Özgür Bilgi Kanalı

Tendinit Nedir?

Tıp dilinde eğer bir kelimenin sonunda “it” eki varsa, bu bir enflamasyon (yangı) denilen bir çeşit iltihaplanma anlamına gelmektedir. Fakat bu iltihaplanma mikrobik değildir. Dolayısıyla tendinit‘te tendonların yani kasların kemiğe yapışmış olduğu kirişlerin iltihaplanmasıdır. Tendinit genellikle aşırı zorlanmalar sonucu oluşur. Yani tendonların aşırı sıklıkla zorlanması ve yüke maruz kalması sonucu oluşur.

Tendinit Belirtileri

Tendinit’in ilk belirtisi genellikle bölgede oluşan ağrıdır. Ayakta oluşan tendinit özellikle 3 grup tendonda oluşmaktadır. Bunlar ayağın dış yanı, iç yanı veya arka kısmındaki aşil tendonu denilen kalın tendonda görülebilmektedir.

Örneğin aşil tendonunda tendinit oluşmuşsa, hastalarda yürürken ya da merdiven inip çıkarken çok ciddi rahatsız edici ağrılar görülebiliyor. Ayağın iç ya da dış kısmında tendon tutulması olduğunda, yürürken ve ayakta dururken artan fakat dinlendiğinde hafifleyen ağrılar görülmektedir. Ayrıca tendinit oluşan tendonun kalınlaşması da söz konusu olabilmektedir.

Sonuç olarak tendinit belirtileri arasında ağrı, tendonda kalınlaşma ve tendonda şişlik gibi belirtiler yer almaktadır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.