Özgür Bilgi Kanalı

Apple‘ın son tanıtılan iPhone’u kırmızı renkte çıktı, ancak Çin’de kırmızı değil. IPhone 7 ve 7 Plus’ın özel sürümü 40’dan fazla ülkede satışa sunuluyor ancak Çin biraz farklı yaklaşıyor bu konuya. Neden olduğuna yazımızda değineceğim.
Kırmızı’nın Anlamı Ne?

Aslında Red (kırmızı), Aids’le savaşmak isteyen bir yardım kuruluşu ve başlangıçta U2 müzisyeni Bono ve aktivist Bobby Shriver tarafından kuruldu. Bu kurum, HIV / Aids Küresel Fonu’na aktarılması için belirli miktarlarda hibe desteği vermektedir. Ve bu kuruluş HIV’in bulaşmasını önlemek amacıyla hastalara test ve tedavilerinde yardım etmektedir. Bu bilgiye ek şundan da bahsetmek gerekir ki Apple, Küresel Fon’un dünyadaki en büyük kurumsal bağışçısıdır. Özel üretim cihazlar ile Apple Red ile uzun süredir devam eden ortaklığını kutlamakta ve satışların bir kısmını Afrika’daki kurtarma faaliyetlerine aktarmaktadır. Ancak Apple’ın Çince sitelerinde bu üründen veya neden bu üründen neden bahsedilmediğiyle ilgili bilgi verilmemiştir. Bu durum, çoğu kişiyi şaşkın bırakmıştır.

İnternet kullanıcıları, Apple’ın Çin’deki açılış sayfasında ürünlerini farklı ifadelerle tanıttığını fark etmişlerdir. Mandarin’den tercüme edildiğinde, Apple, Red ürünlerini “şimdi kırmızı” olarak tanıtırken Tayvan’daki sitelerinde sadece “ürün” olarak bahsetmiştir. Bazı analistler bu durumu, dünyanın en kalabalık ulusunda iş yapmak isteyen Batılı markalara müdahale eden bir başka Çin siyaseti örneği olarak düşünüyorlar. Bu konuda Apple suskunluğunu korumaktadır.

Peki, neden farklı isim?

Bir olasılık olarak şunu diyebiliriz, Apple’ın verdiği mesajında dikkatli davranmasıyla ilgili çünkü Çin’de HIV/Aids homoseksüellikle alakalı bir tabu niteliğindedir. Çin’de ilk HIV vakası 1989’da kaydedildi. 2000’e gelindiğinde hastalık Çin’in çoğunda bulundu ve yayılmaya devam edince hükümet sorunu yalanlamaya devam etti. Ve hala günümüzde Aids hastalarına karşı sergilenen ayrımcılık yaygın bir durumdur.
Başka tartışmalı konular var mı?

Evet, farklı konularda da tartışmalar sürmektedir. Şu sıralar en konuşulan konu ise Dalai Lama. Bu yılın başlarında Red’in Instagram sayfası, Çin’in tehlikeli bir ayrılıkçı olarak tasvir ettiği Tibet’in manevi lideri Dalai Lama’nın bir resmini yayınladı. Bu durum, çoğu insanların gönderilerin nasıl trollendiği ile ilgili bir şeyler işaret etmesine yol açmıştır.

Çin’de “Red” nasıl olacak?

Apple, Çin’de son zamanlarda çok güçlükle karşılaşmıştır ki bu da, Red iPhone‘ları bir ürün yerine bir renk seçeneği olarak sunmasının nedenlerinden biri olabilir. Geçen yıl Apple’ın çevrimiçi film ve kitap hizmetleri Çin’de kapatıldı. Çin yetkililerinden gelen başka istekler doğrultusunda da New York Times uygulamasını Çince App Store’dan çekmiştir. Ancak kırmızı iPhone’un satışları tatmin edici seviyelerde çünkü kırmızı renk Çin kültüründe en hayırlı, en şanslı renk olarak kabul edilir ve bir itibar göstergesi olarak kabul edilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.