Günümüzde kanser hastalığı artık her geçen gün daha bir hızla yayılmaktadır. Endüstrileşen dünya hızla gelişmektedir; ancak buna bağlı olarak da insan sağlığı da bir o kadar kötüye gitmektedir. Maalesef insanoğlu geçmişte vereme karşı vermiş olduğu mücadeleyi henüz kansere karşı verememiştir. Bu anlamda kanserin de birçok çeşidi olmuştur. Bunlardan bir tanesi de bağırsak kanseridir. Peki, nedir bağırsak kanseri gelin inceleyelim.

Kanser hücrelerin düzensiz olarak çoğalması sonucu görülen bir rahatsızlıktır. Kanserin kalın ve ince bağırsakta görülen türüne bağırsak kanseri denilmektedir. İnce bağırsak diğer bağırsağa göre daha dar olan bağırsaktır. Burada düzensiz bir şekilde hücre bölünmesi meydana gelince ince bağırsak kanseri oluşur. Kalın bağırsakta meydana gelen kontrolsüz hücre bölünmesi sonucu kalın bağırsak kanseri meydana gelmektedir. Kalın bağırsak kanseri, ince bağırsak kanserinden daha fazla görülmektedir. Bağırsak kanseri, bağırsak zarında oluşmaya başlar ve daha da ilerleyerek bağırsağın tamamına yayılır.  Bağırsak kanserine kolon kanseri de denilmektedir.

BAĞIRSAK KANSERİNDE GÖRÜLEN BELİRTİLER

Her kanser vakasında olduğu gibi bağırsak kanserinde de kilo kaybı görülmektedir.
Bağırsaklarda ya ishal ya da kabız olma durumu görülür.
Bağırsaklardaki duruma bağlı olarak abdominal bölgede gaz ve şişkinlik durumu görülebilir.
Aşırı bulantı ve kusma problemleriyle karşılaşılabilir.
Bağırsaklardaki parçalanmalardan dolayı dışkıda kan ve kan parçacıkları görülebilir.
Bağırsak kanserinin vermiş olduğu alyuvar azalmasından dolayı kişilerde sürekli halsizlik görülebilir.

BAĞIRSAK KANSERİ TEDAVİSİ NASILDIR?

Bağırsak kanseri tedavisinde cerrahi yöntem uygulanabilmektedir. Çok ilerlememiş bağırsak kanserinde bağırsağın ucu dışarı doğru açılarak buraya dışkılama olması için kese takılır. Bu tedavinin daha üstünde radyoterapi uygulanarak oluşan tümörler küçültülebilmektedir. Radyoterapi uygulanan bağırsak kanserlerinde kese kullanımına da gerek kalmamaktadır. Bağırsak kanseri tedavisinde izlenecek olan yöntemler ve uygulanacak işlemler hakkında doktorun izleyeceği yol tedavinin nasıl olması gerektiğini belirleyecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here