Özgür Bilgi Kanalı

Günümüzde birçok hastalık vardır. Bu hastalılardan bazıları insanlara çok fazla bir rahatsızlık vermezken bazıları ise insanlara çok büyük rahatsızlıklar vermektedir. Genellikle sindirim ve boşaltım sisteminiz ile alakalı olan hastalıklar kişiler çok ciddi rahatsızlıklar verir. Çünkü ne gönül rahatlığı ile bir şey yiyebilirsiniz, ne de bir şey yedikten sonra rahat edebilirsiniz. İşte bu tür rahatsızlıklardan biri olan ülser de kişilere rahatsızlıklar vermektedir. İsterseniz gelin, ülser nedir tedavisi var mıdır, ülsere hangi yiyecekler iyi gelir? Hep beraber inceleyelim.

Ülser aslında bir sindirim sistemi hastalığıdır. Mide asidi ve sindirim sıvıları iç deriyi aşındırarak tıp dilinde enflamasyon adı verilen yaraları oluşturur. Sindirim sistemi ailesinde bulunan yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağında ortaya çıkabilir. Ülserin en büyük sebebi ‘’Helicobacterpyroli’’ adı verilen mikrobun türemesidir. Özellikle düzenli olarak aspirin, kortizonlu ilaçlar, alkol, sigara kullananlar, çevre kirliliğine maruz kalanlar ve kahve alışkanlığı bulunanlarda görülmektedir. Ayrıca yoğun stres, sinir bozukluğu da asit salınımını bozmakta ve ülsere sebebiyet vermektedir.

ÜLSER CANINIZI SIKMASIN

Ülser canınızı sıkmasın, çünkü tedavisi mevcut olan bir hastalıktır. Tespit edildiği zaman antibiyotik ilaç tedavisi alıp ülserin oluşturduğu tahrişler giderilebilir ve ülseri önleyici ilaçlarla ülserden kurtulabilirsiniz. Tabi ki, hepsi bir muayeneden sonra.

ÜLSERE HANGİ YİYECEKLER İYİ GELİR?

Ülser bir iç deri yaralanması olduğu için yaralanmayı azaltıcı ve yaraları tedavi edici özelliği bulunan yiyecekler ülsere iyi gelmektedir. Özellikle lifli gıdalar sindirim sırasında salgılanan asidi kontrol altına alır ve tahrişi önler. K vitamini bulunan yiyecekler ise ülserin oluşturduğu tahrişi iyileştirici özellikler barındırırlar. Özellikle lahana, ıspanak, avokado, kuşkonmaz, soya, yonca, çavdar K vitamini bakımından oldukça zengin yiyeceklerdir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.