Özgür Bilgi Kanalı

Pardus ve özgür yazılım dünyası için sevindirici haber günün sonundaTeknoKedi‘den geldi. Eğitim dünyamız için önemli ve kapsamıyla büyük bir proje olan Fatih Projesi Tercihini Pardus’dan yana kullanmaya karar verdi. Teknokedi’nin yayınladığı haberin içeriği şöyle ;

FatihProjesi, aylar önce ortaya çıkan, ismini her yerde duymaya başladığımız, devletin eğitim sürecinde reform niteliğindeki değişimin adı. Yaklaşık3 milyar TL’yemal olacak projenin hedefi, eğitim-öğretim sistemini teknolojik altyapı ile güçlendirmek.

Üç yılda tamamlanması planlanan projeyle42 binokuldaki620 bin dersliğe;on binlerce dizüstü bilgisayar, projektör cihazları, 40 bin civarında çok amaçlı fotokopi makinesi ve akıllı tahtalar dağıtılacak.

Okullardaki bilgisayar odalarını kaldıracak olan proje, sınıfları birer teknoloji merkezi haline getirmeyi amaçlıyor. Karatahta yerine bilgisayarla bağlantılı özel kalemli akıllı tahtalar (smartboard) kullanılarak yapılan eğitim sayesinde, öğrenciler bilgileri tahtadan direk bağlantı sayesinde kendi bilgisayarına alabilecek.

Fatih Projesi’nde “İstikamet” Pardus

Çok değil, geçen hafta Fatih Projesi’ni ihale şartnamesinde Microsoft’un kapalı ve sahipli teknolojilerinin şart koşulmasını eleştirmiş, Hindistan’da bu işlerin yerel kaynaklar kullanılarak nasıl yürütüldüğünü detaylı bir şekildeanlatmıştık.

Biz bu eleştirileri getiren tek İnternet sitesi değiliz elbette… BaştaÖzgürlükİçin portalıolmak üzere, Türk özgür yazılım camiasının pek çok bileşeni ve bilişim öğretmenleri bu duruma itirazlarını sık sık yükseltiyordu.

Bugün aldığımız ve iki ayrı bakanlığın yanı sıra Başbakanlık’tan da doğrulattırdığımız haber, son derece sevindirici: Fatih Projesi’nin ihale şartnamesinden Microsoft Windows çıkartılarak,Pardus‘un adı konmuş durumda!

TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde geliştirilen Linux tabanlı işletim sistemi Pardus’un adı, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ulaştırma Bakanlığı’na iletilenyeni ihale şartnamesindeyer alıyor. Fatih Projesi, Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde oluşturulan “Evrensel Hizmet Fonu“ndan yararlanacağı için, ihale süreci Ulaştırma Bakanlığı tarafından yönetilecek. Türkiye’de bilgi toplumunun geliştirilmesine katkı sağlamak ve bilgisayar okur-yazarlığı da dâhil olmak üzere bilgi teknolojilerini yaygınlaştırmak amacıyla Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde kurulan “Evrensel Hizmet Fonu”, Fatih Projesi ihalesi için820 milyon TL’likbir destek sağlayacak.

Neden Pardus?

Ulusal bağımsızlık, güvenlik ve tasarruf amacıyla, TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde geliştirilen Pardus, bugüne dek son kullanıcı ve kurumlara yönelik pek çok sürüm çıkarmış bir Linux dağıtımı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan RTÜK’e pek çok büyük kurumda kullanılan Pardus, teknolojik düzeyde rüştünü çoktan ispat etmiş bir ürün.

Özgür yazılıma dayanan bir işletim sisteminin, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük eğitim projesinde tercih ediliyor olması, gurur verici bir gelişme. İşin bir de, sadece ihale aşamasında”yüz milyonlarca TL’ye varantasarruf yanı var.

Uluslararası yazılım tekellerinin iştahını uzun süredir kabartan bu ihalede, Türk yazılım mühendislerinin ortaya çıkardığı bir Linux dağıtımının kullanılması; eğitim sistemini “şirket bağımlılığından” kurtaracak, Türkiye’nin kendi eğitim teknolojilerini üretir bir noktaya taşıyacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nı bu karardan dolayı kutluyor, bu yeni ihalenin başına bir “yol kazası” gelmemesini umut ediyoruz!


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.