e yaygın giriş

e-yaygın Nedir?

e-YAYGIN Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce geliştirilmiş olan bir otomasyon sistemidir. Bu sistem sayesinde genel müdürlüğe bağlı olan mesleki eğitim merkezi, halk eğitimi merkezi, turizm eğitim merkezi ve olgunlaşma enstitüsünce bünyelerinde devam ettirilen tüm eğitim, faaliyet ve kurslara bağlı tüm etkinliklerin online ortamda takip edilerek işlemler yapılmaktadır.

e yaygın girişiMEBBİS Girişi 

e-Devlet Girişi

Sistemin internet ortamında olmasında kaynaklı, tüm ülke genelindeki farklı öğrenim ve yaş grubundaki tüm kişileri bünyesine alarak, bilgi ve becerilerini geliştirmeleri çok kolay hale getirilmiştir.

Vatandaş Olarak E-Yaygın Sistemine Kayıt Olabilir Miyim?

e-yaygın.meb.gov.tr adresine girerek üye olmanız gerekmektedir. Sonrasında istediğiniz kurslara ön kayıt yaptırıp kurs aça talebinde bulunabilirsiniz.

Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

İster kursiyer olun ya da kursiyer adayı olun, e-yaygın.meb.gov.tr sistemi üzerinde? Şifremi Unuttum? Ekranından yeni şifrenizi alabilirsiniz.

Yetkili bir kullanıcı iseniz Kullanıcı Yöneticinize müracaatta bulunabilirsiniz.

Kurslara Nasıl Başvuru yapabilirim?

e-yaygın.meb.gov.tr sistemi üzerinden üye olarak istediğiniz kurslara ön kayıt yaptırıp kurs açma talebinde bulunabilirsiniz. Halk Eğitimi Merkezi, Olgunlaşma Enstitüleri ve Turizm Eğitim Merkezlerine bireysel başvuruda bulunabilirsiniz.

E-Yaygın Kursu İşlemleri

E-yaygın otomasyon sistemi kurs işlemleri detayları için PDF belgesine tıklayabilirsiniz.

E-yaygın Kurs İşlemleri PDF

2019 Yılı En Çok Kursiyer Kaydedilen Kurs Listesi

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi 117.257
Gıda ve Su Sektöründe Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi 100.763
Okullar Hayat Olsun Projesi Etkinlikleri 40.313
Bilgisayar İşletmenliği (Operatörlüğü) 40.031
Yoğunlaştırılmış Temel Düzey Okuma Yazma Eğitim Programı 37.438
Türk İşaret Dili 29.118
Kuran-ı Kerim (Elifba) Okuma 27.277
İngilizce A1 Seviyesi 25.890
Kuran-ı Kerim Tecvidli Okuma 25.003
Diksiyon 17.545

 

2019 Yılı En Çok Açılan Kurs Listesi

Yoğunlaştırılmış Temel Düzey Okuma Yazma Eğitim Programı 4.663
Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi 3.588
Gıda ve Su Sektöründe Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi 2.958
Okullar Hayat Olsun Projesi Etkinlikleri 2.347
Okuma-Yazma II. Kademe 2.144
Bilgisayar İşletmenliği (Operatörlüğü) 1.962
Kuran-ı Kerim (Elifba) Okuma 1.952
Kuran-ı Kerim Tecvidli Okuma 1.807
37-72 Ay (3-6 Yaş) Oyun Odası 1.130
Türk İşaret Dili 1.090

