Liposuction Nedir?


Liposuction Nedir? 

Vücutta belli bölgelerde toplanmış olan yağ dokularının kanüller ve vakum yardımı ile alınması işlemine liposuction (vakumla yağ aldırma) ameliyatı denmektedir. Her zaman uygulanmayan bu yöntem özellikle vücudun bazı bölümlerinde gerçekleşen yağlanmaların diyet ve diğer zayıflama yöntemleri ile giderilememesi sonucunda tercih edilmektedir. Doktora başvurduğunuzda sizi liposuction ile yağlarınızdan kurtulmaya yönlendirmeden önce diyet ve diğer yağ yakma yöntemlerini denemeniz önerilecektir. Ancak bu yöntemlerin başarısız olması durumunda yağ aldırma operasyonunun gerçekleşmesi söz konusu olmaktadır.

Vücutta artan yağ dokularının alınması için gerçekleştirilen liposuction işlemi cerrahi bir yöntem olmakla birlikte zayıflama ameliyatı olarak görülmemektedir. Bu işlem sadece vücudun şekillendirilmesi için uygulanan cerrahi bir uygulamadır. Vakumlu bir pompaya bağlı olan kanüller yani metal borular aracılığıyla gerçekleştirilen yağ emme işleminde yağlı bölgeden alınan yağlar hacmini kaybetmiş olan bölgelere verilerek liposuction sonrasında daha güzel ve orantılı bir görüntünün ortaya çıkması sağlanır.

Liposuction Fiyatları

Yağ aldırma operasyonu olarak tanımlanan liposuction için her yerde geçerli olan bir fiyat uygulamasından bahsedebilmek mümkün değildir. Uzman doktorların gerçekleştireceği bu işlemde uygulama yapılacak olan alanın büyüklüğüne bağlı olarak fiyatta değişiklikler gerçekleştirildiğini söylemek mümkündür. Uygulama yapılacak olan vücut bölgesine ve alınacak yağ miktarına göre değişik fiyatlar belirlenebilmekle birlikte tam bir fiyat için öncelikle muayene olunması gerekmektedir. Muayene sonrası yüz yüze amelyat planlanması söz konusu olacak ve maliyet belirlenecektir. Ancak ortalama olarak liposuction ameliyatı ücretlerinin 3000 TL ile 10000 TL arasında değişiklik gösterdiğini görebilmek mümkündür.

Liposuction Sonrası Yapılması Gerekenler

Vücudunuzun belli bölgelerindeki yağları aldırmanız doğal olarak liposuction sonrasında bazı konulara dikkat etmenizi gerektirmektedir. İyileşmenin sorunsuz olması için liposuction uygulanmış olan bölge karın ve göğüs bölgesiyse hastanın öne eğik olarak oturmaması ve yürümemesi büyük bir önem taşımaktadır. Bu sayede katlantı şeklinde yapışmalar meydana gelmeyecektir. Otururken dik oturulması ve 4 ile 7 güne varan süreler boyunca düz bir yatakta yatılması gerekmektedir.

Doktorun önermiş olduğu korsenin 1 ay boyunca kullanılması gerekir. Ameliyat sonrası 2. ve 4. günlerde pansuman yapılmasına dikkat edilmelidir. 7. ve 10. gün sonrasında kalıcı dikişleriniz varsa alınır. Karın bölgesinde 4-7 gün içerisinde normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Eğer liposuction karın ve bacaklarla birlikte uygulanmışsa bu süre 7-10 gün arasında değişebiilir.

Doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli olarak kullanmanız, ilk banyonuzu ikinci günün sonunda ılık su ile yapmanız gerekmektedir. Ama korsenizi banyo sonrası tekrar giymeniz gerekir. 1-1,5 ay sonra yüzme, tenis ve basketbol gibi sporları yapmaya başlayabilirsiniz.

Liposuction Öncesi ve Sonrası

Vücudun yağ sebebi ile sarkan bölgelerinde gerçekleştirilen liposuction işleminden önce görüntü olarak aynaya baktığınız zaman sizi rahatsız edecek bir görüntü olacaktır. Özellikle bacaklarda portakal kabuğu görünümü olması sizi oldukça rahatsız edecektir. Ancak liposuction sonrasında sarkan bölgelerin gerildiği ve daha pürüzsüz bir görüntü oluştuğu görülmektedir. Bu durum elbette birkaç beden incelmenize de olanak sağlayacaktır. Ancak liposuction işlemini daha zayıf bir görüntü için tercih etmeniz yanlıştır, Daha çok vücudunuzun daha güzel bir şekle girmesine olanak sağlamak için bu işlemi tercih etmeniz gerekmektedir.

Liposuction Sonrası Şişlik 

Vücudunuzda parçalanamayan ve vücuttan atılamayan yağlardan kurtulabilmek için uygulanan liposuction işlemi sonrasında kendinizi biraz daha kalın görebilmeniz mümkündür. Bu durumun sebebi yapılan işlem sebebi ile oluşan şişliktir. Korse kullanımı ile bu şişlikten kurtulabilmek mümkündür. Ancak liposuction işleminden sonra oluşan şişliğin geçmesi için ve vücudun form tutabilmesi için en az 6 hafta geçmesi gerekir. Bu süreyi diyet ve egzersizle değerlendirmeniz sayesinde daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.