Özgür Bilgi Kanalı

halo platform

Yazılım mühendisi bir Amerikalı olan Arthur Brock, Eric Harris-Braun ile birlikte Holochain’in kurucularından.

Ağdaki kişilerin , karşılıklı kuralları belirlediği ve konulan bu kuralların tek taraflı bir merkez/otorite tarafından değişiklik yapma hakkına sahip olmadığı ,merkeziyetsiz bir şekilde etkileşime girmelerini hedefler. Teknolojisi sayesinde veriler , herhangi bir aracı olmadan internet üzerinden yayınlama imkanı verir. Bu durum kişisel verilerin ; merkezi sunucuların sahibi olan kurumlardan uzak tutarak , kişisel verilerin kontrolünü tekrar şahıslara verir.

Holo (HOT) Nedir?

Holo , Ethereum tabanlı akıllı kontrat özellikleriyle uygun bir ERC-20 * token ’dir. Para birimi olarak kısaltması ‘ HOT ‘ şeklindedir.

Holo, ana İnternet kullanıcılarına hizmet vermek için tasarlanmış , tam kapsamlı , merkezi olmayan bir platformudur.

Holochain, blockchain teknolojisini kullanmamasının yanı sıra , blockchain teknolojisini daha da ileri seviyeye taşımaya çalışan yeni bir blok zinciridir. Blockchain veri merkezli küresel birlik sağlama amacıyla çalışırken ; Holochain birim merkezli çalışarak ölçeklendirme, hız ve uyum sorunlarını ortadan kaldırmayı hedefler.

Holo (HOT) Nasıl Çalışır?

Holochain teknolojisinde , her katılımcının kendi hash zinciri ve hash ağacı bulunur. Hash ’ler her katılımcının özel imzasını taşır, bu imza katılımcıların ya da herhangi bir dosyanın kimliğidir. İmzalar sayesinde karşılıklı işlemler gerçekleştirilir. Ağa katılanların verileri yerel olarak kaydedilir ve yapmak istedikleri işleme göre bu veriler dağıtık hash tablosu (DHT) ile paylaşılır. DHT ’ler onaylama kuralları olarak Blockchain ’e çok benzerdir, yani bütün Node** ’lar birlik sağlar ve DHT ’de kural dışı bir işlem yapılmaya çalışılırsa o işlem DHT’ye kaydedilmez.

DHT ’ler torrent paylaşımları gibi düşünülebilir ancak torrent sisteminde eşler çevrimdışı olduğunda veri paylaşımı durur. Bunun yerine Holochain DHT ’si eşler çevrimdışı olsa bile node ‘lar sayesinde veriyi canlı tutar ve diğer katılımcılar bu veriye ulaşabilirler. Ayrıca Holochain kurallarından dolayı torrent’te olduğu gibi zararlı dosyaların ağa yüklenmesinin önüne geçilir.

Holo (HOT) Madenciliği

Madenciliği yoktur ; Madencilik olmadığından dolayı özel bir işlemciye ihtiyaç duyulmaz. Bu da düşük güçlü bilgisayarlarda veya cep telefonlarında full node çalıştırılmasını mümkün kılar.

Holo’nun Avantajları

  • Holo; hızlı, ölçeklenebilir ve daha ucuz işlem ücreti sunan merkezsiz bir platformdur. Sistemdeki tüm veriler tüm kullanıcılara dağılıyor ve bu şekilde kullanıcılar ağın bir parçası oluyor.İşlem maliyetini azaltan teknolojisi , işlem yapan kullanıcıların tutmuş oldukları kayda dayanmaktadır.

Kaynak: “Bitay Teknoloji A.Ş. – Bitay Akademi” https://www.bitay.com


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.