ÖĞRETMEN VE USTA ÖĞRETİCİLERİN E-YAYGIN SİSTEMİ ÜZERİNDE YAPMAKLA YÜKÜMLÜ / YETKİLİ OLDUĞU GÖREVLERİ

 • Otomasyon sistemi nedir?
 • MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YAYGIN EĞİTİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ e-yaygın sistemi MADDE 69 (1) Merkezlerin iş ve işlemleri, düzenlenen kurslarda birlik ve beraberlik sağlanması amacıyla veri tabanı üzerinden Bakanlıkça hazırlanan e-yaygın sistemi ortamında yürütülür. (2) Kursiyer aday kayıt, kurs açma ve kapatma onayları, kurs bitirme belgeleri ve öğrenim belgeleri, yaygın eğitim istatistikleri ve Bakanlıkça belirlenen diğer iş ve işlemler sistem ortamı üzerinden yürütülür. (3) e-yaygın sistemi ortamında yapılan iş ve işlemler çıktıları alınarak onaylanır ve saklanabilir.
 • Hayat Boyu Öğrenme / Yaygın Eğitim Kurumları Kurs ve Kursiyer İşlemlerinin yürütüldüğü geniş veri tabanlı bir İnternet sitesi olan E-Yaygın ana ekranı aşağıdaki gibi olup, adresinden Kurum yetkilisi tarafından tanımlanan Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılabilir.
 • Giriş; Kullanıcı Adı, Şifre ve Doğrulama Kodu ile sağlanabilir.
 • Açılan ekranda Sol üstte yer alan Kurum İşlemleri seçilir..
 • Sırası ile Kurs işlemleri / Kurs Kursiyer İşlemleri seçilerek Devam Devamsızlık ve Not İşlemlerine başlanabilir..
 • İşlem yapabileceğiniz aktif olan kurslar ekrana gelmektedir. Veri girişi yapılmak istenen kursun İşlemler bölümü seçilir..
 • Usta Öğretici Devam/ Devamsızlık girişi ile Her bir Modülün Not girişini bu ekrandan yapabilir.
 • Örneğin 8 Numarada yer alan IŞIL SU, Pazartesi, 3 saatlik dersin kaç saatinde devamsız ise ilgili kısma o kadar saat işlenir. Devam işlenmez.
 • Solda not girişi yapılmayı bekleyen 7 modül bulunmaktadır. Her bir Modüle Uygulama veya varsa Pratik notu girilmelidir.
 • Devam/Devamsızlık girişleri ile Not girişleri yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar ; 1- Devamlı öğrenci için herhangi bir değer girilmeyecek ancak yine de Kaydet butonuna basılacaktır. 2- Kursiyerin devamsızlıktan kalması kurs süresinin 1/5 ini devamsız geçirmesi ile gerçekleşecektir. 3- Kursiyer sayısı 8 in altına düşen kurslar Öğrenci Yetersizliğinden ötürü Ek Onaya düşmektedir. Bu durumlarda zaten yapılması gereken Usta Öğreticinin önceden gelip dilekçe ile kursuyla ilgili durumu kuruma bildirmelidir. Uzun süreli bir kurs bitimine kısa süre 8 in altına indiyse dilekçe alınarak ek onayla kursun bitirilmesi sağlanabilir 4- Not girişi yapılırken Kişi Logosu üzerinde yıldız işareti bulunanlar o modülden muaftırlar. Not girişleri aktif değildir.
 • Devamsızlık ve Not girişleri ardından mutlaka Kurs Sonu İstatistikleri kontrol edilmelidir.
 • Kurs tamamlandığında, kurs defterindeki yoklama durumuna göre devam kursiyerlerin deva durumları kontrol edilmelidir. Modül değerlendirme formuna göre not girişleri kontrol edilmelidir. Belge alacaklar ile devamsız ve başarısız kursiyer sayıları kontrol edilecektir. Bütün bular yapıldıktan sonra KURS DEFTERİ, SINAV BELGELERİ VE MODÜL DEĞERLENDİRME FORMU ilgili müdür yardımcısına teslim edilecektir. Halk eğitimi merkezi yetkilisiyle birlikte e-yaygın sisteminden tekrar kontroller yapıldıktan sonra doğru olduğuna karar verilince KURS SONU ONAYI yetkili tarafından yapılacaktır. BELGE verilecek bir kurs ise BELGE DEFTERİ yetkili tarafından çıkarılıp Usta Öğretici kendine ait kısmı imzalayarak işlemlerini tamamlamış olacaktır.
 • Kursu tamamlandığında, Kendisi OĞRETİCİ ANKETİNİ Kursiyerlerine KURSİYER ANKETİNİ doldurtmalıdır.
 • Kursu tamamlandığında, Kendisi OĞRETİCİ ANKETİNİ Kursiyerlerine KURSİYER ANKETİNİ doldurtmalıdır.
 • Öğreticiler KURS SONU ÖĞRETMEN/USTA ÖĞRETİCİ ANKETİNİ dolduracaklardır.
 • Kursiyerler KURS SONU KURSİYER ANKETİNİ dolduracaklardır.
 • HAYAT BOYU ÖĞRENME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MODÜLER KURS PROGRAMLARININ OKUNMASI ( HEMFOET ) (HEM Foundation of Occupational Evolution Training HEM Mesleki Eğitim Gelişim Programı)
