağlanmış olur. Uygulamanın ilk günlerinde güneş ve sıcak içeceklerden sakınıyor. 2 gün sonra ise normal yaşantısına dönüyor” diye konuştu.
Lazer tedavisi nin geniş bir yelpazeyi içerdiğini anlatan Dr. Figen Bilen, “Denizli, epilasyon amaçlı lazeri biliyor. Ancak bilinmeyen şey, etkili ve güvenli aletlerin ve uygulamaların her yerde olamayacağı, bu uygulamaların hekim gözetiminde olması gerektiğidir. Lazerle kılcal damar ve varis tedavisinde de bu işlemlerin tıbbi uygulama olduğu bilinmeli, istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için hekim tarafından uygulanmalıdır” diye konuştu.
Lazer tedavisiyle lekelere veda
Denizli’de Endopeel yöntemini tek uygulayan doktor olan Dr. Figen Bilen, ayrıca fraksiyonel lazer cihazıyla cilt gençleştirme , leke tedavisi, siğil ve et beni gibi küçük deri lezyonlarını tedavi ediyor. Ben tedavisi gibi ufak cerrahi işlemler de lazerle çözüme kavuşuyor. Denizli’de lazer tedavisini yıllardır hastalarına uygulayan ve bu süreçte birçok kişinin cilt sorunlarını gideren Dr. Figen Bilen, kadın-erkek her yaşta hastaya hizmet veriyor.

Lazer uygulamasıyla bölgesel terlemeye son


Dr. Figen Bilen, son yıllarda lazer epilasyon yapılan bazı bölgelere ekstra bazı lazer uygulamaları yapılarak bölgesel terlemenin de önlenebildiğini söyledi. Lazer atımıyla ter bezlerinin küçültüldüğünü kaydeden Bilen, yoğun terleme şikayeti olanların 4 seanslık lazer tedavisi ile bu uygulamadan kurtulma şansları olduğunu dile getirdi. Bunun dünyada yeni bir uygulama olduğunun altını çizen Figen Bilen, şimdiye dek uygulanan hastalardan olumlu sonuç alındığını ifade etti.
Saç dökülmesine karşı lazer tedavisi
Dr. Figen Bilen, saç dökülmelerinde lazer ve plazma ile tedavisi ile etkili sonuç alıyor. Genetik saç dökülmelerinde, yaygın saç dökülmelerinde lazer tedavisi uygulanabiliyor ve başarılı sonuçlar alınabiliyor.
Tırnak tedavileri ve lazer
Tırnak çok ihmal edilen bir organ. Ancak tırnaktaki bozulmalar pek çok farklı hastalığın belirtisi olabiliyor. Lazer tedavisi, dirençli tırnak mantarlarında, ilaç kullanamayan hastalarda ve bazı cilt hastalıklarında görülen tırnak çatlamalarında kullanılıyor. Tırnak mantarlarının özellikle şeker hastalarında, nöroloji hastalarında, yaşlılarda ve dolaşım bozukluğu olan kişilerde sıkça görülen ciddi bir sağlık problemi olduğunu belirten Dr. Figen Bilen, sorunun boyutuna ve kişiye göre belirli dozlarda lazer uygulaması yapıldığını, ortalama 15 gün süreyle 3 seans uygulanarak tırnaktaki sorunların giderildiğini ifade etti.
Cinsel yolla bulaşan hastalıklara dikkat
Dr. Figen Bilen, cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda da toplumun bilinçlenmesi gerektiğini vurguladı. Günümüzde Cinsel yolla bulaşan hastalıkların da hızla arttığını belirten Bilen, bulaşma, sadece cinsel yolla değil tensel temasla da olabildiği için bu tür hastalıkların çocuklarda bile görüldüğüne dikkat çekti.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.