Özgür Bilgi Kanalı

Mikroblog kavramı, hayatımıza girdiğinden beri pekçoğumuz için vazgeçilmez bir öge olmaya başladı. Twitter ve identi.ca ile ünlenen bu akım blog yazmayan tembelleri bile, mikro da olsa bir blog sahibi yaptı.

Bu servisler için her bir siteye ayrı ayrı girip her siteyi tek tek dolaşmak bazen işkence olabiliyor ya da sırf bir iletiye bakmak için tarayıcıyı açmak, sitenin adresini yazıp kullanıcı girişi yapmak için de pek iyi yorumlar yapılamaz. Dolayısıyla, mikroblog istemcileri böyle durumlarda hayat kurtarabiliyor.

Bu yazımızda en başarılı mikroblog araçlarından Choqok’u inceleyeceğiz.

Choqok, yeşil güvercinimiz

Choqok çok başarılı bir mikroblog istemcisidir. KDE 4.4 ile birlikte KDE ailesindeki kesin yerini alan Choqok ile Twitter, identi.ca ya da başka StatusNet tabanlı mikroblog servislerini takip edebilir ya da paylaşım yapabilirsiniz. Bunun size katacağı en büyük avantaj, kesinlikle çok rahat bir erişim imkanıdır. Siz kıyaslayın; sistem çekmecesinde duran bir simgeden hemen hemen tüm servislere anında erişmek mi, yoksa tarayıcı üzerinden her birini tek tek gezerek kontrol etmek mi?
Choqok takip etme kolaylığının yanı sıra, size siteyi açmadan da rahatlıkla ileti gönderebilmenizi, alıntı yapmanızı, cevap yazmanızı ve birçok şeyi mümkün kılıyor. Sadece ilgili iletinin üzerinde fareyle durarak çıkan seçenekler, iletilere nasıl bir işlem yapılacağını seçmenizi sağlıyor. Bu seçenekler arasında yeniden gönderim, cevaplama ve favorilere ekleme bulunuyor. Bir kişinin üzerine tıklayarak da onunla ilgili bilgi alabiliyor ya da onunla ilgili bir işlem yapabiliyorsunuz.

Uzun bir cevaplama trafiğinin en kötü yanı, konuşmanın en başının bilinememesidir. Choqok, size bu olanağı da sunuyor. İster tek tek in reply to düğmesine tıklayarak okuyabilir, isterseniz iletinin altındaki seçeneklerde, en sağda duran düğmeyle tüm görüşmeyi ayrı bir pencerede görüntüleyebilirsiniz.

Güncelleme aralığı ve bir seferde kaç iletinin gösterileceği de sizin tercihinize kalmış bir durum.

Özel iletilerim ne olacak?

Mikroblog servislerinin özel ileti özellikleri de mevcut. Choqok da bu özelliğin varlığını unutmamış. Eylemler altından Özel İleti Gönder seçeneğini kullanarak özel ileti gönderebilirsiniz. Gelen Kutusu (Inbox) kısmından da size gönderilen özel iletileri okuyabilir, yanıtlayabilir ya da silebilirsiniz.

Choqok ile takip etme durumlarını da değiştirmeniz mümkün. Takip ettiğiniz birini takip etmekten vazgeçebilir, yeni birini takip edebilir ya da bir kişiyi engelleyebilirsiniz. Choqok bu gibi önemli seçenekleri sizden esirgemiyor.

Hesap oluşturma

Choqok’u ilk açtığınızda zaten karşınıza yeni hesap oluşturma penceresi çıkacak. Bunun yanı sıra Choqok ayarlarındaki hesap bölümünden de yeni bir hesap yaratabilirsiniz. Status.net, identi.ca ve benzer altyapıyı kullanan servislere bağlanmanızı sağlar. Sunucunun verdiği bilgileri kullanarak Choqok’un o servise bağlanmasını sağlarsınız. Öntanımlı olarak Identi.ca ayarlarına göre ayarlıdır. Twitter seçeneğini kullanırsanız da Twitter’a bağlanmanızı sağlar.

Kısaltma kısmı, birden fazla hesap bağladığınız taktirde sekme adlarının nasıl olacağını görüntüler. Eğer birden fazla servis kullanıyorsanız bu seçeneğe dikkat etmelisiniz. Ayırt etmenizi kolaylaştıracak isimlendirmeler tercih etmelisiniz.

Kullanıcı adı ve parolanızı girdikten sonra kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bir hata yaptıysanız bu kontrol esnasında ortaya çıkar. Kontrol etmek için, kullanıcı adı ve parola sorulan yerin yanındaki dürbün simgesine tıklayın.

Twitter ayarlaması esnasında Choqok, isterseniz Twitter’a kaydolmanız için size yol gösterir.

Choqok, parolaları saklamak için KDE cüzdanını kullanır. Bu yüzden, eğer daha önce oluşturmadıysanız, sizden bir cüzdan yaratmanızı isteyebilir. Cüzdana parola koymamayı seçebilirsiniz. Bu sayede her açılışta sizden parola istenmez. Güvenliği önemsiyorsanız -ki önemsemelisiniz- parola koymanızı tavsiye ederim.

Başka neler var?

Choqok’un sahip olduğu başka yetenekler de var. Örneğin, adres kısaltma. Bildiğiniz gibi çoğu mikroblog aracı, kullanıcılarına kısıtlı bir karakter sayısı (140) sunuyor ve bazen adresler o kadar uzun oluyor ki iletiye yer kalmıyor. Choqok bu sorun üzerine pratik bir çözüm geliştirmiş. Kendi içerisinde bir adres kısaltma motoru mevcut. Adres kısaltma servislerinden faydalanarak iletiye adres yapıştırıldığı esnada adresi kısaltmaya başlıyor. İstediğiniz adres kısaltma servisi seçmenize de olanak tanıyor.

Choqok, Twitpic servisine bağlanarak resim yüklemenizi sağlayabiliyor. Bu marifetli mikroblog aracı, iletilerdeki resimleri de önizlemenize yardımcı oluyor.

Tüm bu güzel özelliklerin yanı sıra, Choqok ile birlikte gelen eklentilerle o an dinlediğiniz şarkıyı ileti olarak göstermeniz de sağlanabiliyor.

Görünüm ayarlarından duygu simgelerini etkinleştirerek, “:)” gibi yaygın kullanılan kısaltmaları simge olarak görebiliyorsunuz.

İletileri “okundu” olarak işaretlemek için onları tıklamanız yeterli. Bu işlemi daha kolay şekilde gerçekleştirmek isterseniz de, çıkışta “tüm iletileri okundu olarak işaretle” ve sistem çekmecesine gizlerken “tüm okunmamış iletileri okunmuş olarak işaretle” seçeneklerini aktifleştirebilirsiniz.

Choqok henüz Facebook ve FriendFeed’i desteklemiyor. Ama, bunlar Choqok geliştiricilerinin yapılacaklar listesinde ve sonraki sürümlerde eklenecek.

Hepinize bol şakımalı günler…


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.