 • tarihi itibari ile 3092 adet olan hem foet kursları Yaygın Eğitim Kurumlarının açacakları kursların temelidir.
 • Solda Futbol alanında açılabilecek kurslar belirtilmiştir. Farklı yaş gruplarına ayrılan kursların Öğreticilerinde aranan Nitelikler de farklılık göstermektedir.
 • Futbol yaş grubuna yönelik kursu incelediğimizde; 1-Programa giriş koşullarında dikkat edilecek üç husus vardır. Yaş kriteri,kursiyerin sağlık raporu ve velisinin izni. 2- Eğitici Nitelikleri kısmında ise Son dönem seminerine katılmış olmak ve TFF Grassroots C Lisans sahibi olmak aranan şartlardandır.
 • Görüldüğü üzere; Futbol Yaş grubu kursu ile yaş grubu kursu arasında yaş kriterinden başka bir farklılık yoktur..
 • Spor alanında Badminton kursunu inceleyelim; 1- Giriş koşullarında en dikkat çeken husus, kursiyerlerin güncel lisanslarının olması şartıdır. 2- Eğitici Nitelikleri kısmında ise neredeyse tüm spor alanlarında istenen Güncel Vizeli İlgili Federasyon Antrenörlüğü dür.
 • İşkur vb. kurum ve kuruluşlarla yapılan istihdam garantili kurslar ayrı tutulmak kaydı ile; tarihli ve sayılı Bakanlık onayı ile güncellenmiş tamamlanmayan kurs programlarında yer alan istihdam alanları başlığı
 • uygulamadan kaldırılmıştır. Bir kursun açılmasında esas olan Eğitici Niteliğidir.
 • Solda spor alanı eğitimlerin değerlendirilmesi örneği yer almaktadır. Değerlendirmenin teorik ve uygulamalı olmak üzere iki kısmı mevcut olup, tüm öğrenim faaliyetleri değerlendirilmelidir.
 • KURS DEFTERİ ONAYLATILMASI / İŞLENMESİ
 • Kurs defteri Kursun süresine göre yeterli sayfadan oluşmasına dikkat edilerek seçilmelidir.
 • Ders defterleri onaylanması ve işlenmesinde şu hususlara dikkat edilmelidir; 1- İlk sayfadan başlanarak tüm sayfaların dış köşeleri numaralandırılıp iki sayfa ortası mühürlenir. İlgili yerler doldurulur.
 • Ders defterinin son sayfasında; Kaç sayfadan ibaret olduğu Kurum Müdürü / müdür Yardımcısı tarafından onaylanır.
 • Devam/Devamsızlık takibi yapılacak olan sayfalara öğrenci listesi İşlenir. Hafta sonları ve Resmi tatil günleri x ile işaretlenir. Kursiyerin geldiği günler + gelmediği günler y Raporlu olduğu günler R İzinli olduğu günler i yazılır.
 • Modül Planda yer alan konu kazanımları ilgili saatlere işlenir ve her bir ders tamamlandıktan sonra imzalanır veya paraflanır.
 • Kurs Planları konular ve kazanımlar dikkate alınarak yapılacak. Planlarda yakından uzağa, somuttan soyuta ilkelerinden hareketle örnekler; yakın çevreden ve anlaşılabilir bir dil ile modüllerin çerçevesine uygun şekilde hazırlanacak. Planlarda öngörülen bütün tatiller işlenerek doğru zaman planlamasına dikkat edilmelidir. Planlarda uygulanacak yöntemler, kullanılacak araç-gereçler mutlaka ve uygulanabilir nitelikte işlenecek. Dersler zümre kararları ve kurs planlaması çerçevesinde işlenecek
 • meb.gov.tr, canikhem.meb.k12.tr Web sitelerindeki duyuru ve haberleri sürekli takip eder. Emeklilik, çocuk, evlenme, boşanma, sağlık raporu, derslerde meydana gelen kaza/olayları kurum müdürlüğüne veya ilgili müdür yardımcısına derhal bildirecek. Dersliğini kurum standartları, hijyen, isg (ilkardım, yangın vb.) göre düzenler. Ayrıca sınıf düzenleme kurallarına uyar( Pano, bayrak, masa, sandalye, sıra düzeni vs.) Kurslarında kullandığı makine ve malzemeleri doğru ve zarar vermeden kullanır ve kullanılmasını sağlar. Bakımını yaptırır. Ölçme değerlendirmeleri modüllerde belirlenen hedef kazanımlara göre her modül için yapar ve değerlendirmelerde adil ve olur. Verilen nöbet görevlerini yaparlar Kurumun duyurularını dikkate alır, toplantı ve eğitimlere mutlaka katılır. Saha çalışması çerçevesinde düzenlenen tanıtım faaliyetlerine etkin katılımda bulunur Meslek Kurslarında mutlaka alanıyla ilgili sergi, diğer alanlarda yarışma, gösteri benzeri faaliyetler düzenler. Kurumdan temin ettiği makineleri kurs sonunda teslim eder.

 

Önceki İçerikRengarenk Uçan Balonlar
Sonraki İçerikKurumsal Makale Hizmetinde Medyatics

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz