Argan Yağı Ve Mucizeleri


Argan Nedir ?
Argan, Afrika kıtasında yer alan Fas’ta yetişen bir ağaç türüdür. Zeytin ağacına benzerliği ile bilinir. Boyları 10-15 metre arasında değişen argan ağacının ömrü yaklaşık 200 yıl kadardır. Sadece Fas’ta yetişir. Meyvesi şekil olarak bademe benzer. Sert kabukludur. Argan ağacı dikenli bir ağaçtır. Meyveleri Haziran-Temmuz ayında toplanmaya başlar. Ülkemizde yetişmediği için bilinirliği azdır. Fakat neredeyse bütün kozmetik ürünlerin de kullanılır. Bu ağaca aynı zamanda ‘Hayat Ağacı’ da denir.

Argan Yağı Nedir?
Argan yağı argan ağacının meyvelerinden elde dilen bir yağdır. ilk önce kavrulma ardından ise öğütme işlemlerinden geçer. Öğütme işleminin ardından, çekirdeklerin iç kısımlarından kahverengi bir madde çıkar ve bu madde hamur gibidir. Hamur kıvamındaki bu maddeye su katılır ve yoğrulma işlemi başlar. Hamur suyla beraber yoğrulurken, argan yağı ortaya çıkar. Bu yağa aynı zamanda ‘Sıvı Altın’ da deniyor.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?
Dünya’da sadece bir yerde yetiştiği için çok önemli olan bu ağaç UNESCO Tarafından korumaya alınmıştır. Özellikle kadınlar için oldukça önemlidir. Kırışıklık giderici olan bu yağ kadınlar için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. Ayrıca saçlara da oldukça faydalıdır. Saçları nemlendirir. Korur ve kırıklar için onarıcı etki gösterir. Son zamanlar da kaşlar ve kirpikler için de kullanılmaya başlanmıştır.
Emilimi oldukça yüksek olduğundan, krem gibi kullanılabilir. Vücut için, el ve ayakların bakımı için, saçlar için, tırnak bakımı için, yüzünüz için oldukça faydalıdır. Yüzünüzde ki kırışıklıkları giderir. Vücudunuz ve saçınız için bakım terapisi, tırnaklarınızın da daha sağlıklı olabilmesi için argan yağı oldukça faydalıdır. Yaşlandırmayı geciktirici özelliği de olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz.
Göz altı kırışıklıklarında etkilidir. Hamilelik çatlaklarının önlenmesinde de faydalıdır.