Özgür Bilgi Kanalı

Arora, Pardus depolarında bulunan bir başka web tarayıcı. Depolarımızda Arora sürekli en güncel sürümü bulunuyor.

Günümüz tarayıcıların olmazsa olmazı sekmeli bir görünüm, KGet indirme yöneticisine bütünleşebilme gibi birçok yeteneğini içinde barındıran Arora, WebKit’ in QtWebKit özelliği ile geliştirilmekte.

İlk önce tarayıcımızın KGet ile bütünleşmesini ayarlayalım. Bunun için Araçlar > Tercihler yolunu izliyoruz.

Arora tercihler menüsü

Genel sekmesinde, en alt taraftan bulunan “Use this external download program:” kutucuğunu seçerek kget programımızın bin dosyasını tanıtıyoruz. Pardus altında kget “/usr/kde/4/bin/kget” olacak şekildedir. Bu kısmı doldurduktan tamam dediğimiz vakit, artık Arora ile yapacağımız indirmeler, KGet üzerinden yapılacaktır.

Arora, 0.10.x sürümleriyle beraber AdBlock özelliğine de sahip oldu. Bu sayede istenmeyen reklamlarını çıkmadan engelleyebilirsiniz. Bu özelliği erişmek için Araçlar > AdBlock yolunu izlemeniz yeterli olacaktır.

Gelen AdBlock ekranın gerekli yapılandırmaları kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

Arora 0.10.x sürümüyle gelen özelliklerden bir diğeri, arama motorunu özelleştirebilmektir. Araçlar > Arama Motorlarını Yapılandır yolunu izleyerek bu özelliğe erişebiliriz.

Arora opensearch yöneticisi

Arora tarayıcımızın bir diğer güzel özelliği ise, İnternet’te kendinizi gizleyebilme özelliğidir. Son yıllarda tüm büyük tarayıcıların olmazsa olmaz özelliklerinden biri hale gelen bu gizli gezinme özelliğine geçmek için Dosya > Özel Gezinme seçeneğini seçiyoruz ve ekrana bir onay sorusu geliyor. Tamam diyerek gizli gezinmeyi aktif hale getiriyoruz.

Arora özel gezinme

Arora’nın hoşunuza gidecek bir diğer kullanışlı özelliği, hızlı arama yapmanıza olanak sağlaması. “Bu ne demek?” diyorsanız, bir sayfadasınız ve merak ettiğiniz bir kelime cümle ya da başlıkla karşılaştınız. Klasik sürümde, siz bu yazıyı kopyalayıp, arama kutusuna yapıştır ve ara seçeneğiyle yolunuza devam ederseniz, ancak Arora’da tüm yapmanız gereken merak ettiğiniz yazıyı seçip sağ tıklamak ve gelen menüden Şununla Ara seçeneğiyle devam etmek. Daha önce arama motorlarını yapılandırmıştır. Görmüş olduğunuz o liste sizin ayarlamış oldunuz arama motorlarıdır.

arora şununla ara özelliği


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.