Özgür Bilgi Kanalı

Pardus 2011, 20 Ocak günü karşımızda olacak!Hepimizin merakla ve heyecanla beklediği Pardus 2011 sürümünün yaklaştığı şu günlerde, geliştiricilerimizden bir haber geldi. Eski takvime göre bugün Pardus 2011 RC sürümünün duyurulması bekleniyordu.

Sabah saatlerinde Pardus Duyuru listesine atılan bire-posta, bu heyecanlı bekleyişin biraz daha süreceğini gösterdi.

Pardus 2011 sürüm takviminde, geliştiricilerimizin kontrol edemeyeceği ve bazı önemli özgür yazılım bileşenlerinden kaynaklanan sebeplerden dolayı bir değişiklik gerçekleşti. Pardus 2011 sürüm yöneticilerindenGökçen ERASLAN‘ın attığı e-posta, bu değişikliğin sebeplerini ayrıntılarıyla açıklıyor.

Daha güncel ve daha kararlı bir Pardus

“Öntanımlı olarak kullandığımız en önemli uygulamalar olan Firefox ve LibreOffice’in kararlı sürüm tarihlerindeki kayma ve belirsizlikleri, ayrıca daha fazla donanım desteği ve yenilik getirecek olan yeni çekirdek sürümünün tahmini çıkış tarihini göz önüne alarak, Pardus 2011 sürüm tarihlerinde değişiklik yapmaya karar verdik.

Bildiğiniz gibiFirefox 4.0sürümü geçtiğimiz günlerde 2011 başınaertelendive Pardus 2011 Alfa ve Beta sürümlerinde kullanıcılarımıza deneme fırsatı verdiğimiz tarayıcının daha eski bir sürümünü Pardus 2011’e dahil etmek istemedik. Buna ek olarak açık kaynak dünyasında bir ivme yaratan, OpenOffice projesini temel alarak, kodları ve geliştirme süreciyle daha özgür ofis uygulamaları sunanLibreOfficeprojesinin de kararlı hale gelmesi için biraz daha zaman gerekiyor. Ayrıca, Pardus 2011’e henüz 3. sürüm adayı duyurulmuş olanen güncel çekirdeğide dahil etmek istiyoruz.

Bu bileşenlerin daha kararlı hale gelmesi için gereken zaman, kendi araçlarımızın daha fazla test edilmesi amacıyla da kullanılacağı için son aşamada, daha güncel ve daha kararlı bir Pardus sürümü hazırlanmış olacak.

Yeni sürüm tarihleri ise şu şekilde:

Pardus 2011 Beta 2:2 Aralık 2010
Pardus 2011 RC (Sürüm Adayı):30 Aralık 2010
Pardus 2011:20 Ocak 2011

(…)

Pardus 2011 heyecanının herkesi sardığını biliyoruz. Bu haberin bazı kullanıcılarımızın pek hoşuna gitmeyeceğini de biliyoruz. Ancak kararlı sürüm daha geç çıkacak diye üzülmenize gerek yok çünkü bu süreyi Pardus 2011 için ve daha çok paketin yer aldığı bir yazılım deposu için kullanacağız.

Sürpriz etkinliklerimiz için bizi takip etmeye devam edin :).


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.