Vücudumuz, bir fitness salonu kuvvetine sahiptir. Vücut ağırlığınızı güç ve enerjiye dönüştürüp günde sadece 10 dakikanızı ayırarak zayıflamanız mümkün.

Vücut ağırlığıyla yapılan egzersizlerin avantajları:

1) Vücudunuz dışında, herhangi bir ağırlığa veya spor aletlerine ihtiyaç duymayacaksınız.

2) Spor salonlarına ihtiyacınız kalmayacak. Vücut ağırlığızla her ortamda çalışabileceksiniz. Hem vakit, hemde nakitten tasarruf etmiş olacaksınız.

3) Olası sakatlanma riskini azaltmış olacaksınız.

4)Vücut ağırlığıyla yapılan hareketler, kas oranının artmasında diğer yöntemlerden daha etkilidir. Sadece 10 dakikanızı ayırarak vücut ağırlığınızla yapacağınız egzersizler sırasıyla şunlardır ;

SERBEST SQUAT

Eller ensede birleştirilir, göğüs dik konumdadır. Dizlerinizi kırın ve yere çömelme pozisyonu alın. Üst vücudunuzun duruşunu bozmadan, kalçanızı sıkarak doğrulun. Hareketi zorlaştırmak için, sırtınıza ağırlık alıp uygulayabilirsiniz. Serbest squat, bacak kaslarının tümünü çalıştırır. Bu hareketi 10 set yapın.

serbest-squat

 

BARFİKS

Bir çubuğa tutunarak, kişinin vücudunu çenesi hizasında yukarıya çekme hareketidir. Kişinin ellerinin tutuş genişliğine göre değişir. Kol, kanat, ve sırt kaslarını çalıştırır. Bu hareketi 10 set yapın.

barfiks

 

 

LUNGE

Bacakları zorlayan bir diğer harekettir. Bir bacak önde ve bir bacak arkadadır. Vücudun üst kısmı düz, bir diz öne kırılır ve başlangıç pozisyonuna dönülerek hareket diğer bacakta tekrar edilir. Hareketi 10 set yapın.

lunge

 

 

SPOR Topu ile Bacak CURL

Yere uzanıp, bacaklarınızı spor topunun üzerine koyun ve kollarınızı açın. Belinizi yukarıya doğru kaldırarak düz çizgi oluşturun. Tekrar başlangıç noktanıza geri dönün. Curl karın, kalça, basen çalıştırır. Hareketi 10 set yapın.

pilates-topu-leg-curl

 

 

SÜPERMEN

Kalça ve bel kaslarını çalıştırmaya yarayan, harekette yüzüstü yatarak eller ileriye uzatılır. Bir kol ve bir bacak çapraz gelecek şekilde ( ters kombinasyon veya süpermen uçuşuna da benzetilir) yerden yukarı kaldırılır. Bu kombinasyonu her iki kol ve bacakta 10 set uygulayın.

superman-egzersizi

 

 

WALL CRUNCH VE TWİST

Yüzünüz duvara dönük şekilde spor topunun üzerine oturun. Yarı yatar pozisyonda spor topunun üzerine uzanın. Ayakları duvara uzatıp, ellerinizi çapraz olacak şekilde göğsünüzün üzerine kapatın. Bu pozisyonda sağa ve sola klasik twist uygulayın. 10 set yapın.

pilates

 

 

Önceki İçerikİsveç Diyeti Listesi
Sonraki İçerikEpilepsi Neden Olur ve Tedavisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz