Özgür Bilgi Kanalı

Instagram

Son güncellemesiyle ilgili tartışmalar özetle şöyle: Instagram, gelirlerindeki azalmanın ardından daha fazla kazanmak için yeni bir model kullanıyor. Fakat bu yeni model, şimdiden kullanıcılar tarafından eleştiri aldı. Yeni özelliği tarafından tepki toplayan…

Meta’nın Instagram‘ındaki arama sonuçlarında reklam gösterimini denediğini açıklayan ABD’li girişimci Mark Zuckerberg, kullanıcıların arama sonuçları arasında reklamlarla karşılaşabileceğini belirtti. Test sürecinin tamamlanmasından sonra bu uygulamanın kullanıma sunulması planlanıyor. Yakın aylarda, reklamların herhangi bir kullanıcı tarafından erişilebilir olmasını amaçlayarak, arama sonuçlarındaki reklamlar tüm dünyada yayınlanacak.

Webrazzi haberi, reklamların arama terimleriyle ilgili olduğunu belirtiyor. Örneğin, “makyaj” kelimesi aratıldığında makyaj malzemelerine yönelik reklamlar gösterilecek. Akışta yer alan reklamların benzer şekilde “sponsorlu içerik” ifadesi taşıyacağı söyleniyor. Kendi niteliklerini reklamlarda sergileyecek.

Instagram mark zuckerberg
HER YERDEN REKLAM ÇIKACAK

Bu özellik sayesinde işletmeler, hedef kitlelerine daha kolay ulaşarak etkinliklerinin ya da lansmanlarının kaçırılmamasını sağlamaktadır.

Takipçilerinize özel olarak gösterilecek ve ilgilenen kişiler bunları tıkladığında etkinliğe veya lansmana katılmak için kaydolabilecekler. Bu, markaların hedef kitlelerine erişimini arttırarak daha başarılı etkinlikler düzenlemelerine yardımcı olur. Bu, sunulacak olanlar için reklam verenlere sunulacak.

Azalan reklam gelirlerini yükseltmeyi amaçlıyor.

Meta’nın reklam geliri 2022’nin dördüncü çeyreğinde 32.6 milyar dolar iken, global ekonomideki sıkıntılar sebebiyle bu rakam 31.2 milyar dolara geriledi. Ancak Meta, diğer teknoloji devleri gibi iş gücünü azaltmaya çalışarak global ekonomide yer alan bir şirkettir.

Meta, bir süredir maliyetlerini düşürmek için farklı departmanlara ve özelliklere veda etmeyi deneyerek düzenli olarak ‘verimlilik’ önemini vurguluyor. Daha önceden yüzde 13’lük bir kayıpla, 11 binden fazla kişiyi işten çıkartarak. Meta son zamanlarda 10 bin kişiden fazlasını işten çıkardığını ve yaklaşık 5 bin açık pozisyonu kapattığını ilan etti.
Instagram, meta uygulama ailesinin önemli bir parçasıdır ve bu yeni reklam türleriyle beraber şirketin reklam gelirlerini arttırmak için çalışmaktadır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.