Özgür Bilgi Kanalı

E DEVLET GİRİŞ

E-Devlet Nedir?

E-devlet kavramı ülkemizde oldukça yeni bir kavramdır. Resmi işlemlerde verimliliği artırmaya yarar. Çağdaş bir toplum oluşturmanın en büyük gereklerinden biri olarak ortaya çıkar. Yöneten ve yönetilen arasındaki her tür görev ve zorunluluklar karşılıklı bir şekilde dijital dünyada devamlı ve en güvenilir yol ile sürdürülebilmesi anlamını ifade eder. Çeşitli oluşumlarda birbirinden farklı uygulamaları ortaya çıkar. Yani e-Devlet pek çok yönden, pek çok farklı şekilde tanımlanabilir. En genel tanımı; “devletin birey ile olan ilişkilerini düzenlemesi açısından oluşturmuş olduğu teknolojik bir platform “ şeklinde öne çıkar. Bildiğiniz üzere devletin vatandaşı üzerinde de vatandaşın devleti üzerinde de iddia edebileceği bir çok hak ve sorumluluk mevcuttur. Temelde e- Devlet hizmetleri bu yönde yürütülür.

E-Devlet sistemi

e – Devlet gibi devlet temelli oluşumlarda elektronik işlemin kesintisiz ve güvenilir bir şekilde gerçekleşmesi esastır. Temelde daha ilerlemiş ve daha güçlenmiş bir devlet yapısı ortaya çıkarmak için bu platform oluşturulmuştur. Kamu kuruluşlarının, vatandaşların ve ticari kurumların sıkça kullandığı bir uygulama haline gelmiştir e- Devlet. Yani iş yaşamına, sosyal yaşama katılan herkes bir noktada e- Devlet sistemi içine dahil olur ve bu sistemi kullanmak zorundadır. Gerçekleşen bilgi, hizmet ve mal alışverişleri temelde büyümeyi hedfler. Devlet büyümesi ise ancak performans ve verimlilik artışı ile olur diyebiliriz. Bu dijitalleşme modelini gelişmiş birçok millet uygular. Fountain bu devletleri “sanal devletler” şeklinde lanse etmektedir.

e devlet şifresi nasıl alınır

E-Devlet Sistemi Nasıl İşler?

E –Devlet oluşum amaçlarından bahsettik. Daha iyi bir devlet olma yoluna doğru atılan bu adımı gelin daha yakından inceleyelim. E- Devlet ifadesinin başında yer alan ”e” elektronik anlamına geliyor. Bu yüzden odaklanacağımız kısım “devlet” kısmı olacaktır. Devlet ise sırasıyla kurum, şirket ve vatandaş olacak şekilde üç yapıya hizmet edecek. Bu yapılar kurum değil, e- kurum, şirket değil, e- şirket, vatandaş değil e- vatandaş olacaktır. Her biri kendi bünyesinde “e” koşullarını yaratacaktır. Bu üç grup zaman içerisinde birbirleriyle bulundukları etkileşim sayesinde güçlenecek ve gelişecek. Zamanla e- Devlet haline gelecek.

E-Devlet şifresi değiştirme

e- Devlet kapısı dahilinde kullanıcılar hizmetlere erişmek için kimlik doğrulaması yaparak işe koyulmalıdırlar. Şife, e- imza, mobil imza gibi bazı kimlik bilgileri ile sisteme giriş yapılır. On beş yaşını bitirmiş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir e- devlet şifresi edinebilir. Şifre PTT tarafından dağıtılır. E- Devlet kapısı üzerinden Ödeme işlemleri de dahil pek çok işlem yapılabilir. Kimlik doğrulaması yapıldığı takdirde artık bütünleşmiş elektronik hizmetlerden faydalanabilirsiniz, kurum ve kuruluşlar için sağlanmış kısa yolları kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığı ile e -Devlet’ e giriş, e-devlet şifresi değiştirme gibi imkanlardan yararlanmak için e -Devlet kapısını ziyaret etmeniz önem teşkil eder.

E DEVLET UYGULAMASI İNDİR

Neden e- Devlet?

Türkiye’ nin gelişmiş ülkelere yetişebilmesi her vatandaş için değerlidir. Gelişmiş bir teknolojiyi kullanmak bu noktada oldukça gerekli bir adım olacaktır. Ayrıca devlet şeffaflaşır ve vatandaşıyla iç içe olur. Vatandaş devleti sorgulayabilir. Verilerin tekrar gönderilmesi ile birlikte oluşabilecek vakit ve enerji kaybının önüne geçilir. Her düzeyde vatandaş yönetime böylece katılır. Maliyetlerin düşürülmesi kurumların olduğu kadar vatandaşın da yüzünü güldürecektir. Devletin etkin davranışı arttıkça verim yükselecektir. Hayat kalitesi artan halk daha üretken ve mutlu bir toplumu oluşturacaktır. Kâğıt kullanımı azaldıkça doğal denge korunacaktır. Güven ortamını kuvvetlendiren sadeleşme ve bireysel olarak vatandaşla bir araya gelme hususu katılımı arttıracaktır. Yani nasıl yönetildiğini ya da yönetilmek istediğini kontrol etmek isteyen ama aktif olmayan insanlar da e- Devlet uygulaması ile aktif hale gelecektir.

E devlet uygulaması indirmek için TIKLAYIN


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.