ÖSYM Kayıt Nasıl Olunur?


ösym kayıt

ÖSYM bilindiği üzere sınav, yerleştirme gibi olayları yapan kuruluştur. ÖSYM sınavlarına başvurabilmek ve duyuruları takip edebilmek için bu sisteme kayıt olması gereklidir.   Bundan dolayı da ÖSYS AİS sistemi yapılmıştır. AİS yani aday işlem sistemi ve ÖSYM AİS farklı sayfalardan oluşmaktadır. Bu sayfalara girdiğiniz de karşınıza ÖSYM ana sayfası gelecektir. Bu site üzerinden ÖSYM kullanıcı adınız ve şifreniz girerek sisteme verilmektedir. Yani kayıt işlemleri bulunmamakta olup şifre size okulunuz tarafından verilmektedir.

ÖSYM’ye Dilekçi Nasıl Gönderilir?

Günümüzde sınav yeri değişikliği, sınav sonuçlarında hata ve benzeri durumlardan dolayı çoğu zaman adaylar dilekçe doldurarak yollamak zorunda kalmaktadır. Öncelikle ÖSYM’ ye yollanacak yazışma türlerinde genel amaçlı dilekçe adı verilen dilekçe örneği kullanılmalıdır.  Bu dilekçe mutlaka doğru bilgiler ile doldurulmalıdır. Eğer bilgilerde hata ya da eksiklik olursa dilekçe işleme alınmayacağından dolayı bu noktaya çok dikkat edilmesi gereklidir. Yollanmakta olan dilekçeler bizzat ÖSYM binasına iletilmelidir aksi takdirde faks gibi yollarla yollanan dilekçeler geçersiz olmaktadır. Dilekçe de yer alan referans numarası oldukça önemli olup dilekçe de bulunmalıdır. Bu referans numarası ÖSYM ana sayfasındaki giriş sayfanızda bulunmaktadır.  ÖSYM giriş şifresi oldukça önemli bir konu olup asla unutulmaması gereklidir. Çünkü her türlü sınav, sonuç ve başvuru için bu şifre gerekli bir konu olmaktadır.

ÖSYM Dilekçe Hangi Konularda Yazılmamalıdır?

ÖSYM dilekçesi yazılırken dikkat edilmeli olduğu konusuna değinmiştik, bunun yanında dilekçe konuları da oldukça önemli bir konudur. Asla dilekçe yazılmaması gerekli olan bazı konular bulunmaktadır.  Bu konular ÖSYM aday işlemleri sayfasından yapılabilecek işler olmaktadır.

Adaylar kimlik bilgisi gibi değişiklikleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün Merkezî Nüfus İdaresi Sistemi sayfasından yani MERNİS adı verilen sayfadan yapılması gereklidir.  Gerekli değiştirmeyi yaptıktan sonra tekrar ÖSYM aday işlemleri sayfasına girilmeli ve aynı şekilde ÖSYM sayfasına da kayıt, düzeltme işlemleri yapılmalıdır. Daha sonrasında eğer sınav bilgilerini değiştirmek istiyorsanız bu değişim işlemleri de ÖSYM AİS yani aday işlemleri sitemi kullanılarak düzeltilmesi gereklidir.

Dilekçe Yazılabilecek Konular

Başvuru yaparken kullanılan resmî belge değişikliği gibi durumlar site üzerinden gerçekleştirilememektedir.  Bu durumda ÖSYM binasına dilekçe yazılması gereklidir.

Diğer bir konu ise Türk olmayan adayların kimlik belgelerini değiştirilebilmesi için öncelikle ÖSYM’nin izin verilmesi gereklidir, bundan dolayı dilekçe gereklidir. Engelli adayların engelli sınavlarına girebilmesi için dilekçe göndermesi gereklidir bunun dışında son olarak sınav sonucu gibi konularda ÖSYM dilekçesi yöntemi uygulanmalıdır.

 

ÖSYM Kayıt İçin Gerekli Belgeler Tıklayın : http://www.osym.gov.tr/TR,2703/41-kayit-icin-gerekli-belgeler.html

ÖSYM Kayıt İşlemleri İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın: http://www.osym.gov.tr/TR,4652/kayit-islemleri.html