Özgür Bilgi Kanalı

Bir web sitesi hazırlamaya kalktığınızda sayfalarınıza standart olarak kullanacağınız şablon HTML kodlarını eklemek zorundasınız. Bu kodlarla web sayfanızın başlığını, anahtar kelimelerini, dil kodlaması gibi niteliklerini belirtebilirsiniz. Bluefish’in hızlı başlangıç özelliğiyle bu niteliklere kolayca değer atayabilir, istediğiniz etiketi ekleyip, kaldırabilirsiniz.

İlk olarak Dosya > Yeni menüsünü kullanarak yeni bir çalışma sayfası açıyoruz. Sayfamızı açtıktan sonra Dialogs > Genel > Hızlı Başlangıç Yolu ile meta etiketlerini (tag) tanımlayacağımız penceremizi açıyoruz. Aynı işlemi Shift+Alt+Q tuş kombinasyonu ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Pencereyi açtıktan sonra, istediğiniz meta etiketlerine (tag) parametre verebilirsiniz. Parametre vermek istediğiniz seçeneğe çift tıklayarak içeriğini değiştirebilirsiniz. İstemediğiniz bir meta etiketiniyse, seçip Kaldır seçeneğiyle sayfanızdan kaldırabilirsiniz. Başlık kısmına sayfanızın üstünde gözüken (title) içeriğini girebilirsiniz. Sayfanızın DocType ayarını da pencerenin en üst kısmındaki (DTD) açılır listeden yapabilirsiniz.

Sol kısımdaki Style sekmesinden harici veya dahili stil şablonlarınızı tanımlayabilirsiniz. Eğer, dahili stil şablonu kullanacaksanız Style sekmesinden “Create Empty Style Area” kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor. Harici stil şablonu kullanacaksanız “External Style Sheet” seçeneğinden “href” kısmına stil şablonunuzun adresini yazmalısınız.

Script sekmesinden ise sayfanızda kullanacağınızı harici ya da dahili JavaScript kodları için şablon oluşturabilirsiniz. Yine kaynak kısmında, harici JavaScript dosyanızın adresini yazabilir ya da “Create Empty Script Area” kutucuğundan boş bir script alanı oluşturabilirsiniz.

Son olarak, pencerenin alt kısmında bulunan “Open in New Document” kutucuğundaki seçimi, yaptığımız ayarları bulunduğumuz sayfaya yerleştirmesi için kaldırıyoruz. Eğer kaldırmazsak kodları yeni bir çalışma sayfası açarak uygular.

Tamam’a basıp pencereyi kapadığınızda tek satır kod yazmadan sayfa şablonunuzun oluştuğunu göreceksiniz. Kodlarda yazım denetimi olduğundan daha önce kapatmadıysanız muhtemelen altı çizili gözükecektir. Yazım denetimini Döküman > Spell Check yoluyla kapatabilirsiniz.

Bluefish ile Görsel Arayüz Kullanarak Stil Sayfası Hazırlamak

Bir web sitesi hazırlamaya kalktığınızda web sayfanızın görselliği için bir stil sayfası yazmalısınız. Bu stil sayfasında yazı tiplerinin (font) özellikleri, sayfa renkleri gibi değerleri tanımlamalısınız. Kullanılan CSS kodları uzun olduğundan, çoğu kişi bu kodları ya da parametreleri unutabiliyor. Bluefish’in en güzel özelliklerinden birisi de, tek satır kod bile bilmeden kullanıcıların bu işlemlerin hepsini yapabilmesini sağlamak. Şimdi kullanımına bir bakalım.

Bluefish’i çalıştırdıktan sonra üstteki sekmelerden CSS sekmesine tıklıyoruz. Açılan menüden en soldaki Stil Sayfası Yarat seçeneğine tıklıyoruz.

Stil sayfası yarat seçeneğine tıkladığımızda karşımıza katmanın adını ve özelliklerini girebileceğimiz bir pencere açılıyor. Bu pencerede etiket kısmına oluşturacağımız katmanın adını, özellik kısmına tanımlayacağımız özellikleri, açılır liste sayesinde kolayca seçiyoruz ve değer kısmında da bu özelliğin ne olacağını tanımlıyoruz.

Ekle diyerek yeni bir stil oluşturmuş oluyoruz. Tanımladığınız bütün stiller seçim yaptığınız alanın altında listelenir. Buradan silebilir ya da seçenekleri değiştirebilirsiniz.

Görsel arayüz kullanarak üstünde değişiklik yapmak istediğiniz katmanın başlangıç (#) ve bitiş (}) arasındaki kodları seçip, tekrar stil yarat düğmesine tıklayarak açılan pencereden “Güncelle” seçeneği özellikleri düzenleyebilirsiniz.

Tamam’a tıklayıp pencereyi kapattığımızda görsel olarak tanımladığımız özelliklerin arka plana yerleşen CSS kodlarını görebilirsiniz.

Ayrıca katman ekleme, stil tanımlama gibi işlemleri yine CSS sekmesindeki üçüncü düğme olan “Div” düğmesinden de yapabilirsiniz.

Herkese bol Bluefish’li günler…


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.